×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
30. septembris, 2016
Drukāt

Otto Ozols: Labās un sliktās ziņas par A. Hermaņa brīdinājumiem Latvijai (24)

Ilustratīvs attēls. Foto: FotoliaIlustratīvs attēls. Foto: Fotolia

Ilustratīvs foto

Otrdien Latvijas TV sarunu raidījumā “1:1” Rīgas Jaunā teātra vadītājs Alvis Hermanis teica: “Eiropas nākotne faktiski vairs nav politisks jautājums, tas ir tīri matemātisks jautājums, sākumklases līmenī. Demogrāfiskie cipari ir tādi, ka tas pasākums (Eiropa) ilgi neturpināsies.”

Hermanis ir viens, varētu pat teikt, viens no retajiem Latvijas intelektuāļiem, kas apzinīgi un talantīgi pilda intelektuāļu uzdevumu – zvana trauksmes signālu, brīdina sabiedrību par gaidāmajām briesmām. Piedevām labi redzams, ka viņš ir arī ļoti labi iedziļinājies tematā, par kuru runā, šajā gadījumā – demogrāfijas statistikā.

Tomēr brīdinājums ir tik nopietns, ka vērts mazliet iedziļināties, kad un kā beigsies “tas pasākums” – Eiropa. Latvija ir tās dabiska sastāvdaļa un tātad tas vistiešākajā mērā attiecas arī uz mums, mūsu bērniem. Te var runāt par labām un sliktām ziņām.

Ja runājam par vairākumu Eiropas pamata tautu – vāciešiem, frančiem, itāļiem, poļiem, zviedriem, somiem, igauņiem un citiem, tad šīs tautas var diezgan droši raudzīties nākotnē – tās savās valstīs būs stabilā vairākumā pēc piecdesmit, simt gadiem un vēl ilgāk. Viņiem visiem nenoliedzami ir problēmas ar demogrāfiju jeb tautas ataudzi, bet tam ir pievērsta nopietna uzmanība. Vislielākās problēmas ar demogrāfiju ir tieši Vācijai – šobrīd tur ir mazliet vairāk par 80 miljoniem iedzīvotāju, bet tiek lēsts, ka līdz 2050. gadam viņu skaits samazināsies līdz apmēram 70 – 75 miljoniem. Tomēr lielā Vācija ir vissliktākais piemērs. Tur nav pie vainas kaut kādas abstraktas Rietumu “patērētāju kultūras” sliktās ietekmes vai kaut kas tamlīdzīgs ļoti grūti izmērāms. Pēc statistikas redzams, ka šīs problēmas Vācijā visvairāk koncentrējušās bijušās Austrumvācijas teritorijā. Acīmredzot līdzīgi kā pie mums ekonomiskais šoks pēc sabrukušās sociālisma sistēmas ir radījis visai depresīvas sekas.
Atšķirībā no Vācijas citās Eiropas valstīs situācija ir labāka. Problēmas ir, bet apgalvot, ka šo valstu pamata tautas pārskatāmā nākotnē izmirs vai nokļūs bezcerīgā mazākumā, būtu nepatiesi. Statistika par to neliecina. Zviedrijā ar 9,3 miljoniem iedzīvotāju joprojām dzīvo 81% zviedru un 5% somu. Pat pie straujāka iebraucēju pieplūduma tik lielu nāciju pārskatāmā nākotnē nevar būtiski ietekmēt. Protams, Zviedrija šobrīd ir saskārusies ar daudziem ļoti nopietniem izaicinājumiem, jo atsevišķās pilsētās situācija ir ļoti saspringta. Piemēram, trešajā lielākā Zviedrijas pilsētā Malmē gandrīz puse iedzīvotāju ir migranti vai nāk no ieceļotāju ģimenēm. Jauno cilvēku skaits tur ir viens no lielākajiem valstī, kas droši liecina, ka šī proporcija vēl vairāk pieaugs par labu iebraucējiem. Vietējie policisti jau pirms vairākiem gadiem sākuši apgūt arābu valodu, lai kontrolētu noteiktus pilsētas rajonus. Starp visām Zviedrijas pilsētām noziedzība visvairāk ir izvērsusies tieši Malmē. Gandrīz katru gadā pilsētā tiek fiksētas gandrīz 100 apšaudes. Liela daļa apšaudēs cietušo saistīti ar dažādiem noziedzīgiem grupējumiem, kas uzdarbojas pilsētā. Pēdējā ar četriem ievainotajiem notika burtiski pirms pāris dienām.

