Latvijā
Politika

Kur pazuduši cīnītāji? 8

Foto – Edijs Pālens/LETA

Šonedēļ vairumā novadu beidzās kandidātu sarakstu iesniegšana 3. jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Apkopotie dati liecina, ka visiekārotākā šajās pašvaldību vēlēšanās būs iedzīvotāju un ieņēmumu ziņā bagātā Ķekavas novada dome, kur par 17 deputātu vietām cīnīsies 235 kandidāti no 14 sarakstiem. Arī Rīgā, Jūrmalā un citos turīgajos Pierīgas novados par konkurenci sūdzēties nevarētu. Turpretim piecās pašvaldībās (Lubānas, Pārgaujas, Rundāles, Vaiņodes un Varakļānu novadā) CVK nācās pagarināt sarakstu iesniegšanas termiņu, jo tajās bija pieteicies tikai viens saraksts. Lielākoties tie ir pašreiz pašvaldībā valdošo spēku saraksti. Kas tad noticis ar viņu politiskajiem konkurentiem?

“Ar pieredzi viena termiņa garumā pietika, lai saprastu, ka nevēlos turpināt šādu darbu. Mazā pašvaldībā opozīcijas pārstāvji diemžēl nespēj neko ietekmēt,” saka Lubānas novada domes deputāts Aigars Noviks. Viņš pašvaldībā tika ievēlēts no saraksta “Lubānas novadam” un šajā sasaukumā bija vienīgais opozīcijas deputāts. Pārējie astoņi domnieki pārstāv sarakstu “Mūsu mājas rītdienai”, kurš vienīgais pieteicies arī šī gada vēlēšanām. “Lubānā būtu jauni, aktīvi cilvēki ar redzējumu par nepieciešamām pārmaiņām, bet viņu iespējas iegūt politisku ietekmi ir niecīgas, jo novados cilvēki tā vai citādi ir saistīti un balso par saviem radiem, draugiem, paziņām, nevis vērtē, kurš piedāvājums būtu labāks novada attīstībai,” novērojis Noviks. Viņš neslēpj, ka zaudējis interesi par darbu Lubānas novada domē un nesen kļuvis par Madonas kultūras nama direktora vietnieku. Arī viena no saraksta “Lubānas novadam” iepriekšējo vēlēšanu līderēm Inese Lībere neplāno šoreiz iesaistīties vēlēšanu cīņā, jo kļuvusi par novada sociālā dienesta vadītāju un saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” šo amatu nedrīkstot savienot ar deputāta mandātu.

Vīlies ir arī Alfs Lapsiņš, kurš savulaik bijis Stalbes pagasta padomes priekšsēdētājs, bet pēdējos sasaukumos – Pārgaujas novada domes deputāts no saraksta “Novada balss”. “Pašreizējā vadītāja Hardija Venta darba stils atgādina kaut ko no maza Putina vai pat Staļina. Opozīcijas priekšlikumi tiek ignorēti kaut vai tikai tādēļ, lai izrādītu savu varu. Koalīcijas pārstāvji kā robotiņi – balso tā, kā vēlas priekšsēdētājs, un pat neiedziļinās jautājumos. Mums iedzīvotāju skaits pēdējos gados sarucis par 300 cilvēkiem, vidusskola faktiski beigusi pastāvēt, uzņēmumi vairāk tiek slēgti nekā atveras jauni, kaut atrodamies uzņēmējdarbībai interesantā vietā – pašā Valmieras šosejas malā. Pie varas ir cilvēki bez attīstības redzējuma, bet viņi noturas amatā, jo ar dažādiem pašvaldības izdevumiem spodrina savas spalvas. Daži šim personības kultam notic, citi mīļā miera labad “norij to krupi” un dzīvo tālāk,” telefonsarunā pārmet A. Lapsiņš. Tādēļ pašlaik vienīgie kandidāti uz Pārgaujas domi ir pašreizējā priekšsēdētāja H. Venta vadītais saraksts “Vienoti novadam”. Lapsiņš šobrīd gatavojoties doties pensijā, bet vēl neizslēdz iespēju pievienoties citam sarakstam, ja CVK dotajā pagarinājumā tāds tiks veidots.

Savukārt Varakļānu novadā pagaidām pieteikts tikai saraksts “Vienoti novadam”. Pašlaik pašvaldībā pārstāvēti arī trīs saraksta “Savam novadam” pārstāvji, bet viņi atkārtoti kandidēt neplāno. “Esmu bijusi pašvaldības deputāte jau 20 gadus. Laiks dot vietu jaunajiem! Nelaime tikai tā, ka daudzi spējīgi cilvēki devušies dzīvot un strādāt citur. Jaunu cilvēku mūsu pusē atlicis maz, un vēl mazāka daļa no viņiem ir sabiedriski aktīvi. Tādēļ nekāda konkurence neveidojas,” teic “Savam novadam” pārstāve Modra Vilkauša, kura savu nākotni vairāk saista ar darbu Varakļānu Tūrisma informācijas centrā, nevis politiku.

CVK vakar nolēma pašvaldībās, kur iesniegts tikai viens saraksts, pagarināt deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņu līdz 4. maijam. Gadījumā, ja arī šajā termiņā netiks iesniegti papildu saraksti, vēlēšanas varēs notikt arī ar vienu sarakstu, jo kandidātu skaits tajos pārsniedz deputātu vietu skaitu katrā konkrētajā pašvaldībā.

Salīdzinot ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, kandidātu aktivitāte ir nedaudz augusi – 2013. gadā CVK nācās pagarināt kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņu septiņos novados – Baltinavas, Naukšēnu, Nīcas, Pāvilostas, Rūjienas, Salacgrīvas un Skrundas.

Kopumā šīm pašvaldību vēlēšanām pieteikti 588 saraksti ar pavisam 8883 kandidātiem, kas ir nedaudz vairāk kā 2013. gadā (589 saraksti un 8725 kandidāti). Šeit gan tuvākajās nedēļās vēl iespējamas kādas izmaiņas, jo atbildīgie dienesti pārbaudīs, vai kandidāti atbilst visiem kritērijiem. Proti, vai viņiem ir Latvijas vai citas ES valsts pilsonība, vai nav pieteikušies kandidēt vairākās pašvaldībās vienlaicīgi, vai nav sodīti par smagiem noziegumiem, vai nav sadarbojušies ar čeku vai citām aizliegtām organizācijām.

 

 

Uzziņa

 

Kandidātu tautība

Latvieši – 6857

Krievi – 330

Poļi – 43

Lietuvieši – 42

Baltkrievi – 30

Ukraiņi – 28

 

Vidējais vecums: 45,6 gadi

Vecākais kandidāts: 88 gadi

Jaunākais kandidāts: 18 gadi

LA.lv