×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

“Latvenergo” krimināllietā Meļko piespriež 48 tūkstošus eiro sodu bez apcietinājuma (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Aizdomās par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, kukuļņemšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb naudas atmazgāšanu aizturētais "Latvenergo" koncerna prezidenta vietnieks Aigars Meļko

Rīgas rajona tiesā pirmdien krimināllietā pret trim personām saistībā ar kukuļošanu Latvijas energoapgādes kompānijas “Latvenergo” rīkotajā konkursā par Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) hidroagregāta rekonstrukciju apsūdzētajam bijušajam uzņēmuma viceprezidentam Aigaram Meļko piesprieda 48,1 tūkstoša eiro sodu bez apcietinājuma, aģentūra BNS uzzināja tiesā.

Tiesa nosprieda Meļko piemērot naudas sodu 130 minimālo mēnešalgu apmērā jeb 48,1 tūkstoti eiro. Meļko piespriesto sodu tiesa skaidro ar to, ka viņa apsūdzībā tika veikta pārkvalifikācija no viena Krimināllikuma panta uz citu, nekonstatējot, ka Meļko noziegumu ir izdarījis kā valsts amatpersona. Tādējādi Meļko nodarījums kvalificēts pēc Krimināllikuma panta par neatļautu labumu pieņemšanu lielos apmēros.

Tirgus un sabiedriskās domas izpētes uzņēmuma “Energy Consulting” vadītājam Andrejam Livanovičam piesprieda 37 tūkstošus eiro sodu, kas ir 100 minimālās mēnešalgas.

Vienlaikus lietā kompānijai “Energy Consulting” tika noteikts piespiedu ietekmēšanas līdzeklis – naudas piedziņa 400 minimālo mēnešalgu apmērā jeb 148 tūkstošus eiro.

Savukārt trešo apsūdzēto – “Latvenergo” bijušo ražošanas tehnisko direktoru Gunāru Cvetkovu atzina par nevainīgu.

Vienlaikus tiesa nenoteica prokurora pieteiktos procesuālos izdevumus 24,7 tūkstošu eiro apmērā.

Pilns spriedums būs pieejams 25.janvārī, un pēc tam to 10 dienu laikā apelācijas kārtībā varēs pārsūdzēt 10 dienu laikā Rīgas rajona tiesā.

Apsūdzētajiem piemērotie naudas sodi jāsamaksā 30 dienu laikā no sprieduma spēkā stāšanās brīža, un, ja tas netiks izdarīts, tiesa lems par naudas soda aizstāšanu ar apcietinājumu. Savukārt, ja naudas sodu nesamaksās juridiskā persona “Energy Consulting”, tad stājas spēkā piespiedu mehānismi attiecībā uz juridiskās personas mantu un vērtspapīru piedziņu. Atsevišķos gadījumos tiesu var lūgt soda samaksu sadalīt termiņos, ja tam ir objektīvs pamats.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka prokurors Māris Leja apsūdzētajam “Latvenergo” bijušajam viceprezidentam Meļko lūdza piemērot piecu gadu un sešu mēnešu reālu brīvības atņemšanu ar aizliegumu četrus gadus ieņemt valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes locekļa amatu.

Apsūdzētajam tirgus un sabiedriskās domas izpētes uzņēmuma “Energy Consulting” vadītājam Livanovičam Leja lūdza piespriest piecu gadu cietumsodu, savukārt “Latvenergo” bijušo ražošanas tehnisko direktoru Gunāru Cvetkovu Leja lūdza sodīt ar piecu gadu reālu brīvības atņemšanas sodu, nosakot aizliegumu četrus gadus ieņemt noteiktus amatus.

Pret “Energy Consulting” apsūdzības uzturētājs lūdza piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekli 608 tūkstošu eiro apmērā.

Tāpat prokurors lūdza tiesu piedzīt solidāri no apsūdzētā Meļo un apsūdzētā Cvetkova 480,6 tūkstošus eiro.