Tomēr situācija Malmē un vēl atsevišķās Eiropas pilsētās ir tikai nopietni brīdinājumi tam, kas gaidāms, ja notiek pārāk strauja migrācija. Kopumā tomēr var teikt, ka pārējās Eiropas valstīs situācija joprojām tiek kontrolēta. Piemēram, Somijā dzīvo 5,4 miljoni iedzīvotāju, no kuriem tikai apmēram 5 līdz 6% ir ar ieceļotāji vai viņu pēcteči. Demogrāfijas ziņā Somija ir starp jaunajām ģimenēm visdraudzīgākajām valstīm pasaulē, un viņu dzimstības līmenis nekad nav nokritis zemāk par mirstību. Tātad par somiem kā daļu no Eiropas mēs nekādi nevaram teikt, ka “tas pasākums drīz beigsies”.

Līdzīgi var teikt par Poliju, kurā dzīvo apmēram 38 miljoni iedzīvotāju, no kuriem vismaz 95% ir poļi. Kaut arī viņiem demogrāfiskā situācija nav pārāk spoža, tomēr par strauju izmiršanu nevar runāt – dzimstības un mirstības attiecības ir ļoti līdzīgas. Pavisam noteikti var apgalvot, ka poļu skaits nākotnes Eiropā vismaz nākamos simt gadus būs ļoti stabils. Arī Polijā Eiropas gals nav saredzams. Līdzīgi mazliet tuvāk pētot Eiropas valstu un to pamata tautas, var redzēt problēmas, bet tās tiek risinātas un pārskatāmā nākotne nav gaidāms, ka šīs tautas izmirs vai nonāks bezcerīgā mazākumā savā teritorijā. Tiktāl par labajām ziņām.

Vai tas nozīmē, ka Alvis Hermanis būs pārspīlējis, pareģodams Eiropas galu pārredzamā nākotnē? Diemžēl Hermanis nepārspīlē, uztraukumam ir ļoti nopietns pamats. Eiropas pamata tautas pašas par sevi negrasās izmirt, labklājīgās un atbildīgās valstīs attieksme pret jaunajām ģimenēm ar bērniem ir saprotoša un atbalstoša. Un, jo stabilāka, attīstītāka valsts, jo šī attieksme ir labāka. Tomēr apdraudējuma avots ir apkārtējā pasaule. Vidusjūrai otrā pusē ir Āfrika. Tur šobrīd dzīvo apmēram 1,2 miljardi cilvēku jeb 15% no kopējā Zemes iedzīvotāju skaita. Tiek prognozēts, ka jau 2050. gadā Āfrikas iedzīvotāju skaits divkāršosies un sasniegs 2,5 miljardus jeb 26% no kopējā planētas iedzīvotāju skaita. Runa ir par nepilniem 34 gadiem, kas ir samērā īss laika posms. Tā teikt – kad mūsu bērni būs mūsu pašreizējā vecumā. Tā būs realitāte, ar ko viņiem būs jāsaskaras. Piedevām ar to viss nebeigsies – tiek prognozēts, ka Āfrikas iedzīvotāju skaits nākamo piecdesmit gadu laikā vēlreiz gandrīz divkāršosies, 2100. gadā sasniedzot 4,2 miljardus.

