Ekonomika
Nauda

Latvijas Banka nākamgad prognozē Latvijas IKP pieaugumu 4,1% apmērā; 2019.gadā – 3,2% apmērā 16


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Shutterstock ilustrācija

Latvijas Banka nākamajā gadā prognozē iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu 4,1% apmērā, bet 2019.gadā – 3,2% apmērā, teikts centrālās bankas publiskotajā jaunākajā “Makroekonomisko norišu pārskatā”.

“2018.gadā tiek prognozēts tālāks IKP kāpums – 4,1% atbilstoši sezonāli un ar kalendāro ietekmi izlīdzinātiem datiem un ar sezonāli un ar kalendāro ietekmi neizlīdzinātiem datiem,” teikts pārskatā, piebilstot, ka arī 2019.gadā tautsaimniecības izaugsmes temps saglabāsies noturīgs, taču ne tik straujš kā iepriekš.

Pārskatā norādīts, lai gan Latvijas Banka prognozē spēcīgu izaugsmes tempu arī turpmāk, tik straujš IKP gada kāpums kā 2017.gadā, kad ekonomika varētu būt augusi par 4,7%, visticamāk, vairs neturpināsies.

“Privātais patēriņš arvien būs spēcīgs bezdarba sarukuma, reālo ienākumu kāpuma un augstās patērētāju konfidences ietekmē. Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu ieplūde tautsaimniecībā, kas 2018.gadā turpināsies un pastiprināsies, ļauj paredzēt, ka būvniecība tuvākajos gados nodrošinās nozīmīgu pozitīvu devumu izaugsmē. Turpmāka spēcīga iekšējā un ārējā tirgus pieprasījuma, augstas ražošanas jaudu noslodzes un zemu procentu likmju ietekmē gaidāms, ka arī privātās investīcijas turpinās balstīt ekonomisko izaugsmi. Taču svarīgi ņemt vērā, ka prognozēta tikai mērena kreditēšanas atveseļošanās. Turklāt straujo investīciju pieauguma tempu 2017.gadā nodrošināja gan 2016.gada zemā bāze, gan vienreizēji notikumi, piemēram, lidmašīnu iegāde,” teikts pārskatā.

Tāpat pārskatā minēts, lai gan ārējais pieprasījums saglabājas spēcīgs, tā pieauguma temps nākamajos gados būs lēnāks nekā 2017.gadā, tāpēc eksporta devums izaugsmē varētu būt mazāks. Arī ar eksportu cieši saistītā apstrādes rūpniecība turpinās augt, taču, visticamāk, ne tik strauji kā iepriekš.

Jau ziņots, ka Latvijas Banka decembrī paaugstināja Latvijas IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 4,2% līdz 4,7%, bet ekonomikas izaugsmes prognoze 2018.gadam tika paaugstināta no iepriekš prognozētajiem 3,8% līdz 4,1%.

LA.lv