×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
9. jūlijs, 2017
Drukāt

Latvija nedrīkst virzīties pēc “Rīdzenes plāna”. Saruna ar Edvardu Smiltēnu (27)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

“Latvijas Avīzē” viesojās Saeimas deputāts, “Vienotības” partijas priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns.

Kas “Vienotību” satrauc, lasot “Rīdzenē” noklausītās sarunas ar Šle­sera, Lemberga, citu politiķu piedalīšanos?

E. Smiltēns: Valsts nozagšanas pazīmes, varas sagrābšanas metodes, mediju pakļaušana, paralēlā realitāte attiecībā uz koalīciju un laika periodu, kad Valdis Dombrovskis un “Vienotība” bija uzņēmusies Latvijas glābšanu no krīzes un valsts vadīšanu. Kad paralēli valdībai Latvijas valsts likteni lēma viesnīcas numuriņā. Sarunas atklāj, ka Valda Dombrovska darbības laikā pieņemti daudzi pareizi lēmumi, vismaz mēs neesam gājuši oligarhu pavadā. “Rīdzenes” runātāji pat mēģina organizēt asu pretdarbību valdībai, “Vienotībai” – un tas apstākļos, kad valsts ir bankrota priekšvakarā un Dombrovskis cenšas izvilkt to ārā no neprāta, kur noveduši iepriekšējie vadītāji no “gāzi grīdā” perioda. Vīri sēž 50 soļus no valdības ēkas viesnīcas numuriņā un kaļ plānus, kā procesus torpedēt, noraut.

Kas satrauc – nr. 1 ir jautājums par mediju brīvību. Cik lielā mērā oligarhi spējuši ietekmēt medijus, vai tas notiek jo­projām? Preses brīvība ir demokrātiskas valsts pamat­akmens. Ja tas nefunkcionē, tad kļūst par apdraudējumu demokrātiskai iekārtai un pat nacionālajai drošībai.

Otrs satraucošais moments, kā oligarhi ietekmējuši lēmumu pieņemšanu. Ir redzams, ka sarunas satur noziedzīga nodarījuma pazīmes. Dīvaini, ka tās paliek instanču neievērotas un oligarhu lieta izbeigta.

Iesaistītās personas un arī tiesībsargājošās iestādes publicētos tek­stus sauc, kā nu kurš. Par falsifikācijām, par izdaiļojumiem, runā par autentiskuma pārbaudi. Un politiķi taču varot salikt galvas kopā, apspriesties. Kā Urbanovičs teica – notika runāšana runāšanas pēc.

Bet Jānis Urbanovičs taču atvainojās Aijai Barčai. Atvainojās par teikto sarunās, kuras nav nekad notikušas? Sarunās apsprieda, piemēram, ka Maskavā esot nolemts nākamais premjers – Inguna Sudraba un “Saskaņa” valdībā. Un klātesošie neizklausās pārsteigti, ka Kremlis regulēs, kas vadīs Latvijas valsti. Tāpēc sarunu autentiskums ir pirmais, kas jānoskaidro. Spēcīgai prokuratūrai un spēcīgam KNAB slēdzienu, cik teksti ir atbilstoši, vajadzētu dot 24 stundu laikā. Daļu sabiedrības uztrauc necenzēto izteikumu pārbagātība, bet politiķu ievērībai svarīgākais ir tieši runātā saturs un kā tas ietekmējis Latvijas likteni. Manuprāt, Saeimas vairākumam vajadzētu parādīt kopējo ieinteresētību par šo tematu. Bet neizslēdzu, ka Saeimā var noformēties cits vairākums, kas ieinteresēts jautājumu izmeklēšanu padarīt par farsu.

Uzsvērāt, ka mediju brīvība ir nacionālās drošības jautājums. Izvilkumi no Šlesera organizētām sarunām, bijušo “Dienas” redaktoru atklāsmes jau pirms gadiem norādīja, kas ir patiesie laikrakstu īpašnieki un “gaisa” noteicēji. Žurnālistu vidē tas bija “noslēpums” tikai zaļam gurķim. Jūs aizrādāt tiesībsargājošiem dienestiem par strauju nerīkošanos, bet Saeima, kas vēl Zatlera laikā dzīrās izdot likumus, kas noteiktu, ka patiesā labuma guvējiem mediju biznesā jātiek atklātiem skaidri un nepārprotami, to izdarījusi acīmredzami deklaratīvi. Tamdēļ bijusi bēdīgi slavenā “Dienas” īpašnieku Roulendu sāga un citas fikcijas. Deputāti gadiem nav reaģējuši, ka tas jāsakārto.