Protams, mēs varam domāt – tā ir tālā Āfrika un gan jau viņi kaut kā tiks ar savu pārapdzīvotību galā. Te ir jāatgādina, ka turpinās klimata pārmaiņas un tieši šajos reģionos pieaug karstums, katastrofāli mazinās dzeramā ūdens pieejamība. Arī ar pārtiku ir milzīgas problēmas. Tāpat nav pazīmju, ka tur mazinātos ļoti izplatītā korupcija un vardarbība. Strauji pieaugot iedzīvotāju skaitam, šīs problēmas vēl vairāk saasināsies. Un tagad atcerēsimies, ka tas viss ir tepat – tikai pāri Vidusjūrai. Daudzi no šiem cilvēkiem meklēs glābiņu, patvērumu. Runa būs par simtiem miljonu. Eiropa ir viņu tuvākais un redzamākais glābiņš. Turklāt daudzi viņu tautieši šo ceļu jau ir iestaigājuši, pārbaudījuši.

Jā, mēs varam cerēt un domāt, ka lielās un atbildīgās Eiropas tautas meklēs un atradīs saprātīgus risinājumus. Bet šie izaicinājumi būs, un Hermanis to ļoti labi redz, saprot un brīdina. Visbēdīgākais jautājums ir par Latviju. Mums demogrāfiskās problēmas ir ļoti dziļi ielaistas, tā dēvētā vecuma struktūra ir sagrauta – jauno cilvēku skaits iepretim veco cilvēku skaitām ir dramatiski mazs. Pasaules banka un citas starptautiskās organizācijas skaidri saka, ka migrācija ir mūsu ekonomikas un sociālās sistēmas vienīgais un pēdējais glābiņš. Atšķirībā no poļiem, vāciešiem, somiem mēs neesam ne četrdesmit, ne desmit, pat ne pieci miljoni. Mēs esam nepilni divi miljoni. Igauņu ir mazāk, bet viņi jau vairākus gadus ir spējuši samazināt kritisko plaisu starp jaundzimušajiem un mirušajiem. Ne pilnībā, bet viņi ir stabilizējuši situāciju. Latvijā katru gadu šī atšķirība starp mirušajiem un jaundzimušajiem joprojām ir vairāki tūkstoši.

Vai ir arī labās ziņas Latvijai? Ir. Kaut nedaudz, bet dzimstības statistika rāda, ka ir stabilizācijas tendences. Arī sabiedrības attieksme pamazām mainās un vairs nav tik izplatīti daudzi muļķīgi un nepatiesi stereotipi par daudzbērnu ģimenēm. Soli pa solim viņu ieguldījums Latvijas tautas nākotnē tiek novērtēts. Darāmā vēl ir daudz, bet ir vismaz pozitīva tendence. Arī no valdošās koalīcijas puses, Māra Kučinska valdības puses ir redzama pragmatiska, bet saprotoši pozitīva attieksme. Šogad ļoti aktīvi ir strādājis jaundibinātais Demogrāfisko lietu centrs (DLC), un ir cerības, ka nākamā gada budžetā varēs redzēt patiešām nopietnus atbalsta mehānismus ģimenēm. Runa ir par miljonu eiro lielām atbalsta programmām. Labā ziņa ir tā, ka šajā DLC konstruktīvi spējušas sadarboties visas koalīcijas partijas – ZZS Finanšu ministrija, “Vienotības” Labklājības ministrija, pati Nacionālā apvienība, arī Pārresoru koordinācijas centrs un nevalstiskās organizācijas. Priekšlikumus izstrādāja nozares speciālisti, profesionāļi, ņemot vērā arī Igaunijas pieredzi. Tas ir labs piemērs spējai visiem kopā produktīvi sastrādāties lielākā mērķa labā.

