×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. oktobris, 2014
Drukāt

Lādiņu vietā atrod krustnešu cirvjus (1)

Foto: Tomašs Vaščuks, PAPFoto: Tomašs Vaščuks, PAP

Attīrot mežainu apvidu no nesprāgušas Otrā pasaules kara laika munīcijas Vipsovā, Polijas ziemeļaustrumu Vārmijas – Mazūrijas vojevodistē, armijas sapieri negaidot atraduši trīs viduslaiku kaujas cirvjus, kas, pēc formas spriežot, piederējuši Teitoņu jeb Vācu ordeņa karotājiem, vēsta Polijas ziņu aģentūra PAP.

Cirvji guldīti zemē vienkopus. Tas liek domāt, ka kāds tos vēlējies paslēpt “nebaltām dienām”. Gadsimtu gaitā cirvjus bija apvijušas koku saknes un sapieri atradumam uzdūrās, pārmeklējot teritoriju ar metāla detektoriem. Otrā pasaules kara laikā šajā mežainajā teritorijā atradās artilērijas noliktavas. Kara beigās, 1945. gadā atkāpjoties, vācieši tās uzspridzināja. Eksplozijas nesprāgušos dažāda kalibra lādiņus izmētāju tālu apkaimē, kopumā piesārņojot ap 95 hektārus.

Teritorijas attīrīšanu, ko finansē no ES fondiem, paredzēts pabeigt līdz 2015. gada rudenim. Savukārt poļu arheologi pēc cirvju uziešanas cer, ka rūpīga meža pārmeklēšana var dot vēl kādus interesantus atklājumus, jo sapieri savu darbu tikko sākuši.

Daļa mūsdienu Vārmijas – Mazūrijas vojevodistes viduslaikos atradās Teitoņu ordeņa valsts sastāvā. Šis ordenis ar centru Prūsijā pastāvēja no 1230. līdz 1561. gadam. Arī Livonijas ordenis, kas valdīja mūslaiku Latvijas un Igaunijas teritorijās, bija Teitoņu ordeņa atzars.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. nosprāgušas munīcijas? :))

Draugiem Facebook Twitter Google+