Mobilā versija
+2.1°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
15. novembris, 2013
Drukāt

Kūtīs mauj Madonnas un Sipenieces. Govju vārdu mode Latvijā (5)

Foto: LETA. Foto ir ilustratīvsFoto: LETA. Foto ir ilustratīvs

Upju nosaukumi Gauja un Venta govju kūtīs ir nezūdoša vērtība – šos vārdus joprojām nes visvairāk piena devēju Latvijā, un tie gadu gaitā spējuši noturēt līderpozīcijas govju vārdu lietojuma ziņā. Tiesa, līdzīgi kā vietējās Latvijas brūnās izkonkurē raibās ārzemnieces, kūtīs vērojama arī ragaiņu vārdu modes maiņa – aplokos vairāk parādās piena devējas, kas nes pazīstamu pārtikas zīmolu, arī TV dīvu, seriālu un rokzvaigžņu vārdu.

Lai arī mūsdienās vārda došana liellopam ir brīvprātīga, Lauksaimniecības datu centra apkopotā informācija liecina, ka vairākums saimnieku savus mājlopus bez vārda neatstāj. Gosniņas ierasti salīdzinoši biežāk dēvē kādas Latvijas upes vārdā. Retāk saimnieki izmanto svešzemju upes, tomēr starp biežāk lietotajiem ir tādi vārdi kā Amazone, Nīla, Donava un Tigra.

Filoloģijas zinātņu doktore, Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (V) portālam “LA.lv” norādīja, ka saimnieki ierasti govis vairāk dēvējuši dažādu upju, strautu un pat jūru vārdā ar domu, ka tīrs ūdens lielā daudzumā ir līdzvērtīgs labam pienam lielā daudzumā.

“Atšķiras tas, ka Vidzemē vairāk govīm lika vārdu Gauja, Kurzemē – Venta (…),” skaidro filoloģijas zinātņu doktore. Pēc viņas sacītā, piens un piena produkti ilgus gadsimtus bijuši nozīmīga latvieša ēdienkartes daļa, tāpēc saimniekam vienmēr bijis svarīgi, lai ragaine būtu pienīga un piemīlīga. Vēl govīm vārdu lika pēc tās krāsas – Brūnaļa jeb Brūne, Selga (t.i., gaišbrūnā), Raibaļa un tamlīdzīgi.

Tāpat saimnieki nesmādē vārdus no augu un dzīvnieku valsts, visuma un pilsētu nosaukumus. Piemēram, visai bieži piena devējām ieliek vārdu Zvaigzne, Saule, Magone, Roze, Mellene vai Rīga un Brisele. Ik pa laikam kūtī uz dzīvi iekārtojas kāda TV dīva, seriālu varone vai rokzvaigzne jeb precīzāk – viņu ragainās vārda māsas. Fermās atrodamas Britnijas, Rianas, Džolijas, Gāgas, Zemfiras, arī viena gotele vārdā Sipeniece. Savukārt govij dot vārdu Madonna – tā jau ir klasika, jo ik gadu kūtīs parādās vairākas gosniņas, kas nosauktas pasaulslavenās popkaralienes vārdā.

Visu materiālu par Latvijā populārākajiem govju un arī buļļu vārdiem iespējams izlasīt žurnāla “Agrotops” jaunākajā novembra numurā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. manam tētim ļoti patīk Sipeniece, jo viņa ir nemainīga vērtība, pienu dod kārtīgi, nesper, neslimo.

  2. Varbūt kļūdos, bet “gotele vārdā Sipeniece” biežāk redzēta maujam kādā no Latvijas televīzijām …

  3. Nē,tomēr govij.

  4. nu sipenieces ir īsti piemērots vārds gan govij gan kazai.

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (19)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+