Kur iegādāties jaunāko Sibīrijas īrisu šķirņu sīpolus? 0

“Kur var pasūtīt un iegādāties jaunāko Sibīrijas īrisu šķirņu sīpolus? Vēlos nevis mums ierastos zilos, bet šķirnes ar rozā, gaiši violetiem, baltiem, krēmkrāsas ziediem un visu šo krāsu kombināciju. Līdz ar tulpju sīpoliem un citām sīpolpuķēm tādus īrisus regulāri piedāvā Krievijas dārzkopības žurnālos.

Reklāma
Reklāma

 

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Iespējams, ka tos pasūta no kādas Holandes firmas. Gribētu tādus ieaudzēt. Jo vairāk tādēļ, ka Sibīrijas īrisi ir ļoti ziemcietīgi.
” Anna Baldonē

 

Arvien jaunas šķirnes

Sibīrijas īriss (Iris sibirica) retumis sastopams savvaļā arī Latvijā – mitrās, purvainās pļavās. Tas ir daudzgadīgs, ziemcietīgs lakstaugs ar sakneņiem. Zied jūnijā zili violetiem ziediem, ziedneši sasniedz līdz 1 m augstumu, slejas augstu virs lapām. Tās ir zobenveida, dekoratīvas visu vasaru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk audzē Sibīrijas īrisu šķirnes ar ierasti baltiem vai dažādu toņu zili violetiem ziediem, tās ir ļoti iecienītas apstādījumos, sevišķi gar ūdensbaseinu krastiem kopā ar astilbēm, hostām vai citām ziemcietēm, kam ir līdzīgas prasības augšanas apstākļu ziņā.

Taču selekcija strauji virzās uz priekšu, un mūsdienu Sibīrijas īrisu šķirnes ievērojami atšķiras no iepriekš radītajām, pārsteidzot ar savu neparasto izskatu. Jaunās klasiska krāsojuma šķirnes izceļas ar noapaļotām ziedu formām, apmalītēm, ziedu lielumu, bieži vien ar kruzuļotām ziedlapām. Izveidots daudz šķirņu ar dūmakainiem, dzelteniem, rozā, vīnsarkaniem, melni violetiem, arī ar svītrainiem un pildītiem ziediem. Vienai no pašām jaunākajām šķirnēm pat esot salda smarža. Selekcionāri aktīvi strādā arī ar zema auguma Sibīrijas īrisiem – pēdējos gados parādījušās daudzas jaunas īrisu punduršķirnes. Paši jaunākie sasniegumi Sibīrijas īrisu selekcijā saistās ar ASV, taču veiksmīgi darbojas arī Beļģijas, Francijas, Vācijas, Lielbritānijas, Kanādas, Austrālijas, Jaunzēlandes selekcionāri.

– Jaunajām Sibīrijas īrisu šķirnēm ir atšķirīgs cera augstums, nevis, kā ierasts, pāri metram. Ir arī tādi, kas nepārsniedz 30 – 40 centimetrus. Tas dod iespēju Sibīrijas īrisus plašāk izmantot apstādījumos. Daudzas jaunās šķirnes ir tetraploīdas – ar lielākiem, stingrākien ziediem un biezākām ziedlapām. Diploīdajām jaunajām šķirnēm ziedi ir mazāki, lapojums smalkāks, taču to kompensē sevišķi bagātīga ziedēšana. Pa gabalu šķiet, ka dārzā nolaidies košu taureņu desants! – stāsta Edgars Bite, kurš nodarbojas arī ar Sibīrijas īrisu audzēšanu un krustošanu.

– Viens no būtiskākajiem selekcijas mērķiem ir atlasīt labi augošas, bagātīgi ziedošas, mazāk cimperlīgas šķirnes ar krāšņu ziedu formu, – piebilst audzētāji Lolita un Aleksandrs Muhlinkini. Viņuprāt, dzenoties pēc aizvien izsmalcinātākām šķirnēm, īpaši sarežģītiem starpsugu hibrīdiem, arī Sibīrijas īrisi kļuvuši prasīgāki augšanas apstākļu ziņā.

 

Vieta un augsne

Sibīrijas īrisi audzējami saulainā vai mazliet apēnotā vietā. Optimālais augsnes sastāvs: caurlaidīga, trūdvielām bagāta, pasmaga smilšmāla augsne, kas labi saglabā mitrumu. Lai gan pieņemts uzskatīt, ka Sibīrijas īrisiem patīk neitrāla vai viegli skāba augsne, tie ir ļoti piekāpīgi, aug gandrīz jebkur. Nav piemērotas vienīgi pārlieku slapjas, purvainas augsnes, kur krājas ūdens. Tādās vietās augus apdraud puve un tie iznīkst.

Reklāma
Reklāma

Kā organisko mēslojumu zemē ierok labi sadalījušos kūtsmēslu kompostu vai zaļmēslojumu. Tas jāiestrādā apmēram mēnesi pirms īrisu stādīšanas, lai augsne pagūtu nosēsties. Ja augsne ir pārāk skāba, pievieno krītu, dolomītmiltus vai pelnus. Gatavojot zemi, tā noteikti jāatbrīvo no daudzgadīgo nezāļu saknēm. Visvairāk īrisiem traucē vārpata, gārsa, usnes.

 

Stādīšana

Īrisu audzētājs Aleksandrs Muhlinkins teic, ka mūsu klimata apstākļos iepodotus Sibīrijas īrisu stādus) droši var stādīt no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Kailsakņu stādiem vispiemērotākais laiks ir aprīlis – maijs un augusts – septembris. Vienīgi īpaši karstā un sausā laikā stādīt nav ieteicams, jo augu apsakņošanai nepieciešams mitrums un atšķirībā no bārdainajiem īrisiem nedrīkst iekaltēt saknes. Sibīrijas īrisus stāda dziļāk nekā bārdainos īrisus, attālums starp augiem – aptuveni 50 cm, sakneņus pārsedz ar 5 – 7 cm biezu augsnes kārtu.

