×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
29. decembris, 2016
Drukāt

Latvijā atgriezušies tautieši vīlušies un gatavi atkal doties projām (20)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Atgriešanās Latvijā 30% reemigrantu izrādījusies rūgta vilšanās – par to liecina Latvijas Universitātes (LU) Diasporas un migrācijas pētījumu centra jaunākā aptauja, ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņās”.

Atbildes snieguši vairāk nekā 3000 reemigrantu, un tik apjomīgs pētījums par dzīvi pēc atgriešanās Latvijā veikts pirmo reizi. Pilni rezultāti būs zināmi janvārī, bet patlaban atklātie dati liecina, ka trešdaļa ir gatava atkal braukt prom no Latvijas.

Reemigranti nereti nespēj Latvijā atrast piemērotu darbu ar vēlamo algu, izjūt darba devēju nelabvēlīgu attieksmi, tostarp aplokšņu algas, piedzīvo problēmas ar mājokļa atrašanu, bērnu integrāciju skolā un citiem aspektiem.

“Daudziem ārzemēs ir palikuši kontaktu tīkli, pat mājoklis, haltūras tipa darbs. Aptaujā redzam, ka daudzi šo saikni ar ārzemēm vēl ir saglabājuši. Viņiem nav grūti vienā brīdī sapakot somas un aizbraukt atkal,” skaidroja LU Diasporas un migrācijas pētījumu centra direktore Inta Mieriņa.

Pēc atgriešanās Latvijā reemigranti meklē darbu, kur algā pēc nodokļu nomaksas paliek vismaz tūkstotis eiro, lai saglabātu līdzvērtīgu ienākumu apjomu kā ārzemēs. Tomēr lielākajai daļai tas neizdodas.

“Mēs redzam to, ka daudziem finansiāli ir grūtības Latvijā. Iespējams, tais saistīts ar to, ka pierasts pie cita dzīves līmeņa,” vērtēja Mieriņa.

Negatīvas sekas izjūt tie, kas reiz Latvijā strādāja kvalificētu darbu, bija profesionāļi, bet ārzemēs emigrācijā ilgstoši strādāja mazkvalificētos amatos. Šajā laikā viņi ir izkrituši no aprites. Taču ir liela daļa arī tādu, kas ārzemēs profesionāli bagātinājušies savā jomā.

Atbraukušie arī min, ka viņiem bijušas grūtības pierast pie atšķirīgas darba kultūras. Viņi pieraduši pie jauniem darba modeļiem, pieraduši pie cita veida, kā strādāt, bet te saskaras ar pretestību – te lietas notiek citādāk.

Reemigranti ir ar lielu uzņēmējdarbības potenciālu. Pētījums rāda, ka 20% domā par savu uzņēmumu, jo dzīvošana ārzemēs devusi drosmi. Aptaujā piedalījās arī “Edurio” īpašnieks Ernests Jenavs, kurš pēc mācībām un darba Londonā un Mančestrā nodibinājis Latvijā strauji augšu informācijas tehnoloģiju uzņēmumu.

“Cilvēki, kas atgriežas no dažādām pasaules malām atpakaļ, mums ārkārtīgi uzlabo šo iespēju izprast, kā domā mūsu klienti Amerikā, Kanādā vai jebkur citur,” komentēja Jenavs. Viņš pats kā reemigrants apzinās ārzemju latviešu zināšanu un prasmju vērtību, tāpēc savā uzņēmumā apzināti nodarbinājis citus reemigrantus.

“Tuvu pusei komandas pavadījusi laiku ārzemēs. Manuprāt, tas pienes ļoti unikālu pieredzi un skatu. Tai skaitā divi komandas dalībnieki ir otrās un trešās paaudzes latvieši, auguši diasporas ģimenē, un tas kopā padara mūs par komandu, kas spēj domāt par globāliem tirgiem,” uzskata Jenavs.

Taču šo zināšanu potenciālu Latvijas darba tirgū plaši nenovērtē. Vakanču portāla “CV-Online” eksperts Kaspars Kotāns stāsta – meklējot jaunus darbiniekus, uzņēmēji speciāli nemeklē kandidātus reemigrantu vidū.

“Nav svarīgi, kurā valstī un cik ilgi tur dzīvojis. Protams, jebkura papildus lieta, piemēram, cilvēks strādājis multikulturālā vidē, ir papildus svešvalodas zināšanas, bet tie ir tikai kā plusi, bet primārā lieta ir kompetence, ko cilvēks var dot potenciālajam darba devējam,” stāstīja “CV-Online Latvia” Personāla atlases nodaļas vadītājs Kotāns.

LU Migrācijas un diasporas pētījumu centra jaunākā aptauja rāda, ka visvairāk reemigrantu ārzemēs gūtās zināšanas novērtē darba devēji finanšu sfērā, bet vismazāk vai nemaz – būvniecībā.

