Viedokļi
Aptaujas

Ko darīt, lai paildzinātu senioru darba mūžu? 16

Foto – Ieva Makare/LETA

Aigars Nitišs, Jēkabpils daudznozaru kompānijas SIA “Ošukalns” valdes priekšsēdētājs: “Īpašas programmas mums nav, tomēr cenšamies savā uzņēmumā, kurā strādā vairāk nekā 350 darbinieku, pēc iespējas ilgāk nodrošināt darba iespējas tiem senioriem, kuriem ir liela darba pieredze un kuri vēlas un var strādāt. Protams, ja pensionāram darbs profesijā kļūst par grūtu, meklējam piemērotāku darbu, kas saistīts ar tehnisko uzraudzību, sagādes lietām vai uzņēmuma apsardzi. Tagad modē ir rožaini aizrunāties, ka jāstrādā līdz 75 gadiem, bet mūsu valstī līdz tam vēl ļoti tāls ceļš ejams.”

 

Ivars Paurs, Rīgas SIA “Wesemann” valdes loceklis: “Var rīkot konferences un ļoti gudri spriest, bet kāda tam visam jēga, ja vispirms netiek radīti priekšnoteikumi, lai vecākās paaudzes cilvēkus varētu iesaistīt Latvijas darba tirgū. Būvniecība lielā mērā saistīta ar smagiem darbiem, turklāt visbiežāk zem klajas debess ļoti mainīgos klimata apstākļos. Labi, mēs, piemēram, senioram metinātājam devām iespēju strādāt par operatoru. Bet ar to ir par maz. Seniori vēlas arī citas iespējas, piemēram, strādāt pusslodzi. Bet, ja eju cilvēkiem pretī, man kā būvuzņēmējam rodas papildu problēmas. Katrs cilvēks, kas nestrādā pilnu darba dienu, velk vidējo algu uz leju. Netrūkst ierēdņu, kas no samazinātās vidējās stundu tarifu likmes izdara dažādus secinājumus. Aiziet tiktāl, ka uzņēmējs, lūk, cilvēkiem maksājot aploksnēs. Absurds! Būvniecībā viss jādara secīgi, kāpēc valstī, kad vēlas ieviest ko jaunu, nerīkojas tāpat? Tagad labā roka nezina, ko dara kreisā.”

 

Valdis Runcis, Rēzeknes tirdzniecības uzņēmuma SIA “Ruvar” valdes priekšsēdētājs: “Vispirms katrā uzņēmumā un iestādē jārada cilvēciski darba apstākļi, tad nebūs tik daudz jārunā par lielo kadru mainību, senioru problēmām un darbaspēka ievešanu no ārzemēm.”

LA.lv