Viedokļi
Feļetoni

Egīls Līcītis: Kurš dosies uz Anglijas karaļnamu dzert kāzas?3

Foto – LETA/AFP

Anonsēts, ka 19. maijā Lielbritānijas karaļnama princis Harijs tomēr precēs amerikāņu aktrisi Meganu. Ak vai, todien atkal tiks gaužas lēdiju asaras raudātas, greizsirdībā mirstot vai nost par aizokeāna dāmītes laimi, kas apgredzenos puisi nobrieduša precinieka gados, bet brīvu, foršu vīriešu paliek par vienu mazāk. Kas zin, kurai angļu Mērijai, Dollijai nāksies nodzīvot dzīvi pie nemīlama dzērāja sāniem.

Karaliskās kāzas nešaubīgi ir starptautiska mēroga gada notikums numur 1, kam sekos līdzi puspasaules – pārsvarā daiļais dzimums. Kāzas nozīmē arī lielu apkraušanos ar darbiem. Adatas ir karstas, šujot Meganas kāzu kleitu ar jūdzi garu šlepi, un tiek iestērķelēti Harija izejamie krekli. Abi jaunie cilvēki izgājuši pirmslaulības apmācības, lai morāliski būtu gatavi saskanīgai ģimenes dzīvei. Pēc Vindzoras pilī noliktās ceremonijas ar zvērestiem “uz mūžu, līdz nāve mūs šķirs” un Mendelsona marša, īss salaulāto izbrauciens karietē pulcēs miljons ziņkārīgo masas. Tad svētku maltīte diskrēcijā ar jaunlaulātajiem tuviem 2000 kāziniekiem.

Ielūgta Anglijas elite, britu sadraudzības valstu ekselences, monarhiju zilo asiņu augstdzimušās personas, Eiropas sabiedriskie darbinieki, radi, draugi, kā tas piedienas, kad princis ņem sievu un dzer kāzas. Sulaiņiem Berimoriem būs jāiznēsā pirmklasīgākajiem britu pavāriem pasūtītās ganu pīrāga tonnas un kalns ar ceptām vērša ciskām. Būs Apvienotajā Karalistē ieslavētākais Jorkšīras šķiņķis, no citiem ēdieniem aknu medaljoni, jēra gaļa ar klimpām un kaperu mērci, bet desinieki pilda 200 metrus cīsiņu. Kurš francūzis rauc degunu, ka angļu bifšteks ciets kā pazole – lai neiet uz dzīrēm!

Pie bufetes varēs iešvilpt uz līgavas un līgavaiņa veselību.

Man ar kundzi ir privāts ielūgums, bet jautājums – kurš oficiāli pārstāvēs Latviju un kuplinās jaunā pāra godināšanu. Tādās aprindās nepieciešama īpaši smalka iznešanās, etiķetes zināšana, ka nedrīkst kratīt roku karalienei Elizabetei, un džentlmeniskas saprašanās māksla ar pārējiem viesiem. Tik grandiozās viesībās var gadīties, ka pa labi roki nosēdināts Brazīlijas karalis, otrā pusē sēž dzīvs palicis seros ieskaitīts bītls, un Latvijas pārstāvim neklājas stingt pa vidu kā Stounhendžas akmenim.

Mūsu krietnais ārlietu ministrs ir pelnītas uzticības vērts pārstāvēt Latviju, bet nez vai šoreiz piemērotākais tik heteroseksuālā pasākumā, tā teikt, divu siržu savienošanās aktā. Kā pirmais braucējs, lai nozagtu Meganai skūpstu, protams, būtu Rīgas pils Vējonis. Taču prezidents nesen tālumā ticies ar ASV un Francijas prezidentiem un saņēmis kritiku itin kā par savādi locīto angļu mēli un ka madonieša diplomātiskā pieredze noderīga, vienīgi lai sekmīgi novadītu tikšanos ar Ēģiptes sfinksu. Nepiekrītu! Zem pienākumu nastas valsts galvai pastāvīgi jātiekas ar planētas pirmajām personām, un Vējonis jau nu cenšas rādīt, cik mūsu prezidenta valoda spēcīga un jauka. Bažas rada kas cits. Būdams jautras dabas vīrs, Madonas skaistulis mēdz iesaistīties norisēs tīri latviskā manierē, un, kad viskija puisis ieminis taku uz Raimonda sēdvietu, miera stāvoklī nepaliks! Vērsīsies pie galdabiedra pa kreisi – brazīļu valdniek, vai pirms mičošanas līgavu nezagsim? – bet eksbītlam badīs sānos vilkt līdzi “Dažu skaistu ziedu Temzā kaisu es”.

Saistītie raksti

Solīds reprezentants augstajos godos būtu Saeimas vairākuma līderis Augusts. Skaistais staltais sirmgalvis ir labās attiecībās ar Vindzoru nama gados vecākajiem pārstāvjiem, un Latvijai būtu maza diplomātiska viktorija, nosūtot uz Harija un Meganas kāzām pieredzējušo politiķi ar Latgales keramiku dāvanā. Taču Augusts aizbildinājies ar 15. maija svinībām un nevaļu, jo jādomā par pedagogu atalgojuma celšanu. Neesot arī atsvaidzinātas sen nelietotās prasmes uz balles deju grīdas.

Līdz ar to īstā mūsu prezidente Ināra būtu tā, kas darītu godu valstij nozīmīgā pasākumā, un lai pletē balto blūzīti braukšanai pa drošu tiltu uz Londonu. Simpātiska, latviska, teicamā angļu valodā galda runā pratīs uzsaukt – rūgts! – lai nu kas, bet Ināra nepievils! Priekšsēdētāja brauks viena? Pašlaik Ināras politiski liriskajā biogrāfijā ir kāda aizvērta un cita – vēl neatvērta lappuse. Bet Vindzoru dzimta ir sazarota kā pa sievieš-, tā vīrieškārtas līniju, kur netrūkst neprecētu kavalieru, siržu zagļu un uzticamu bruņinieku. Angļu kāzas nepavisam nav protokolāri sausas, bet ar dejām, amorbultu šaušanu, negaidītu, romantisku, reizēm tālejošu iepazīšanos – metīs arī līgavas pušķi.

LA.lv