Pārstāda ik pēc 5 – 7 gadiem. Ka pienācis laiks pārmaiņām, rāda biezi sakuplojušie ceri, kuriem vairs nav kur izplesties. Pavairo, sadalot ceru pa četrām piecām lapu rozetēm. Pārstādot saīsina saknes un lapas.

 

Kopšana

Kolekcionāre Ārija Jankovska pārliecinājusies, ka Sibīrijas īrisus vieglāk audzēt nekā augstos bārdainos – sibīrieši ir pieticīgāki, izturīgāki, turklāt nav bieži jāpārstāda, jo tik ātri nepāraug. Savu krāšņumu tie parāda, sākot ar otro gadu pēc iestādīšanas.

Īrisiem vajag daudz ūdens, sevišķi svarīgi nodrošināt mitrumu pavasarī. Jaunus stādījumus jāuzmanās iekaltēt, tāpēc augus ieteicams mulčēt (piemēram, ar kūdru vai svaigi pļautu zāli). Vecāki augi īslaicīgu sausumu pacieš pietiekami labi.

Īrisi agri sāk veģetāciju. Pirmo reizi tiem dod papildmēslojumu pēc sniega nokušanas (aprīļa beigās), izmantojot minerālmēslus, kur makroelementi ir vienādā attiecībā (piemēram, NPK 10-10-10). Minerālmēslus dod tikai tad, ja augsnē pietiek mitruma. Otrreiz mēslo, kad parādās pirmie ziedneši. Der jebkurš pilnmēslojums, kas nesatur daudz slāpekļa (piemēram, NPK 5-10-10 ar mikroelementiem). Trešo reizi mēslo pēc ziedēšanas ar mēslojumu, kurā tikpat kā nav slāpekļa.

Ja nepieciešams, maija sākumā īrisu stādījumu nomiglo ar kādu insekticīdu. Ļoti reti, tomēr arī sibīriešiem kādreiz gadās sasirgt ar pelēko puvi. Tad notīra bojātās lapas un miglo, piemēram, ar Dithane NT. Pēc noziedēšanas nogriež ziedkātus, lai neražo sēklas. Vēlu rudenī (septembra beigās) apgriež vecās lapas 10 – 15 cm augstumā.

 

Privātkolekcijas

Velti meklēt Sibīrijas īrisu šķirnes lielveikalos! Stādus var iegādāties pie to audzētājiem – kolekcionāriem.

Muhlinkinu kolekcijā ir aptuveni 70 mūsu klimata apstākļiem piemērotas amerikāņu izcelsmes Sibīrijas īrisu šķirnes (piemēram, ‘Gull’s Wing’, ‘Jewelled Crown’, ‘Kiss the Girl’, ‘Sweets of May’, ‘Band of Angels’, ‘Isabelle’, ‘Kaboom’, ‘Uncorked’, ‘Miss Apple’). Pirms neilga laika viņi izmēģinājuši roku arī selekcijā (Latvijā ar Sibīrijas īrisiem strādā tikai daži selekcionāri). Muhlinkinu piedāvātās Sibīrijas īrisu šķirnes var iegādāties gan Latvijas Gladiolu draugu kluba īrisu izstādēs, gan Nacionālā Botāniskā dārza gadatirgos. Vecāku šķirņu stādi maksā Ls 1,50 – 3, jaunāku šķirņu stādi – no 3 līdz 10 latiem.

Edgara Bites kolekcijā patlaban ir pāri par pusotra simta šķirņu (piemēram, ‘Hot Sketch’, ‘Imperial Opal’, ‘Neat Trick’ un citas). Katru gadu šķirņu klāsts tiek papildināts. Lielākā daļa no tām nāk no ASV, nedaudz arī no Vācijas. – No savas pieredzes varu apgalvot, ka audzēšanas un ziemcietības ziņā starp 1985. gadā radītajām šķirnēm un šā gada “spicākajiem” jaunumiem nav nekādas atšķirības. Sibīrijas īrisi patiesi ir izcili dārza augi – dekoratīvi gan ar fantastiski skaistiem ziediem, gan ar lapu “šķēpiem”, kas pavasarī ir spirgti zaļi, bet rudenī pēc stiprām salnām krāsojas rūsgani, – teic audzētājs.

Pie Edgara Bites (Kokneses novadā) īrisu stādi nopērkami, sākot no lata līdz pat 25 latiem (pašas jaunākās šķirnes).

Ropažos, Ārijas Jankovskas kolekcijā aug aptuveni 90, bet viņas māsai Līvijai Priedei ir ap 130 Sibīrijas īrisu šķirņu, tostarp arī ar pildītiem ziediem, piemēram, ‘Bundle of Joy’, ‘Double Standards’, ‘Double Play’, ‘Having Fun’. Augu augstums 60 – 120 cm, stāda cena 2 – 12 lati.

Kolekcionārei Gunai Rukšānei (Raiskuma pagastā) ir aptuveni 40 amerikāņu izcelsmes kultivāri ar krēmkrāsas, baltiem, lavandrozā, ziediem. Stādus viņa tirgo vidēji par 2 latiem gabalā. Paplašināt savu kolekciju ar pēdējo gadu jaunumiem puķkope nevēlas, jo secinājusi, ka tetraploīdās Sibīrijas īrisu šķirnes vēsās vasarās zied slikti vai nezied nemaz. Viņa uzskata, ka viskrāšņāk pie mums zied sīkziedu Sibīrijas īrisi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.