“Vienotība” vienmēr ir bijusi par atklātību attiecībā uz mediju īpašniekiem. Ingrīda Circene par to cīnījās. Viņa vadīja Saeimas komisiju, kurā virzīja šādu likumprojektu. Tika izcīnīti uzlabojumi regulējumā, taču tie nebija pietiekami. Beidzot princips par mediju īpašnieku atklāšanu ir iekļauts valdības apstiprinātajās mediju pamatnostādnēs. Uzlabojumi būs.

Pareizi, informācijas bizness nav kartupeļu pārdošanas bizness. Politiķi ļoti vēlu attapās, ka arī Latvijā raidošie TV komerckanāli var tikt pārdoti jebkuram, kurš vien ir maksātspējīgs un vēlas tos iegādāties.

Informatīvā vide ļoti izplešas. Ja tādas lielvalstis kā ASV vai Francija nejūtas pasargātas no citas valsts mēģinājumiem iejaukties vēlēšanu procesā, informatīvās telpas piesārņošanā ar viltus ziņām, tad Latvijai vēl jo vairāk jāgādā par pretdarbības soļiem, ieskaitot likumisko regulējumu.

Zināt, ko mūsu lasītāji saka par oligarhu sarunām? Saskata valsts nozagšanas mēģinājumu, bet visvairāk ir vīlušies par “neveiklu klusumu” no partiju, arī tiesībsargājošo iestāžu puses.

“Vienotība” paudusi asu pozīciju. Esam arī piedāvājuši veidot Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Sabiedrībai ir tiesības uzzināt atbildes uz daudziem jautājumiem šīs lietas kontekstā. Bet, ņemot vērā, ka oligarhu lietas izmeklēšana satur operatīvu materiālu, klasificētu informāciju, tas zināmā mērā sasien politiķiem rokas, jo vislielāko aktīvo rīcību var veikt izmeklējošās iestādes.

Līdz pat tam, lai savu vārdu teiktu ģenerālprokurors, kuru ievēlēja arī ar “Vienotības” balsīm.

Tobrīd nebija pamata kandidātu noraidīt. Tagad ģenerālprokurora darbs būtu… vērtējams. Kontekstā ar citu atbildīgo amatpersonu darbībām.

Vērtējams arī politiķu darbs, un vienīgais, kurš līdz šim paudis pilsonisku nostāju, ir deputāts Ilmārs Latkovskis, kurš izstājās no Nacionālās apvienības frakcijas un aicinājis veidot tīrāku politiku. Laikam esam atpakaļ pie situācijas pirms Saeimas atlaišanas, ka naudai ir noteicošā loma politikā.

Tā ir viena no sadaļām, “Vienotībai” meklējot atbildi, kāpēc “Vienotībai” jāpaliek Latvijas politikā. Pēdējā laikā Saeimā sprieda par sabiedrībai grūtāk izprotamiem likumprojektiem, bet pamanāmākais skāra maksātnespējas administratoru lietas…

… kur arī “Vienotību” minēja kā vienas grupas interešu apkalpotāju.

Līdzīgi mēģina degradēt “Rīdzenes” sarunu nozīmi. Novērš uzmanību citā virzienā. Stāstā par konkrētajiem maksātnespējas administratoriem deputāts Imants Parādnieks pat nenoliedza, ka kopā spēlējot kārtis un konsultējoties par iesniedzamiem priekšlikumiem. Varbūt simboliski, ka neilgi pēc tam, kad likumu ar “Saskaņas” palīdzību izdzen caur Saeimu, virkne administratoru tiek arestēti. Jā, tā ir naudas ietekme uz politiku. Tā ir politikas pirkšana. Uzskatu, ka cīnīties pret šādām lietām ir viena no “Vienotības” misijas sastāvdaļām.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Vienotība un Strīķes partija ir vienīgās,kurām var uzticēties.Pat nacionāļi tādi savādi palikuši.Oligarhi vislaik centās noņemt Vienotību jo tā nepieeļāva negodīgās rīcības ar Koļegovu,Streļčenoku u.c..Smiltēns ir jauns,gudrs politiķis.Uzticos viņam.Man gan nepatīk piecnieks ar Viņķeli, un būtu labi ja tie ātrāk aizietu.