Kopumā, lai arī tautiešu atgriešanās no emigrācijas notiek, apmērs nebūt nav sasniedzis Reemigrācijas plānā sākotnēji izvirzīto mērķi – mājās sasaukt 80 000-100 000 cilvēku. Taču tieši šogad arī beigsies Ekonomikas ministrijas izstrādātais Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns, bet jauna plāna nebūs.
Trīs gados dažādām aktivitātēm iztērēts pusotrs miljons eiro, tostarp šogad – 607 800 eiro. Taču emigranti, piemēram, Lielbritānijā plaši kritizējuši Reemigrācijas plāna lietderību. Kā viens no lielākajiem trūkumiem tiek minēta nespēja īstenot plānā iecerēto vienas pieturas aģentūras izveidi jeb vietu, kurā pēc atgriešanās Latvijā varētu nokārtot visus dokumentus. Tāpat kusli veicies ar sistēmas izveidi savest emigrantus kopā ar darba devējiem Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Tavs īstais vārds iespējams ir “dullais ivans”, jo latvieši komentārus raksta ar garumzīmēm. Ja tev Latvija ir mēslu kantoris, tad steidzami brauc prom, robežas vaļā! Palikušie tikai priecāsies!

 2. Nav ko te celt ažiotāžu, kam Latvija nepatīk, lai brauc prom! Ar varu te nevienu netur. Un nav ko uzstādīt ultimātus – es esmu atbraucis, maksājiet man 1000 vai 1500 algu, ja nē, braukšu atpakaļ! Pie tam šie rezultāti jau nav nekāds jaunums, aizbraucēju prasības sen zināmas. Paliks tie, kuriem Latvija nozīmē kaut ko vairāk par 1000 eiro, kas savu zemi tik vienkārši neizmainīs sīknaudā. Robežas ir vaļā, tāpēc arī laimes meklētāju netrūkst. Bet LU pētniekiem vairāk jādomā par to, kā attīstīt valstī ražošanu un ieinteresēt tajā jauno paaudzi, nevis tikai analizēt un analizēt, jo nauda arī viņu algām kokos neaug. Kādam tā ir jānopelna, bet pelnītāju valstī ir visai maz! Tagad visi ir skoloti un grib būt vienīgi kalpotāji, pētnieki, ierēdņi, dažādi pamācītāji un eksperti, tikai ne ražotāji. Tas birokrātiskais un uz valsts rēķina eksistējošais dažādu kalpotāju aparāts valstī ir tā uzblīdis, ka neatbilst vairs nekādiem kritērijiem. Starp citu arī angļi un vācieši sociālos pabalstus vairs nedāļās pa labi un pa kreisi, tie imigrantiem būs jānopelna.

  • tas karlim ja tev nav sajegas ko tu seit komente labak neraksti vispar ,latvija ir meslu kantoris ar lielo burtu,jo ta sergas pilna valsts tik atceras savus pilsonus tad kad tie ir sasniegusi ko neiespejamu velak izmet miskaste .ta nav valsts ta ir dirslaizu zemu

 3. Tikai nav nekādas atsauce uz to – kāda ir valsts varas iestāžu attieksme pret cilvēku – britu salās pats VID sarēkina pārmaksas un kaut kad martā atsūta čeku ar pārmaksāto naudu – Latvijā par šo jautājumu ierēdņu ņirgas – dari pats un ne visi ir advokāti; grāmatveži; tās VID rindas; tās datorzinības … Par pārejo nemaz nerunāsim …

 4. Lūdzu ņeņemt iepriekšējo dzejojošo boļševiku un Latvijas nelabvēli nopietni. Tas draņķis nekur prom nebrauks.

  • visiem taml. muļķiem no Mazpisāniem Atbildēt

   Lūdzu ņeņemt iepriekšējo “gudro (c)irtēju” dermolibersatu skapja partneri un muļķu zemes eurolatvānijas zombijfanu nopietni. Tā bezdzimuma draza “muļķis no Mazpisāniem” nekur prom nebrauks no šīs pašreizējās SILES “valsts”.

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.” ?

  =======

  Mediju ziņa (2010. gads): “Papildus līdz šim jau emigrējušajiem Latvijas iedzīvotājiem, vēl gandrīz piektdaļa (19%, jeb aptuveni 400.000) šīs valsts iedzīvotāju ir “oficiāli” atzinuši, ka būtu gatavi pamest šo valsti, galvenokārt politekonomisku iemeslu dēļ”, liecina “Gallup” veiktā aptauja. “Pārsvarā emigrēt vēlētos gados jaunāki cilvēki, kuri ir gan ieinteresēti gan uzlabot savu dzīves līmeni materiālā izpratnē, gan arī vairs naivi necer uz šīs valsts atbildīgu attieksmi pret saviem iedzīvotājiem”, esot secināts aptaujā iegūto datu apkopojumā…
  ——
  Mediju ziņa (2008. gads): “Iepriekšējā gada (2007.) laikā Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies tikai par 10.400 un 2008.gada sākumā Latvijā dzīvoja 2 miljoni 271 tūkstotis cilvēku, bet iedzīvotāju skaita samazinājuma temps 2007.gadā ir bijis salīdzinoši neliels – 0,46%”, liecinot Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) funkcionāru apkopotie “demogrāfiskās statistikas” dati. Savukārt, tikai 3 gadu laikā un tikai uz Īriju vien no Latvijas “oficiāli” skaitās emigrējuši ~ 28.000 iedzīvotāju, bet saskaņā ar medijos publiskoto informāciju – jau līdz 2007. gada nogalei šo valsti politekonomisku iemeslu dēļ jau bija pametuši ne mazāk kā 250.000 tās iedzīvotāju…
  ——
  .
  ”No Muļķu Zemes aizbrauc Tauta…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 27.06.2008., Nr.6. )
  .
  No “valsts” mūk bāleliņi projām:
  “Kā muļķi SILEI novergojām,
  Bet rezultātā – “jāauj kājas”,
  Lai CITUR atrastu sev mājas…”