Tie gan ir tikai paši pirmie soļi, tas nepavisam nenozīmē, ka kritiskā situācija ir labota. Mēs esam tikai pašā ceļa sākumā, darāmā vēl ir ārkārtīgi daudz. Ir svarīgi, ka šajā procesā aktīvi iesaistās visi – sākot ar katru individuāli, politiķiem un uzņēmējdarbības vidi. Katrs var dot kādu savu pienesumu šajā tik svarīgajā darbā – ar attieksmi, ar idejām, konkrētām likuma iniciatīvām. Doma par Latviju kā ģimenei visdraudzīgāko valsti Baltijā varētu būt viens liels un labs mērķis mums visiem kopā. Kā Hermanis teica – Igaunija cītīgi seko Somijai, bet Latvija – Igaunijai. Varbūt ir pienācis laiks tieši šajā ziņā apsteigt Igauniju? Mums pavisam noteikti ir jāpieliek solis. Jo citādi – atkal citējot Hermani – šis pasākums ilgi neturpināsies.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Latvija Igauniju jau ir apsteigusi – Igaunijā dzimstības koeficients ir 1.5, bet Latvijā – 1.7. Arī maternitāte ir ilga – vismaz gadu. Tāpat pieaug arī latviešu īpatsvars. Tie krievi, kuri tagad runā ar tādu akcentu, kā Loskutovs vai Ušakovs – viņu bērniem akcents būs jau mazāks, bet to bērni visticamāk runās skaidrā latviešu valodā.

 2. Mani pārsteidz centība, ar kādu latviešu dzimstības problēmas apspriež nelatvieši – acīmredzot mozusticīgos Barkovskus, Hermaņus u.c. tml. satrauc cērpamo aitu skaita samazināšanās viņu tautasbrāļu pakļautībā. Man arī nešķiet, ka nākamgad apsolītais miljons eiro ģimeņu pabalstam būs vērā liekama summa, un ka šajā rakstā tamdēļ būtu jādaudzina ierēdņu milzīgās pūles sekot Igaunijas piemēram. Pareizi saka tie komentētāji, ka nekas nemainīsies, kamēr latvietis paliks dienderis/ algādzis un īrnieks – vienalga, vai pats savā zemē, vai ārzemēs. Ierēdņu armija, kas veicina parazītisku spekulāciju, kalpo ārvalstu diktātam un kropļo un sagrauj tautas eksistences ekonomisko pamatu, patiešām ir viena no lielākajām problēmām, jo nodarbojas ar acu aizmālēšanu nevis dara derīgu darbu.

  • Kāpēc domājat, ka Hermanis ir nelatvietis? Vai varat nosaukt vienu atpazīstamu tīrasiņu latvieti?

   • Jūs uzdodat labu jautājumu, jo man pirmsatmodas un atmodas laikos bija gods šad un tad sastapt patiešām cienījamu cilvēku Voldemāru Hermani. Bet ābols kaut kā šķiet patālu šoreiz nokritis no tās ābeles.

 3. Stabilizācijas tendence – valstij mūžigi trūkst naudas jo 1 miljonu cilvēku pārvalda tāda ierēdņu armija , kādas pietiktu 10 miloniem . Cik valstī cilvēku pašlaik – ja tas būtu zināms , tas droši vien būtu valsts noslēpums …. man liekās , ka “mūžīgais naudas trūkums” un jāliek pēdiņās – “nodokļu politika” liecina par to ka valsts jau pašlaik nespēj vairs sevi uzturēt

 4. Cik Oto Ozolam pašam ir bērnu ar tik gudru izrunāšanos?

 5. Cik Oto Ozolam pašam ir bērnu ar tik gudru izrunāšanos?

 6. reāli iespārda šo veču pļurkstēšana par demogrāfiju. ne viņiem ir kāda atbildība audzināšanā , ne arī jādzemdē.

  • Loti labs raksts! “Veči” un “vecenes” ir vienā laivā. Nesaprast to var trikai kaitnieks. Uzskatu šo komentāru par provokāciju. Tik pārsteidzoša muļķība un situācijas neizpratne vienkārsi nemēdz būt.

