×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
23. februāris, 2012
Drukāt

Lai pacienti laikus saņemtu zāles, steidzami jāgroza tiesību akts

Foto - LETAFoto - LETA

Kad veselības ministres Ingrīdas Circenes priekšgājējs Juris Bārzdiņš valdībai nodeva labojumus Ministru kabineta noteikumos, kas valsts apmaksāto zāļu sarakstā ļauj atstāt tikai vienas – vislētākās – zāles un nedod pacientiem vairs iespēju piemaksāt no savas kabatas, ja ārsts izrakstījis dārgākas, valdības vadītājs Valdis Dombrovskis saņēma 50 pacientu, farmaceitu un zāļu ražotāju organizāciju protestus.

 

Tās brīdināja – ja valdība pieņems šādu tiesību aktu, tas nelabvēlīgi ietekmēs pacientus. Un nevis kaut kad nākotnē, bet uzreiz.

Ministru prezidents Dombrovskis un pārējie valdības locekļi vāji orientējas specifiskajos medicīnas jautājumos, tāpēc nereti akli paļaujas tam, ko stāsta veselības ministrs, jo viņam taču ir “cieta” argumentācija. Sabiedriskās organizācijās pieklājīgi noklausās, taču neņem vērā. Sak, tie jau tikai tracina tautu. Valdībai ir daudz svarīgāku darbu, lai sāktu iedziļināties pacientu, ārstu un aptieku problēmās, kas radīsies pēc tiesību akta stāšanās spēkā. Pie valdības galda nevienam neradās pat jautājums, vai aptiekas pilnībā būs nodrošinātas ar sarakstā iekļautajām zālēm, ja no kompensējamo zāļu saraksta oficiālās apstiprināšanas dienas līdz spēkā stāšanās brīdim ir palikušas trīs dienas? Vai zāļu ražotāji spēs piegādāt nepieciešamo medikamentu daudzumu tik īsā laikā? Ko darīt pacientam, ja medikamenti nebūs pieejami? Nav jābūt nezin cik erudītam, lai uzdotu tik vienkāršus, bet būtiskus jautājumus galvenajam ziņotājam – veselības ministram. Vēl jo vairāk tādēļ, ka uz to valdības vadītāja uzmanību vērsušas 50 organizācijas.

 

Veselības inspekcija ir saņēmusi kaudzi sūdzību, un Nacionālais veselības dienests no saraksta jau izsvītrojis tās vislētākās zāles, kuru aptiekā nebija. Iekļāva nākamās lētākās. Bet nu jau radušās problēmas arī ar tām – daļas atkal trūkstot un, kā apgalvo mediķi, visvairāk no šīm neizdarībām ciešot sirds un diabēta slimnieki.

 

Vai atkal tās svītros un liks iekšā nākamās un pacients tikai gaidīs? Tā nevar turpināties, ministrijai ir jārīkojas steidzami – ārsti, farmaceiti un pacientu organizāciju pārstāvji vēl tic, ka viņus tomēr sadzirdēs. Ministrijas politiskā vadība varētu pāris dienās izlabot pieļautās kļūdas, iesniedzot tiesību akta labojumus, ar kuriem atraisītu aptiekāru rokas un ļautu izsniegt slimniekam lētākās zāles, kas tajā brīdī ir aptiekas plauktā viņa slimības ārstēšanai. Tā vietā Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Liene Cipule saka: mēs veidosim darba grupu, analizēsim, pētīsim… Līdz tam Veselības inspekcijai ir tiesības sodīt aptiekas, ja tās ir rīkojušās uz savu galvu un, gribēdamas palīdzēt klientam, iedevušas nākamās lētākās zāles, kas ir aiz oficiāli apstiprinātā saraksta, un pieprasījušas par tām samaksu no valsts naudas maka.

Cilvēkam jāatbild ne tikai par to, ko viņš ir darījis, bet arī par to, ko viņš nav darījis, ja radies kaitējums. Šajā gadījumā izskatās, ka ministrija un tās struktūras operatīvi sāks rīkoties tikai tad, kad būs kāds mirušais, kas aizgājis viņsaulē, laikus nesaņemdams medikamentus. Kamēr līķa nav, iztiks ar darba grupu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+