×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2015
Drukāt

Lapčenoks: pirmo reizi izpildot Paula “Savādo vasaru”, biju nobijies kā diegs (1)

Foto no Valsts Kinofonofoto arhīvaFoto no Valsts Kinofonofoto arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Mainīgie laikapstākļi šajā pavasarī, šķiet, tikai pastiprina mūsu ilgas pēc vasaras – tā vien šķiet, ka tā nemaz neatnāks. Skaidrs, ka atnāks. Un, kā ik katru gadu, tā atkal būs par īsu un jau drīz projām steigsies. Tieši tā, kā to dzied Nora Bumbiere un Viktors Lapčenoks Raimonda Paula un Alfrēda Krūkļa dziesmā “Savāda vasara” – mūsu šīs nedēļas dzintara dziesmā.

Dziesma “Savāda vasara” pirmo reizi publikai tika piedāvāta 1971. gadā. Tas bija pirmais “Mikrofons”, kad aptauja noslēdzās nevis studijās, bet Mazajā Ģildē – publiskā koncertā, kas tovakar bija klausītāju pārpildīts. Aptaujā gan uzvarēja “Teic, kur zeme tā”, otrajā vietā bija “Zilā”, bet “Savāda vasara” palika trešā.

Zīmīgi, ka šī ir pirmā Raimonda Paula dziesma, kuru izpilda Viktors Lapčenoks. 1971. gadā Pauls bija uzņēmis Viktoru savā “REO” pulciņā. Jaunais solists gan tika brīdināts, ka komponistam tobrīd nav nevienas solo dziesmas, ko viņam piešķirt. Visas tolaik tika atdotas skatuves favorītiem Ojāram Grīnbergam, Margaritai Vilcānei un Zdislavam Romanovskim. Taču bija divas dziesmas duetam. Tā Viktors Lapčenoks kopā ar Noru Bumbieri iedziedāja “Ar mani atkal runā kaijas” un “Savāda vasara”. Tās abas kopā pirmo reizi izskanēja vienā vakarā – “REO” koncertā.

Viktors atceras, ka toreiz bija nobijies kā diegs, uz skatuves nekustīgs, nezinājis, kur rokas likt. Šo to Nora pateikusi priekšā. Kustību konsultanta jau tajā laikā nav bijis, vienīgi balsi bija iespēja patrenēt pie vokālā pedagoga Leonīda Zahodņika.

Un tomēr – dziesma “Savāda vasara” ātri aizgāja tautā. Tā, kā saka pats Viktors, ir “vienkārša un forša dziesma”. Tā bija jāatkārto gandrīz katrā koncertā. Gandrīz visur Padomju Savienībā “Savāda vasara” tika iekļauta koncertu programmās. Pēc dažiem gadiem varēsim svinēt tai piecdesmit gadu jubileju.

Novēlu ikvienam izbaudīt šo vasaru. Tikmēr labākās tradīcijas Latvijas iemīļotākās mūzikas žanrā turpina kopt “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Tajā mūzikas mīļotāji katru mēnesi izvēlas populārākās dziesmas, bet noslēguma balsojumā, kas šogad notiks 13. jūnijā, nosaka melodijas, kuras kļūs par daļu no latviešu kultūras mantojuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Virsrakstā komatiņš derēja…

Draugiem Facebook Twitter Google+