×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
26. janvāris, 2012
Drukāt

Kurš ir kurmis?

Spiegu filma “Skārdnieks, drēbnieks, zaldāts, spiegs” ir nominēta 11 Britu kinoakadēmijas balvām, turklāt tā kļuva par vienu no retajiem britu kinodarbiem, kas Lielbritānijā trīs nedēļas pēc kārtas noturējās visvairāk skatīto filmu topa augšgalā. 12. februārī būs skaidrs, kuras nominācijas būs pārvērtušās taustāmās statuetēs, jo stilizēta vide, pārliecinoši aktierdarbi un sižetiskais spriegums noturēts līdz pēdējai minūtei.


 

1973. gadā kontrole uz Ungāriju nosūtīja aģentu Džimu Prido. Taču noskaidrot vajadzīgo informāciju viņam neizdevās, jo operācija izgāzās ar lielu troksni pavisam burtiski – norunātajā tikšanās vietā noblīkšķēja šāvieni, un Prido bija beigts un pagalam. Nu vismaz uz kādu brīdi. Bet tikmēr Londonā ir sākušās spiegu medības – britu izlūkdienesta darbinieki nojauš, ka jau labu laiciņu pie viņiem iefiltrējies dubultspiegs jeb kurmis, taču nevienam nav drosmes ziņot priekšniecībai. Tiem, kas tomēr to izdara, nākas pamest savu darbu…

Džona Lekarē 1974. gadā sarakstītais spiegu romāns ir pirmā grāmata no “Karlas triloģijas”, kurai pēc panākumiem sekoja arī vairāki citi romāni par Džordža Smailija dzīvi un darbu. Lasāmā formātā pārnesot notikumus, kas britu sabiedrību satrauca pagājušā gadsimta 50. un 60. gados, kad atklājās, ka Padomju Savienības labā strādā vairāki britu spiegi, Lekarē romāni ieinteresēja arī kinematogrāfistus, un jau 1979. gadā tapa tā pirmā ekranizācija – televīzijas vairāksēriju filma ar seru Aleku Ginesu Džordža Smailija lomā. Saņēmusi divas Britu kinoakadēmijas balvas (un vēl septiņas nominācijas), kā arī bijusi nominēta “Emmy”, uz ilgu laiku šī bija vienīgā vizuālā Lekarē romāna versija. 80. gadu beigās interese uzvirmoja no jauna, un Džordžs Smailijs uz īsu palikšanu iekārtojās radio, un 20 gadus vēlāk tapa vēl viens radio iestudējums. Un tad pienāca kārta Tomasa Alfredsona versijai, kas izceļas ar stilizētu bildi un aktieru sniegumu, kā arī, protams, tīri britiskiem jociņiem (Kolina Fērta varoņa atzīšanās par kriketu ir viens no tiem).

Kad 2009. gadā sākās darbs, lai sagatavotos filmēšanai, Alfredsons ilgu laiku pavadīja, atlasot aktierus, taču hameleonu Geriju Oldmenu viņš jau bija noskatījis. Aktieru atlasē atbira Maikls Fasbenders un Džareds Hariss, un epizodiskai lomiņai piekrita pats romāna autors. Ne velti – Alfredsona filmu pavada pamatota sajūsma – gan par detalizēto scenāriju, gan pārliecinošo atmosfēru, gan varoņu portretiem, no kuriem vienu uzzīmējis pērn oskarotais Kolins Fērts.

 

Būtiskais

“Skārdnieks, drēbnieks, zaldāts, spiegs”/”Tinker Taylor Soldier Spy”, Lielbritānija, Francija, Vācija, 2011.

Režisors: Tomass Alfredsons

Lomās: Gerijs Oldmens, Kolins Fērts, Džons Hērts, Marks Strongs, Toms Hārdijs, Kirians Hindss, Tobijs Džonss, Svetlana Hodčenkova, Konstantīns Habenskis

No 27. janvāra kino “Citadele”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+