Latvijā
Novados

Kurzemē evakuē iedzīvotājus no Stikliem meža un kūdras ugunsgrēka dēļ0


Talsu novadā izcēlies plašs mežu un kūdras ugunsgrēks, 18.07.2018.
Talsu novadā izcēlies plašs mežu un kūdras ugunsgrēks, 18.07.2018.
Foto – LETA/Ģirts Grenevics, Talsu TV

Papildināta ziņa pl.19:15 un pievienota foto galerija.

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, šodien no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inta Palkavniece.

Viņa pastāstīja, ka VUGD, Talsu novada domes priekšsēdētājs, Talsu novada Pašvaldības policija, Zemessardze, Valsts meža dienests un Valsts policija, pārbaudot netālu esošo apdzīvoto vietu Stikli, uz kuru vēja virziena rezultātā virzījās dūmi, konstatēja, ka pastāv diezgan liels sadūmojums. Līdz ar to tika pieņemts lēmums vispirms evakuēt Stiklu speciālās internātskolas audzēkņus.

Patlaban norisinās Stiklu iedzīvotāju evakuācija, informēja Palkavniece.

Trešdienas pēcpusdienā sasauc sēdi par esošo situāciju

VUGD pārstāve informēja, ka plkst.17 ir sasaukta Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēde par esošo situāciju, bet plkst.18 – Talsu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēde.

Puzes pagasta pārvaldes vadītāja Santa Šēniņa aģentūrai LETA apliecināja, ka evakuēti ir bērnu nama “Stikli” audzēkņi un pedagogi. Tāpat aizvestas ir arī četras vecāka gadagājuma kundzes, bet vairākas privātpersonas devušās prom ar saviem transportlīdzekļiem.

Bērnunama audzēkņi pārvesti un Ances pagastā esošo skolu, bet pensionāri – uz centru Blāzmas ciemā. Privātpersonas savukārt devušās pie draugiem vai radiem. Pēc Šēniņas paustā, vēl četri cilvēki evakuēties atteikušies. Patlaban viņu drošībai briesmas nedraud, taču, ja situācija pasliktināsies, viņi, visticamāk, tiks evakuēti piespiedu kārtā.

Bērnunamā kopumā uzturējusies 21 persona, taču precīzu evakuēto skaitu pārvaldes vadītāja nosaukt nevarēja.

Tikmēr Talsu novada iedzīvotājiem briesmas patlaban nedraud, aģentūrai LETA apliecināja pašvaldībā. “Ja uguns savu virzību nemainīs, pastāv cerība, ka līdz ar nokļūšanu līdz tuvumā esošajai upei ugunsgrēks varētu ja ne pierimt, tad vismaz samazināties. Tuvumā atrodas divas dzīvojamās mājas, taču patlaban uguns uz to pusi nevirzās un iedzīvotājus neapdraud,” sacīja pašvaldības pārstāve Marta Rake-Lasmane.

Talsu novada vadība Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Zemessardzei lūgusi nodrošināt papildu cilvēkresursus, jo grūtības sagādā piekļūšana vairākām vietām mežā un purvā.

Atsāk dzēšanas darbus

Iepriekš ugunsgrēka dzēšana stiprā vēja dēļ drošības nolūkos uz laiku tika pārtraukta, taču tagad tā ir atsākta, informēja Palkavniece.

VUGD pārstāve arī piebilda, ka ugunsgrēku grib palīdzēt dzēst brīvprātīgie, taču, ņemot vērā ļoti stipro piedūmojumu, liesmas var strauji mainīt savu virzienu, tāpēc brīvprātīgie tiek aicināti neriskēt ar savu veselību un tomēr neiesaistīties ugunsgrēka dzēšanas darbos.

Trešdienas vakarā no Stiklu ciema evakuēties piekrituši 70 cilvēki, 50 – atteikušies

No 120 Stiklu ciema iedzīvotājiem 70 piekrituši evakuēties, bet 50 atteikušies, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inta Palkavniece.

Ventspils novada pašvaldībā aģentūra LETA uzzināja, ka evakuēti ir Stiklu internātskolas audzēkņi, kas kopā ar audzinātājiem ar autobusu aizvesti uz blakus ciema Ances internātpamatskolu. Tur visiem tiks nodrošināta guļvieta un ēdināšana.

Pašu spēkiem evakuējušies arī lielākā daļa Stiklu ciema iedzīvotāju, kas izmitināti Puzes pamatskolas telpās. Arī viņiem pašvaldība nodrošinās guļvietas un ēdināšanu. Savukārt četras vai piecas ģimenes no evakuācijas atteikušās, skaidroja pašvaldībā.

Šīs ģimenes pašvaldības pārstāvji apseko, lai saņemtu parakstus, kas apliecina, ka tās ir pašas atteikušās no evakuācijas.

VUGD aicina iedzīvotājus klausīt operatīvo dienestu norādes un, ja nepieciešama evakuācija, tad evakuēties. Ja vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, iedzīvotāji aicināti zvanīt pa tālruni 112.

Notikuma vietā patlaban dežurē arī divas mediķu brigādes, kuru speciālisti snieguši palīdzību vairākiem apdzīvotās vietas iedzīvotājiem. Tā kā traumas nav bijušas nopietnas, neviens cilvēks nav nogādāts slimnīcā, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

Saistītie raksti

NMPD informēja, ka iedzīvotāji, kuri ir ugunsgrēka tuvumā, veselības sūdzību gadījumā var konsultējieties ar mediķiem pa tālruņiem 113 vai 66016001. Ja jūtams sadūmojums, mediķi aicina aiztaisīt mājoklim logus un neuzturēties tiešā piedūmojumā.

Jau ziņots, ka otrdienas, 17.jūlija, vakarpusē Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Kopējā degšanas platība pārsniedz 100 hektārus. Dzēšanas darbus apgrūtina sausums un lielais vējš. Dūmi izplatās arī uz blakus novadiem.

LA.lv