 2. Viesturs, Saskaņas vēlētājs Atbildēt

  Smieklīgi un reizē skumji, ka Vienotība atkal nāk ar lozungu: “Vienoti PRET Saskaņu!”
  Pukins nāk pret visu pasauli ar lozungu: “Vienoti pret fašismu!” Kas Vienotībai kopīgs ar Pukina režīmu?
  Ne Vienotībai, ne Puķinam nav ideju – ko darīt tālāk? Ienaidneka izdomāšana lieliski slēpj politisko apjukumu – var cīniņoties, paaudzēm ilgi paliekot pie varas. Oligarhiem vara ir kā “sile”, kā biznesu “sarunāšanas” iespēja, kā grezna dzīvesveida garantija. Mūsdienu Rietumu kultūrā cilvēkus nedala “reņģēdājos” un “labdzimtībās”. Tāpēc mūsu oligarhi ir vakardienas spoki. Varbūt Vienotība labprāt pastumtu oligarhus, lai izplestos viņu vietā?
  Par tautas vēlētu prezidentu gan piekrītu Vienotībai par 100% – tauta gavilēdama izvēlējās Zīgeristu, Šķēli, Pēteri Tabūnu, Raimondu Paulu, Imantu Kalniņu un daudzus citus krietnus politiskus “glābējus”. Tauta jūsmīgi balso par Lāčplēšiem, Laimdotām, Sprīdīšiem, Rūķīšiem (no Ventspils) un citiem košiem pasaku varoņiem. Nedomājošus cilvēkus ar reklāmām var viegli manipulēt. Tautai jāmācās domāt un izvēlēties, jāvingrinās šajā jomā – pati no sevis prasme nerodas. “Glābēji” Latvijai jau bijuši – PIETIEK!

  • Viestur, tu gadienā neesi tas Latgales separātists, kas organizēja “čangaļu dumpi” Rēzeknē? Ja reiz tu cītīgi balso par Saskaņu, tad pasaki, kāds jums tur ir mērķis – pievienoties Pleskavai? Vai Vitebskai – jo tagadējā Latgale caru laikos piederēja pie Vitebskas? Tad būs jautājums – vai Baķka jūs gribēs pie sevis redzēt – viņiem esot teiciens – ielaid čangali kažokā, nedabūsi ārā.

 3. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

 4. Kontraģents>agents Atbildēt

  Tikmēr ES būs pati melna!

 5. Ja publicētu Vienotības sarunas, tās nebūtu mazāk ”daiļas”.

 6. Vienotībai tagad atliek vienīgi sekot Tautas partijas piemēram!

 7. Kad Dombrovskis un Vienotība glāba Latviju uz pensionāru rēķina,samazinot visas pensijas-pat zem iztikas minimuma,atceļot algu griestus saviem padomniekiem,dubultojot algas un prēmijas valsts uzņēmumu valdēm??!

 8. Jautājums Smiltēnam Atbildēt

  Kas tad pēkšņi mainījies? Kāpēc līdz šim drīkstēja virzīties pēc Rīdzenes plāna?

 9. Zefīrs nav KNAbis Atbildēt

  Valstī valda orgnizētās noziedzības sistēma. Pagidām, kamē [pie varas ZZS ar nacionāļiem un Sakaņa, neviens neko nedarīs oligarhu lietā. Kalnmeijers nav tā persona, kurs ir spējīgs vai gribošs kaut ko darīt lietas labā. Viņam neļauj sist\ēma un viņš tai pakļauts. Pietiek ar tā vien teikto, ko ir teikusi Juta Strīķe. Ko jums vēl paskaidrot.

  Paņem, kādēļ padzina Mārtiņu Krieviņu no valdības kancelejas? Nepakļāvās “kamnadieris”, darīja darbu tieši VALSTS LABĀ. Tādu Kučinkim nevajag un padzina vienas dienas laikā. Un viņš slepeni atradm, kopā ar Ēriku iecēla jauno KNABa priekšnieku, savu cilvēku. Sistēma nostrādāja. Varbūt, ka KNABa šefs neies Kučinska – Lemberga ceļu? Rīkosies kā Zatlers – nepakļāvās. Pirmais, ko gaidu, ka tiks aicināti darbā vecie kadri. Ja paklausīs Kučinska pavēli – KNABAm beigas.

