×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.6°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
21. jūlijs, 2017
Drukāt

Latvijā pieaug lūšu skaits; par medīšanu pretēji viedokļi (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Līdzšinējais lūšu monitorings tika balstīts galvenokārt uz nomedīto dzīvnieku izpēti, bet tagad nolemts veikt padziļinātu šo plēsējdzīvnieku izpēti un izmantot arī citas metodes, piektdien vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Lūšus mūsu valstī sāka sistemātiski novērot pirms 20 gadiem. Pirms tam pat grūti bija precīzi pateikt, cik daudz viņi bija sastopami Latvijas mežos. Patlaban šo plēsējdzīvnieku skaits ir zināms – ap 800 medību sezonas sākumā. Ik gadu no decembra līdz marta beigām atļauts nomedīt apmēram pusotru simtu sugas brāļu.

Lūšu skaits Latvijā pakāpeniski pieaug, tomēr valstī ir daudz ekspertu ar pretējiem viedokļiem par šo dzīvnieku populācijas ierobežošanu. Tā kā lūši ir plēsējdzīvnieki un mēdz nodarīt kaitējumu arī aitu ganāmpulkiem, sava vīzija par viņiem ir arī zemniekiem.

“Pieļaujot to, ka lūšu skaits var palielināties, palielinoties arī aitu skaitam Latvijā, kas šobrīd notiek intensīvi, palielināsies arī uzbrukumu skaits. Vajadzētu būt kontrolei pār šiem dzīvniekiem,” uzskata Latvijas Aitu audzētāju asociācijas pārstāve Dina Avotiņa.

Lūši savulaik bijuši plaši izplatīti un bieži sastopami daudzās Eiropas valstīs, bet 20.gadsimta vidū Rietumeiropā gandrīz pilnībā izzuduši. Lielākās Eiropas populācijas ir Skandināvijā, Somijā un Baltijas valstīs. Lielo plēsēju aizsardzības plānā, ko Latvija pašlaik atjauno, esošos medību ierobežojumus mainīt gan neesot paredzēts. Tam piekrīt arī mednieki.

“Tas ir kompromiss – ir cilvēki, kuri uzskata, ka lūšus Latvijā nedrīkstētu medīt vispār, ir arī tādi, kuri uzskata, ka viņi jāizmedī visi, ka viņiem mežā nav jābūt. Tad nu patiesība ir kaut kur pa vidu,” norāda Latvijas Mednieku savienības vadītājs Jānis Baumanis.

Lūšu sugas aizsardzības plāns tiek atjaunots ik pēc desmit gadiem. Šonedēļ pieņemts lēmums veikt padziļinātāku šo plēsējdzīvnieku izpēti. Līdzšinējais monitorings tika balstīts galvenokārt uz nomedīto dzīvnieku izpēti, bet atjaunotais plāns ietvers citas metodes, piemēram, fotokameras vai pēdu uzskaiti sniega apstākļos.

Kā skaidroja institūta “Silava” zoologs Jānis Ozoliņš, šāds pētījums tiks veikts, lai visi vēlreiz atgrieztos pie rādītājiem un kopā padiskutētu, vai tiešām netiek nodarīts pāri populācijai.

Šogad tiks izveidota darba grupa, kas vērtēs iegūtos datus. Pagaidām, pēc zinātnieku domām, lūšu sugas populācija Latvijā ir veselīga un droša, proti diskusijas par stingrākām medību kvotām patlaban nav dienas kārtībā.

Patlaban zināms, ka medības atkal tiks atļautas pirmajā ziemas dienā un tās turpināsies četrus mēnešus. Kas sekos turpmāk – būs zināms pēc pētījuma izvērtēšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Ja sabiedrības lielākā daļa ir pasīva, pieņem ļauno vērtības un klusējot akceptē nelietīgu rīcību, tad viņiem nav tiesību pat cerēt, ka kaut kas mainīsies. (I,Poikāns, pietiek.com) Tas ir vistiešākajā veidā attiecināms uz nenormālo Latvijas situāciju attiecībā uz lūšu izšaušanu.

 2. Jāatzīst, ka zoologs Jānis Ozoliņš ir sagatavojis ļoti neprofesionālu un paviršu dokumenta uzmetumu, kuru uzdrīkstas nosaukt par sugas aizsardzības plānu.