 7. Derētu gan atzīmēt, pat izcelt, ka pēdējos gados latviešu dzimstība jau pārsniedz mirstību.Jā, tieši latviešu.

  • Jā, Ansi, uzmanīgāk papēti, kādu statistiku tev iedeva. Pēc tās statistikas sanāca, ka latviešiem ir augstāka dzimstība nekā čigāniem. Būtu jau labi. Tomēr aizmirsa paskaidrot, ka pirms kāda laika pamainījās iespēja, ka noteikti tautību. Tas deva formālu pieaugumu, bet faktiskais tomēr atpaliek.

  • Ansi, vai esi dzirdējis kaut ko par aizvietošanas līmeni? 2,2 – 2,4 vidēji bērni ģimenē. Latvieši līdz šim skaitlim ir vēl tālu un tas nozīmē, ka izmiršana turpinās. Jo bērnu rada divi latvieši, bet pēc viņiem nākotnei paliek mazāk – 1,5 – 1,6. Piedevām vēl kāda daļa aizbrauks uz neatgriešanos.

 8. Uz dzimstības līmeni ir jāskatās ar piesardzību. Nav nekāda jēga radīt plikadīdu paaudzi, kas nespēj neko iemācīties un neprot neko strādāt. Lielā afrikāņu dzimstība ir traģiska. Tur dzimst nākamie ubagi un bandīti. Nevienai tautai nevar novēlēt tādu likteni. Ja piepeši arī latvieši sāktu tā vairoties, tas nevarētu novest ne pie nekā laba. Mums jau ir šinī ziņā zināma pieredze ar katoļticīgajiem, kuriem bija lielas un trūcīgas ģimenes.

  • Ne jau āfrikāņi tev pelnīs pensiju, bet tās lielās katoļticīgo ģimenes bērni, kuriem šī valsts bija lēmusi savā zemē dzīvot trūcīgi. Arī tādu kā Anonymous attieksmes dēļ – “jāskatās piesardzīgi”. Pēdējos 25 gadus skatījies piesardzīgi un tagad nekas cits neatliek kā gaidīt, kad migranti brauks, lai ekonomika un infrastruktūra galīgi nesabrūk

   • laikam pats esi no Latgales. Tā nu ir mūsu šodiena ar tām “lielajām katoļticīgajām ģimenēm”, pilni internāti, pansionāti, palīgskolas un cietumi uz iedzīvotāju nodokļu rēķina..

  • Ja nebūtu šo katoļu lielo ģimeņu, tad tagad latviešu skaits būtu vēl krietni mazāks, un nebūtu daudzu tagad turīgu ģimeņu (ar nabadzīgu izcelsmi).

 9. Ar Hermani ir tā pat kā ar Rungaini – var nepatikt ko viņi saka, bet ieklausīties un padomāt ir ļoti to vērts. Taču diemžēl “lumpeņi”dzīvo patīk – nepatīk kategorijās, kas mums velkas no “padumjajiem” laikiem, tāpēc izglītības reforma ir vajadzīga kā gaiss. Kritiskā domāšana skolās, bet ja to mācīs padomju laiku skolotāji? Visu cieņu Hermanim.

 10. Diemžēl mūsu politiskā elite domā pārsvarā par varas kampšanu un siles strēbšanu, nevis par valsti.

 11. Hermaņi un Ottoviči var brīdināt no rīta līdz vakaram, 7 dienas nedēļa – tik un tāLV esošās sociāli-ekonomiskās sistēmas pamatus tas nemainīs – tik un tā ultraliberālās ideoloģijas plūdus neapturēs.
  Var te lielīties ar kādām “labajā ziņām” par kādu pozitīvu izmaiņu kādā gada kvartālā, taču pastāvošo depopulācijas tendenci tas nemaina. Viss ir galvās, bet galvā Ottovičam ir “sviests”, viņš pat neatceras tos pozitīvos sasniegumus, kas tika paveikti 1980.- 1987.g. (sk. Bena Latkovska “Svarīgākā izšķiršanās) – tāpēc turpina bezjēgā runāt un rakstīt. Kauns, Ottovič.

