Foto – Stock.xchng

Latvija ir 48.vietā pasaulē pēc spējas nodrošināt labu dzīvi jaundzimušajiem 0

Latvija ir 48.labākā vieta pasaulē, kur nākamajā gadā nākt pasaulē mazulim, izvērtējot jaundzimušā dzīves prognozes, paredz britu nedēļas žurnāla “Economist” analītikas nodaļa “Economist Intelligence Unit” (EIU).

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

EIU izvērtēja katras valsts sniegtās iespējas veselības, drošības un labklājības jomā nākamgad dzimušam mazulim.

Latvijas ierindota 48.vietā, saņemot 6,01 punktu no 10 iespējamajiem. Lietuva saņēmusi 5,82 punktus un ierindojusies 57.vietā, bet Igaunija saņēmusi 6,07 punktus un kopā ar Venecuēlu dala 44./45.vietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc EIU aprēķiniem, vislabākās dzīves iespējas nākamgad dzimušiem mazuļiem spēs piedāvāt Šveice, kas saņēmusi 8,22 punktus. Otras labākās iespējas, kā norāda “Economist” analītiķi, dzīvē būs mazuļiem, kas nākamgad piedzims Austrālijā, bet trešajā vietā ierindojusies Norvēģija, kam seko divas citas Ziemeļvalstis – Zviedrija un Dānija.

Vācija un ASV dala 16./17.vietu valstu sarakstā, kur nākamgad dzimušajiem bērniem dzīvē būs labākās iespējas, bet Lielbritānija, kur mazuļus pasaulē laiž daudzi emigrējušie latvieši, ierindojusies 27.vietā, parādu krīzes nomāktā Grieķija ieņēmusi 34.vietu, Saūda Arābija, kur sievietes sākušas cīņu par savām tiesībām, 38.vietu, Ķīna, kur tiek īstenota viena bērna politika, – 49.vietu, pērn varas maiņu piedzīvojušās Tunisija un Ēģipte – attiecīgi 59. un 60.vietu.

Krievija 80 EIU izvērtēto valstu vidū ierindota 72.vietā, nemieru plosītā Sīrija – 73.vietā un Pakistāna – 75.vietā. Pēdējās trīs vietas ieņem Ukraina, Kenija un Nigērija.

Veidojot sarakstu, EIU deva katrai valstij punktus par dažādiem kritērijiem, kuru rezultātus ieguva no dažādām iepriekš veidotām aptaujām un reitingiem. Valstis tika salīdzinātas ar iedzīvotāju aptaujām par apmierinātību ar dzīves līmeni un laimes indeksu, kā arī noziedzības, uzticības valsts institūcijām un ģimenes veselības aprūpes līmeni. Faktoru vidū, kas ietekmēja valstu izvietojumu sarakstā, bija arī ģeogrāfija, klimats un demogrāfija, sagaidāmais dzīves ilgums, iekšzemes kopprodukts uz vienu cilvēku, dzimumu līdztiesība, politiskā brīvība un citi.

“Economist” norādīja, ka

pirmajā desmitniekā šajā valstu sarakstā ir salīdzinoši nelielas ekonomikas, bet no eiro zonas valstīm pirmajā desmitniekā ierindojusies vien Nīderlande, kas atzīta par astoto labvēlīgāko valsti, kas spēs nodrošināt nākamgad dzimušam bērnam labu dzīvi.

Salīdzinājumam “Economist” atgādina par izdevuma 1988.gadā veidotu līdzīgu sarakstu. Tolaik tajā bija vien 48 valstis, no kurām pirmajā vietā ierindojās ASV, kam sekoja Francija, Rietumvācija, Itālija, Kanāda un Japāna. PSRS tika ierindota 21.vietā, bet viszemāko novērtējumu saņēma Nigērija, Irāna, Irāka un Zimbabve.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.