  • Strīķe jau pati piesedza noteitas politiskās intereses, kad praktiski vadīja KNAB.

   • Strīķe sākumā akli ticēja Vienotībai. Tāpat kā daudzi. Tagad redzēja, ka tie ir tādi paši blēži un pie tam iet uz izputēšanu, tāpēc aizgāja pie Bordāna.

 10. Nedrīkst, bet virzās. Paklausies Māra Kučinska komandu Jēkabam – vecos kadrus neņemt, jo tie, lasi starp rindām, var atnākt pakaļ Lembergam, pārāk daudz zina un prot. Vajag pieņemt, proti, “studentus”, kurus varēs komandēt. Un redzam, Jēkabs pasludina – prokuratūras lēmums “likumīgs un pamatots”. Ko vēl vairāk – Jēkabs klausa komandieri un pasludina , lai citi nekasītos klāt pie publikācijām. Arī Ēriks turpina to pašu groozīšanos um manipulācijas izteikumos, apšaubāmos viedokļos un atbildēs. Tā, ziniet, viss ir vienās roikās un n ekas nemainīsies, kamēr no skatuvēs nenoies ZZS, TB/LNNK/NA un Saskaņa. Jā, jā, Vienotībai jāpaliek, jo tajā ir spēcīgs, gudrs un ļoti jauns
  sastāvs, kādēl Vienotību tik spēcīgi nicina un aomelo, zākā. Tā ir vienīgā partija, kurai nav korupcijas skandālu. To tu neesi padomājis, pie tam KNABU vadīja tās divi nedraugi. Tātad Vienotība ir jānomelno, lai labāk izskatītos ZZS, TB/LNNK/NA un Saskaņa, ar kuru ZZS sadzīvo un spēlējas. Tāpēc, ka VIENOTĪBA ir Lemberga galvenais ienaidnieks, tiek liktas pūles tyo pazemot/

  • Soņa, neraksti muļķības! Ja Saeimā pēc nākamām vēlēšanām jāpaliek tikai Vienotībai, tad kā varēs eksistēt Saeima ar 5 – 6 deputātiem? Tas būtu absurds, ne? Protams, ja Vienotība savāks pat tik.
   Ja nesavāks, tad ko? – jātaisa Saeima ciet?

 11. Sen visām partijām jāmaina kadri. PSRS dzimušie auguši ar pamācību,ka jāzog viss,kas nav piesiets. Tāpat padomijas ļaudis vēl aizvien ir kā ķerti uz mantas raušanu jo nespēj pārdzīvot kompleksu no bērnības,ka nekā nav. Vecie to neatzīst,jo ir nostalģijas pārņemti. Ļīdz ar to tautas vēlēts prezidents novestu pie situācijas,ka neizglītotie ievēlēs savus PSRS laiku mīluļus un dēļ tā ir jācieš visiem,kas dzimuši pēc 1990.gada.

 12. kalnmeiers pats 2011 g tv 1 saka, ka materiālu pietiek.tas atrodams tv 1 mājas lapā. Un teksti, ka ja nav termina valsts nozagšana , tad nav jātiesā……..nu klausieties.
  Runājiet par piesavināšanos, ja viņiem nav termina zagšana

 13. ”Rīdzenes plāns” ir aizsācies no premjera Šķēles laikiem … ceturtdienās tur viņi ieradās lemt par tautas ”labklājību”. Pašlaik tas turpinās …

 14. Nekur nav zvanits , ka latvietim naivam . Kamer netiksiet vala no kremla agenturas ,tikmer Latvija bus EU melnais caurums. Bus ta – Brisele dos naudu ,bet iesutita agentura ar musu kangariem izlaupis . Tas ir kremla eksperiments sagraut musu tautsaimniecibu.

