×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. oktobris, 2015
Drukāt

Kur ņēmi tik daudz naudas? (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Iesniedz likuma grozījumus, kas liktu uzrādīt iemaksātās drošības naudas izcelsmi.

Bijušā valsts uzņēmuma “Latvijas dzelzceļš” valdes priekšsēdētāja Uģa Magoņa atbrīvošana no apcietinājuma pret 400 000 eiro lielu drošības naudu mudinājusi “Vienotības” deputātu Andreju Judinu iesniegt Saeimā priekšlikumus grozījumiem Kriminālprocesa likumā, kas liktu uzrādīt iemaksātās naudas izcelsmi. Personai, kura veikusi drošības naudas iemaksu Valsts kasē, procesa virzītājam būtu jāiesniedz ne tikai samaksu apliecinošs dokuments, bet arī rakstveida paziņojums par iemaksātās naudas izcelsmi, kurā būtu iekļauta informācija par personām, kas devušas naudu, kā arī šīs naudas apmērs, tāda ir iesniegto priekšlikumu būtība.

“Nekas jau neliedz konkrētām institūcijām arī tagad pārbaudīt drošības naudas izcelsmi, taču tas nav regulēts tiesību aktos. Magoņa lieta ir likusi domāt, ka nākotnē ir nepieciešams risinājums, lai nebūtu tā, ka pie drošības naudas izcelsmes ķeras tikai tad, kad sajūt sabiedrības spiedienu nepieļaut noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu legalizāciju,” secina deputāts Judins.

Bijušais Valsts policijas priekšnieks, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Aldis Lieljuksis norādīja, ka Krimināllikums ļauj atteikties dot liecības ne tikai aizturētajam un aizdomās turētajam, bet arī apsūdzētā saderinātajam, laulātajam, vecākiem, bērniem, brāļiem, māsām, vecvecākiem, mazbērniem, kā arī personai, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarījušais dzīvo kopā un ar kuru tam ir kopīga saimniecība. “Tātad viņi drīkst neliecināt, kas to naudu aizdeva. Ja procesa virzītājam rodas aizdomas par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem, tad tam ir pienākums noskaidrot drošības naudas izcelsmi. Tiesa, tas ir diezgan sarežģīti, ja nav iespējams izsekot, no kura konta uz kuru tā pārskaitīta,” atzina Lieljuksis.

Arī KNAB sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Dūša norādīja, ka valstī nav juridiska pamata, lai KNAB varētu noteikt drošības naudas izcelsmi. Ja procesa virzītājs ir saņēmis informāciju vai kādas ziņas, kas rada aizdomas par naudas legalitāti, tad var informēt VID. KNAB gan neatklāja, vai šādi gadījumi ir bijuši un vai tiks pārbaudīta par Magoni iemaksātās drošības naudas izcelsme.

Valsts ieņēmumu dienestā noskaidroju, ka neesot bijuši gadījumi, kad KNAB ir vērsies dienestā ar lūgumu pārbaudīt par kādu personu iemaksātās drošības naudas izcelsmi.

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) uzskata, ka likuma grozījumi būtu nepieciešami, ja atklāsies problēmas ar naudas līdzekļu izcelsmes praktisko pārbaudi.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 8. oktobrī nolēma kukuļņemšanā aizdomās turēto Uģi Magoni atbrīvot no cietuma pret 400 000 eiro lielu drošības naudu. Magoņa dzīvesbiedrei no draugiem izdevās visu summu iegūt dažās dienās. Draugu vārdi netiek atklāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Šeit pat pamats nav jāmeklē, jo ir vienkārša atbilde: Tādu naudas summu var sadabūt, iegūt tikai noziedzīgā ceļā. Gandrīz pus miljons EUR – kur viņi tā mētājas? Tātad kādiem ir ļoti svarīgi, lai Magonis iznāktu no cietuma un varētu pazust, kā jau ir pazuduši daudzi.

Draugiem Facebook Twitter Google+