  Ņirdz Muļķu Zemes varas stutes:
  “Lai ‘šļūc pa diegu’ “bauru utes”,
  Kam SILES “valstī” dzīvot grūti ~
  Būs rukšķiem ērtāk ‘rīt un pļūtīt’!
  .
  VĒL piektā daļa ‘laisties’ taisās?
  Par to mums tikai ‘ņirga raisās’:
  Kaut puse emigrēt var, droši ~
  Vienalga – ‘loposimies koši’:
  .
  Kā iepriekš – “pūli” čakarēsim ~
  ‘Pa trekno “shēmas” kombinēsim’,
  Gan “tautas kalpos” ‘laižot muļķi’,
  Gan ‘masmēdekļos’ – trulu ‘duļķi’.
  .
  Kā ierasts – uzspļausim, ar plīkšķi,
  Un ‘sašķiebsim pret grīdu īkšķi’,
  ‘Pa pliko cērpot’ “reņģēdājus”,
  Kas UZTUR ‘siles bradātājus’.
  .
  Joprojām – “baurus” ‘uzmetīsim’:
  Uz SIB-īrijām trimdā dzīsim ~
  Lai svešās zemēs pelna ‘piķi’,
  Ko ‘atslauks’ šīs “valsts” “politiķi”:
  .
  Par “parādniekiem” emigrantus,
  Mēs saucam, ‘piemeklējot’ “pantus”,
  Ko SEV šai “valstī” ‘cepam’ paši ~
  Lai ‘bleķo ragā’, lupatlaši!!!…”

  No Muļķu Zemes aizbrauc Tauta ~
  Tai “brīva” izvēle tiek ļauta:
  Var ‘SILES “valstī” atstiept kājas’,
  Vai – pamest Tēvzemi un Mājas…

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 6. Tak lai tik brauc

 7. Tuvāko 25 gadu laikā Anglijas alga Latvijā NEBŪS!!!
  Atgriešanās ir apsveicama, ja ir doma sākt savu rosību . Ja ir noskatīta niša un (vēlams) atrasts partneris Anglijā (Vācijā, Dānijā, Japānā ech)
  Reemigrācijas plāns paredz no ES piešķirto līdzekļu sadali savējiem… Neesiet naivi. Jūs esat tikai cipari deputātu spēlēs. Arī mēs – neplānoti izdzīvojušie…

 8. Un valdiba turpinat nepartraukti,nekaunigi apzagt tautu!

 9. JADOD darbs sakuma kas te palikusi un visu smagumu nees te nevis laimes zemes mekletajiem skumji par musu valsti ir cilveki kas 10 gadus nevar darbu atrast ar labu izglitibu strada piemajas darzina

 10. Bēgošās princeses, kauns par jums!
  Tie kas gribēja mācīties, tie izmācījās tie kuri gribēja strādāt tie strādā bet tie kuri tikai sev labumu meklē – skraida pa pasauli turp šurp un kā redzams nekur viņiem nav īsti labi! Apdī katrs māk bet ne katrs izurēt grūtības un dot savu artavu lai kautkas uz labu mainītos!!!

 11. un Volstrītas salašņas turpina zagt..

 12. kamer pie varas bus komunisti nekas labs te nebus…

 13. jabut mulkim lai brauktu atpakalj uz PASTALDAUNJU zemi,… GOOD SAVE THE QUEEN

 14. Idioti , kas Jus te sauca. Vai lielais pikis smadzenes izmezgijis? Nekas , musu Latvijas iestades loti atri Jus izgerbs, varbut tad smadzenes atdzisis.

  • Nemiz, es jau sen esmu izgajis to skolu un esmu dzivs , ja rakstu. (man ta skola macija) ir teiciens, meginasu iztulkot NET UMA – SCITAI KOLEKA. Ja nav smadzenu tad skaiti ka invalids. Ari paslaik esmu zalaja zeme, bet driz dosos atpakal. Ta ka dullais janka – tu tiesam esi dulls. Ja Tevi nesagaida ar sarkano paklaju un puteju orkestri , tad Tu lec uz ecesam. Cilvekam galvu dievs deva lai domatu , bet nevis lai zvirbuli rumpi nepiekezitu.

 15. Kamēr pie varas būs “veiksmes stāsta” .., šeit nekas nemainīsies. Tādi ņergas, kas nespēj turēt savu mugurkaulu, bet klanās .. un jenķu saimniekiem, savai valstij labklājību nespēj dot.

Draugiem Facebook Twitter Google+