 15. Kaut kāds murgs! Vai tieši Vienotība nav tā, kas pakļāvusi visus medijus. Kam kalpo Domburs, Streips, raidījums ,,Nekā Personīga”. Panorāma, Krustpunkti, KNAB, SAB ar Maizīstēvu priekšgalā, VISAS DROŠĪBAS IESTĀDES U.T.T????? Vai ne Vienotībai? Taču nekļūstat smieklīgs! Pat mazs bērns to sen jau zin! Tāpat kā Jūs zināt, ka tādas ,, Rīdzenes sarunas” ir notikušas katru dienu un turpina notikt!!!!Un tieši pati Vienotība uz tām ir lielākais meistars! Tādēļ, kaunaties! Arī šo sarunu atklāšana ir Vienotības sarunu rezultāts, jo tuvojas vēlēšanas, bet Vienotībai ir tik zems reitings, ka tagad nedrīkst noplakt nevienu brīdi konkurentu apmelošana un pazemošana un kā pirmie un bīstamākie ir tieši ZZS! vAi ne tā? Bet Vienotības vēlme pēkšņi kļūt kristāltīrai, aplejot citus, jau nav pirmais izgājiens. Tā šai partijai ir veca prakse!

 16. dombrovska un vienotibas savārito ar oligarhu sarunās “nospraustajiem “mērķiem, tad labāk butu noticis oligarhu scenerijs nekā vienotibas genocidz pret tautu

  • Tas bija Dombrovskis kurš izrāva valsti no oligarhu parēdzētās pakłautības. Łoti sāpīga izārstēšana no kuras vēl atkopjamies. Retais teiks paldies. Process vel nav beidzies un Rīdzenes sarunu dalībniekiem ir łoti daudz par ko atbildēt.

   • Tieši tā, Valdis Dombrovskis bija vienīgais “melnis zirdziņš”, kurš pameta Eiropas silto vietu un pie;ņēma valdību, jo nebija neviena, kas uzņemtos – bankrots. Un Dombrovskis, nerēķinoties ar to, ka “nepopuilārus lēmumus” tuta nesaprot un negrib ciest, zinot, ka valsti līdz bankrotam noveda tieši oligarhi, nu re, tie paši pārvalda atkal. Tā nebija un bija un Dombrovski kritizēja un lamāja, tie paši oligarhi caur masu medijiem. Vienotībai nav neviena masu medija, kā Lembergam un viņus maļa dzirnās. Un tauta mauj līdzi pēc Hitlera teiktā: ja tautai lielus melus skandina ik mirkli un pārliecinoši, tiem tauta notic.
    Bet Dombrovskis valsi izveda no purva. To neviens mepazinās, kas būtu, ja nebūtu Dombrovskis.

    “Tā ka “veiksmes stasts”ir paties, bet ar bargu oligarhu nosodījumu, kuriem milzīga greizsirdība un melnā nauda, ko izmantot nomelnošanai.

    • kā reiz veica genocidu pret tautu, oligarhiem ar valsts bankrotu nebija nekāda sakara, tas bija valdošās kliķes “uzvaras gājiens” darbavietas, ekonomikas pārkarsešana un jā ari pasaules krīze protams kas visumā nav beigusies. taču tieši dombrovskis darija visu lai krīzes smagumu iznestu nabagie un skat ceturtdaļa iedzivotāju aiz’dzīta sveūmā, ekonomika vel tagad nav atkopusies, un vienotiba jau atkal ceļ nodokļu slogu…… kam jus tagad to vainu uzgrust taisaties? oligarhi jau sen vairs nav pie teikšanas:)

     • Kauns lasīt šos trulos komentārus.Cik īsa ir cilvēku atmiņa un izpratne par notikumiem. Būtībā mums Dombrovskim būtu jāsaka paldies, ka brīdī, kad Godmaņa valdība kopā ar tā saucamiem “oligarhiem” t.i.bandītiem bija novedusi valsti līdz kraham, viņš pameta labi atalgotu amatu Briselē un atnāca uz Latviju, izmēst visu izlieto mēslu spaini. Protams, kad stāvi pie tukšas kases ir jāpieņem smagi lēmumi, kas gulstas uz visas tautas pleciem. Taču ,tas Latviju izvilka no nekurienes un šodien kaut par kapeiku dzīvojam labāk un ir stabila ,sakārtota valsts.Tas taču ir jāatzīst.Lamājot ” Vienotību” īsti bez pamata, domāju mēs apgriežam spārnus visiem jaunajiem, kam vēl ir ideāli un kas vēlas savu enerģiju veltīt Latvijas cilvēku dzīves uzlabošanai. Tā mēs nekad neizaudzināsim jaunus un krietnus valstsvīrus. Tāpēc domāsim,kam un ko pārmetam!

Draugiem Facebook Twitter Google+