Leja tiesas debatēs norādīja, ka lūdz izdalīt krimināllietas materiālus pret 2013.gadā likvidētā cauruļvadu, apkures un gaisa kondicionēšanas iekārtu uzstādīšanas uzņēmuma “Alstom Latvia” bijušo amatpersonu Juri lāci par nepatiesu liecību sniegšanu.

Tāpat ziņots, ka tiesa 2015.gada 21.jūlijā pabeidza tiesas izmeklēšanu.

Minētajā lietā par kukuļņemšanu ir apsūdzēts Cvetkovs, kā arī Meļko, bet par kukuļdošanu – Livanovičs.

Atbilstoši apsūdzībai kukuļošana notikusi laika periodā no 2007.gada 1.augusta līdz 2010.gada 15.jūnijam. Kukulis dots, lai “Latvenergo” rīkotajā konkursā uzņēmuma “Alstom Power Sweden AB” piedāvājums tiktu atzīts par izdevīgāko un lai ar šo kompāniju tiktu noslēgts valsts pasūtījuma līgums, kā arī par to, lai šī līguma izpildes ietvaros no ” Latvenergo” amatpersonu puses būtu labvēlīga attieksme pret darbu izpildītāju un, lai ļaunprātīgi izmantojot lēmuma pieņēmējiem piešķirto rīcības brīvību, tiktu pieņemti šim uzņēmumam labvēlīgi lēmumi. Kopējais kukuļa apmērs ir 627,1 tūkstotis eiro.

Vēstīts arī, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), nododot “Latvenergo” krimināllietu prokuratūrai, lūdza uzrādīt apsūdzības 17 personām saistībā ar amatpersonu kukuļošanu uzņēmuma realizētajos Pļaviņu HES un TEC-2 rekonstrukcijas projektos.

Četras bijušās “Latvenergo” amatpersonas KNAB lūdza apsūdzēt par kukuļņemšanu, turklāt divas no viņām – arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Četrus ārvalstu uzņēmumu pilnvarotos pārstāvjus bija lūgts apsūdzēt par kukuļdošanu, savukārt astoņas personas – par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un vienu no šīm personām – arī par starpniecību kukuļošanā, kas izdarīta atkārtoti. Uzņēmumu pārstāvji ir Spānijas, Turcijas un Zviedrijas pilsoņi. Vēl vienu personu tika lūgts apsūdzēt par starpniecības kukuļošanā atbalstīšanu.

KNAB “Latvenergo” lietu, kurā izmeklēšana ilga divus gadus, nodeva prokuratūrai 2012.gada 11.septembrī. Saistībā ar “Latvenergo” amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laikā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam KNAB 2010.gada 14.jūnijā sāka kriminālprocesu, un iespējamie noziegumi ir saistīti ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukciju.

Kriminālprocesa ietvaros apcietinājums tika piemērots toreizējam “Latvenergo” valdes priekšsēdētājam Kārlim Miķelsonam, kā arī Meļko un Livanovičam, taču vēlāk viņi pret drošības naudu no cietuma tika atbrīvoti.

“Latvenergo” ir Latvijas valstij piederošs energoapgādes komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī sniedz telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Izklausas, ka nu ir piespriesti bezgala bargi sodi par gutu labumu miljonos euro. Tad jau nav nemaz tik gruti atsviest pardesmit tukstosus no ta liela miljonu maisa un talak dzivot trekni.

  2. Tak viņi nozaga vairāk kā jāsamaksā sodā. 😀 eh Latvia.

  3. pakratīja ar pirkstu par nedalīšanos ar bosiem…

  4. Tas tiešām ir bargs sods – tikpat, kā piespriest līdakai tikt noslīcinātai upē.
    Vēl tas ir pārliecinošs signāls citām valsts amatpersonām – zogat, shēmojat, dodat un ņemat kukuļus droši! Humānā Latvijas tiesa ir ar jums!

  5. Lai dzīvo Latvijas tiesa —- vistaisnīgākā un GODĪGĀKĀ tiesa pasaulē !!!

  6. Droši, ka tik daudz, uz sitiena, viņam bija kabatā, kā kabatas nauda un varēja sodiņu nomaksat tiesas zālē #edvin

Draugiem Facebook Twitter Google+