 12. Pārdomāju , ka ir augusi Latvija pēc I pasaules kara. Laukos Ulmaņlaikā tika celtas ar atvieglojumiem un ģimenēs dzima bērni. Manam tēvam pirms kara bija 3 bērni, tāpat tēvabrālim. Bija uzceltas tam laikam skaistas mājas., tāpat kaimiņiem.. Pēc kara cilvēki pieauga ar padomju iebrauc'[eju rēķina, ar Latvijas piesātināto armijas bāzu skaitu, ar domu, ka virsnieki šeit paliks dzīvot. Radās Līvānu māju celtniecība un manā pagastā palielinājās dzimstība, bet tajā brīdī bija arī sasniegts mirstības “”pīķis”””. Kas tagad samazina iedzīvotāju skaitu=== AUGSTĀ DZĪVOKĻU ĪRE, MĀJOKĻU AUGSTĀS CENAS!!!! NEKAVĒJOTIES JĀIEROBEŽO SPEKULANTU ROCĪBA AR ĪRES MAKSĀM, SPEKULĀCIJĀM AR KOMUNĀLIEM PAKALPOJUMIEM. JĀIZVĒLAS, VAI LIEKAM UZ ALTĀRA DESMITTŪKSTOŠU AIZBRAUCĒJUS , VAI IEGROŽOJAM SPEKULANTU NEJĒDZĪGO ALKATĪBU, KURI IR LIELĀ MAZĀKUMĀ. viensētu mājas un

 13. Rakstā aizmirsts A.Hermaņa teiktais ,ka mēs eiropieši esam individuālisti,precīzāk vientuļi individuālisti.Eiropas lielveikalos kaķiem un suņiem domātas preces acīs iekrīt vispirms,bet bērniem domātas preces plauktos jāmeklē.
  Musulmaņiem ,krieviem ir kolektīva domāšana.Pirmos vada Alahs ,otrus Putins.Eiropiešus nevada neviens,tie ieslīguši pārticībā,kašķos un izlaidībā.
  Labi ka Igaunijai ir blakus Somija un Somija ir tāda kāda tā ir pateicoties tam ka nepadevās krievijas ultimātam un iesaistījās asiņainā karā ar to ko arī uzvarēja.
  Kamēr Latvijā visu noteiks tādi kampēji kā šķēle , hūte, un daudzi citi viņiem līdzīgie te nekas uz labo pusi visās jomās nemainīsies.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Griezt vai negriezt – tāds ir jautājums!

Igaunijas valdība nolēmusi atbalstīt nostāju, ka visā Eiropas Savienībā jāatsakās no pulksteņa rādītāju pagriešanas par vienu stundu divreiz gadā, kā tas tiek darīts pašlaik, pārejot no ziemas uz vasaras laiku un atpakaļ.

Igaunijas valdība uzsvēra, ka visā ES būtu nepieciešama vienota nostāja par laika joslām. Lietuvas valdība 25. jūlijā nolēma ierosināt Eiropas Komisijai atteikties no ikgadējās pārejas uz vasaras laiku un tā vietā pastāvīgi ieviest pašreizējo vasaras laiku. Arī Polija, Somija un vairākas citas valstis atbalsta nostāju, ka nepieciešams atteikties no laika maiņas divreiz gadā.

Eiropas Komisija pēc Eiropas Parlamenta lūguma ir izsludinājusi publisko apspriešanu par pašreizējo kārtību, kad katru pavasari ES notiek pāreja uz vasaras laiku, bet katru rudeni – pāreja atpakaļ uz ziemas laiku. Publiskā apspriešana ilgst no 4. jūlija līdz 16. augustam.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+