 3. grib muļķot mūs par katru cenu! Atbildēt

  Kā var pateikt TIK LIELAS MUĻĶĪBAS, KA LŪŠU POPULĀCIJA IR STABILA UN DROŠA, JA VALSTĪ NAV LŪŠU ZINĀTNISKĀ MONITORINGA KĀ TĀDA, UN LATVIJĀ VISPĀR NEKAD NAV BIJIS TICAMU DATU PAR LŪŠU SKAITU VISPĀR! TĀ IR FIKCIJA, KO SABIEDRĪBAI PĒDĒJIEM SPĒKIEM CENŠAS IEBAROT MEDNIEKU APMAKSĀTĀS ORGANIZĀCIJAS UN ZEMKOPĪBA MINISTRIJAS “ĻIMONČIKA” BRIGADIERI!

 4. Redzēju Lūsi mežā skaists.nevajag medīt.aitas paliek aitas.

 5. Nu ja zinātnieki jau piekrīt tam, ka lūši plēš aitas, tad man vairs nav ko teikt. Tādiem zinātniekiem visus sertifikātus nost. Skaits 800 lūši – smiekls nāk. Paši zinātnieki nez nav iedomājušies veikt matemātiskas darbības, palīdzēšu. Ja sezonas sākumā 800, tad sezonas beigās 600 ( apmēram 130 nomedij oficiāli un pieņemam, ka apmēram 70 iet bojā savādāk ). No 600 palikušajiem aptuveni 200 reproduktīvas mātītes, 200 tēviņi un 200 jaunuļi. Ja katrai lūsenei dzimst 2-3 kaķēni, tas ir + kā minimums 400 kaķēnu, tātad uz nākamo sezonu aptuveni 1000 lūšu. Un ar katru nākamo sezonu skaits pieaug straujāk. Tad rodas jautājums, kur zinātnieki viņus slēpj?

  • Zinātnieki neslēpj, bet zina, ka no tiem 1000 līdz nākamās medību sezonas sākumam vismaz 200 (40%kaķēnu un arī daļa jaunuļu) iet bojā no citiem mirstības faktoriem.

   • Nez kā viņi var zināt, atrod beigtus, vai salikti visiem raidītāji, vai kāds par to tik precīzi ziņo. Smiekls nāk. Cilvēki, kas mežā ir piecas un vairāk reizes nedēļā, liekas ka labāk zina situāciju. Ziemā, kad notiek lenkšana, visu var skaidri redzēt, bet ne viņi skatās, ne prasa mednieku kolektīviem informāciju.

  • 200 jaunuļi
   +++

   pēc Silavas datiem sanāk, ka viengadīgo skaits ir 10%. Tātad – 60

   • Lode! Tad paņem vēlreiz veco labo matemātiku. Ja no 600 ir 10% jaunuļu, tad 540 ir vairoties spējīgu un tad nav jābūt matemātikas ģēnijam, lai saprastu ka skaitam būtu jābūt vēl lielākam, bet tā nav. No tiem zinātniekiem mežā ir bijuši tikai daži un tad tikai sēņot vai ogot. Visi zinātniskie dati top pie galda. Viņiem pat jāpieved klāt nomedīto plēsēju galvaskausi un iekšas, paši pat nevīžo atbraukt pakaļ.

 6. Dzīvojam muļķu zemē? Atbildēt

  Latvijas Aitu audzētāju asociācija domā, ka lūšu skaits var palielināties, palielinoties arī aitu skaitam Latvijā. (Delfi, 20.07.207). Latvijas zinātnieki viņus ir uzklausījuši, noticējuši viņu pētījumiem un izdomājuši, ka lūši ir bīstami nevien aitkopībai, bet visai sabiedrībai:)

  • Par lūšu populāciju var spriest vienīgi tie, kuri regulāri ir dabā – mežā, laukos utt. Visi pārējie viedokļi, maigi izsakoties, ir kaķim zem astes.

  • Nu kā tad,vajag visu iznīdēt,visu,kas traucē pelnīt naudu.jāsāk ar mežiem.nebūs mežu,nebūs cūku un pārējo slimo/veselo lopu.diez,kāpēc šiem naudas pelnītājiem būtu priekšroka pār visu citu. kādreiz aktīvi iznīdēja vārnas,un tas smagi atsaucās uz līdzsvaru dabā.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.6
Alūksne +16.8
Daugavpils +22.5
Saldus +19
Liepāja +21.7
Jelgava +20.3
Ventspils +19.4
Limbaži +18
Madona +17.6
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+