×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. maijs, 2013
Drukāt

Latvijā svin Mātes dienu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Šodien, 12.maijā, Latvijā un arī daudzās citās pasaules valstīs tiek svinēta Mātes diena. Mātes diena ir starptautiski svētki. Dažādās valstīs to svin atšķirīgos datumos, bet Latvijā kopš 1992.gada – maija otrajā svētdienā. Savukārt septembra otrajā svētdienā svin Tēva dienu.

Pirmo reizi Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908.gadā Amerikā, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas, godinot savu māti, rīkoja baznīcu dievkalpojumus.

Mātes dienu svinēšanas tradīcijas daudzviet ir līdzīgas, tomēr ir zemes, kur šo dienu atzīmē gan citā laikā, gan citā veidā, aģentūru LETA informēja SIA “Lieliska dāvana” mārketinga projektu vadītāja Evita Vītoliņa.

Lielākā daļa Eiropas valstu, kā arī ASV, Austrālija, Kanāda, Ķīna un Japāna svētkus par godu mātei svin maija otrajā svētdienā, un svētku svinēšanas tradīcijas, ar maziem izņēmumiem, šajās valstīs arī ir līdzīgas – mammām tiek dāvināti ziedi, mazas dāvaniņas, ģimene šo dienu pavada kopā pie svētku galda mājās vai restorānā. Šajā dienā Austrālijā, ASV un Japānā bērniem ir tradīcija pie apģērba spraust neļķes ziedu – krāsainu, ja māte ir sveika un pie labas veselības, bet baltu, ja māte ir mirusi.

ASV, kas ir pirmā valsts, kas Mātes dienu sāka svinēt kā oficiālu svētku dienu, šos svētkus svin līdzīgi kā Latvijā, taču kristīgie amerikāņi šajā dienā apmeklē tieši to baznīcu, uz kuru viņi kopā ar savu mammu ir gājuši bērnībā.

Pēdējo gadu laikā arvien vērienīgāk šos svētkus sāk atzīmēt kanādieši. Apsveikumu kartiņu kompānijas “Hallmark” veiktajā pētījumā Kanādā, kurā piedalījās 600 respondentu vecumā no 18 līdz 60 gadiem, atklājās, ka 9% kanādiešu ir siltākas un draudzīgākas attiecības ar savām sievasmātēm un vīramātēm nekā ar savām mammām. 90% kanādiešu atzina, ka viņi patiešām mīl savas sievasmātes un vīramātes un Mātes dienā viņas apdāvina tikpat dāsni kā savas pašu mātes.

“Lieliskas dāvanas” veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 780 respondentu, visvairāk, 21%, aptaujāto atzina, ka labākā dāvana, kas viņu mammām būtu nepieciešama, ir brīvdienas. 12% domā, ka labākā dāvana šajā dienā ir ziedi, bet 6% respondentu uzskata, ka lieliskākā dāvana mammai ir smaidīgs un paklausīgs bērns.

Ar lielu vērienu Mātes diena tiek svinēta Spānijā, kur atšķirībā no daudzām citām valstīm Eiropā šie svētki tiek svinēti maija pirmajā svētdienā. Maijs Spānijā ir Jaunavas Marijas, Jēzus mātes mēnesis, un spāņi šos svētkus uzskata par ģimenes dzimšanas dienu.

Ar ne tik lielu rocību kā spāņi Mātes dienu atzīmē Krievija. Mātes dienu kopš 1998.gada krievi svin novembra pēdējā svētdienā.

Valsts prezidents Andris Bērziņš aicina visus neaizmirst pateikt svētkos paldies savām mātēm.

“Pateikt paldies par dzīvības došanu, rūpēm, uztraukumiem, atbalstu un negulētām naktīm, par ceļa maizi dzīvei un iespēju vienmēr saņemt atbalstu, padomu, sajust labas domas. Tik plaša un vēl daudzkārt plašāka ir sajūtu amplitūda, kad cilvēkbērns neatkarīgi no nodzīvoto gadu skaita vēlas pateikties mīļajai mātei, mammītei, māmiņai,” raksta Valsts prezidents.

Viņš norāda, ka Mātes diena, kas tiek svinēta pavasara plaukumā, ir tikai viena no iespējām pateikt paldies. “Arī tad, ja mātes vairs līdzās nav, viņas jūtu spēks un mīlestība mūs pavada un sargā vienmēr.”

Svinot Mātes dienu, Rīgā un arī citviet Latvijā notiks dažādi pasākumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+