×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. maijs, 2013
Drukāt

Kur iegādāties un kā kopt sārmenes jeb stahes (1)

Stachys_grandiflora4

“Kur varētu iegādāties sārmenes jeb stahes? Kā šos augus audzēt un kopt?” 
Rita Dzene Madonā

 

Puķu dobē

No vairāk nekā 200 sārmeņu sugām Latvijas klimatā kā krāšņumaugus audzē tikai divas sugas un tām piederīgās šķirnes.

Lielziedu sārmene (Stachys grandiflora) savvaļā sastopama Kaukāzā un Irānā. Daudzgadīgais lakstaugs ir 40 – 70 cm augsts, veido blīvus cerus. Lapas garos kātos, zaļas, ar robainām malām. Zied jūnijā, jūlijā ar lieliem, sārti violetiem, blīvās ziedkopās sakārtotiem ziediem. Lielziedu sārmene ir vienkārši audzējama, pieticīga ziemciete, labāk aug saulainā vai nedaudz noēnotā vietā, barības vielām bagātā, mitrā augsnē. Pavairo ar sēklām un ceru dalīšanu. Noderīga stādīšanai ziemciešu grupās, kā arī lielākos akmeņdārzos.

Grieztie sārmeņu ziedi saglabājas vāzē apmēram nedēļu.

Populārākā un Latvijā visbiežāk audzētā šķirne ir ‘Robusta’ – ar lieliem, violetiem ziediem. Tā lieliski aug un ziemo mūsu klimatā.
Stachys_byzantina

Vilnainā sārmene (Stachys byzantina) savvaļā izplatīta Krimā un Kaukāzā. Ziedi paceļas 60 – 75 cm augstu, lapojums 30 cm augsts. Lapas klātas ar gaiši pelēkiem matiņiem. Ziedi sīki un sārti, ciešos ķekaros, kas atgādina vārpu. Zied no jūnija beigām līdz jūlija vidum. Pavairojas ar pašizsēju. Stādījumos veido sudrabaini pelēkus klājienus, tie ir glītāki, ja laikus nogriež augstos ziednešus, kas rada nekārtīgu izskatu.

Izaudzētas vairākas šķirnes, vispopulārākā ir ‘Silver Carpet’, kas veido 10 cm augstu, pūkainu, blīvu, biezu, sudrabaini pelēku lapu paklāju. Īpaši dekoratīvs tas ir no maija beigām līdz vēlam rudenim. Atšķirībā no pamatsugas šai šķirnei nav ziednešu vai arī tie veidojas ļoti reti. Lapu rozetes attīstās no pavasara līdz ziemai. Labi ziemo bez piesegšanas, necieš nomīdīšanu.

Vilnainā sārmene audzējama caurlaidīgā, diezgan sausā dārza augsnē, saulainā, siltā vietā.

Noderīga nelielu laukumu nosegšanai, kapu stādījumos, ziemciešu un rožu dobju apmalītēm, akmeņdārzos. Ieteicams stādīt kopā ar klinšu aurīniju, lavandām vai citiem pietiekami spēcīgiem kaimiņaugiem. Pavairo ar ceru dalīšanu, augu no auga stāda 30 cm attālumā.

 

 

Savvaļā

Dažas sārmeņu sugas Latvijā aug savvaļā. Tām gan nav dekoratīvas nozīmes, taču šie augi pievilina bites, bet purva sārmeni un meža sārmeni izsenis izmanto tautas medicīnā.

Stachys_palustrisPurva sārmene (Stachys palustris) ir daudzgadīgs, Latvijā visai bieži pie upēm un dīķiem sastopams augs. Lapām ir spēcīgs, nepatīkams aromāts. Auga sastāvā ir vielas ar savelkošu iedarbību, tās veicina brūču ātru sadzīšanu. Uz brūces liek saberz­tus augus.

Meža sārmene (Stachys sylvatica) – daudzgadīgs, Latvijā bieži sastopams augs. Ziedēšanas sākumā to var sajaukt ar savvaļas orhideju. Auga lapas ir līdzīgas lielās nātres lapām. Arī meža sārmenes sulai ir savelkoša iedarbība. Ievāc ziedēšanas sākumā.

Reti kur Latvijā sastopama viengadīgā vasaras sārmene (Stachys annua), ļoti reti – daudzgadīgā stāvā sārmene (Stachys recta), kas ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā.

 

 

 

 

Kur nopirkt stādus?

• Stādu audzētavā “Kļaviņas” (Ķeguma novada Birzgales pagastā) vilnainās sārmenes stādus tirgo vidēji par latu, bet SIA “Puķu lauki” (Talsu novada Laidzes pagastā) – par Ls 1,20 gabalā.

• Kokaudzētavā “Bulduri” (Babītes pagasta Egļuciemā) ir pārdošanā šķirnes ‘Silver Carpet’ stādi par 90 santīmiem.

• Stādu audzētavā “Baižas” (Krimuldas novada Inciemā) var iegādāties lielziedu sārmenes podiņos par 1,60 latiem.

 

Konsultēja Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Marija Turkopule - DRAUGOS Atbildēt

    Bet es diemžēl meklēju ēdamo sārmeni,kur aug saknītes – bumbuļi līdzīgi jūras sarullētiem gliemezīšiem,iesaka lietot pārtikā diabēta slimniekiem.Ļoti lūdzu,varbūt ir iespējams dabūt šo stādmateriālu!

Draugiem Facebook Twitter Google+