×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Latvijas karavīri piedalīsies operācijas pret “Daesh” un ANO misijā Mali

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima šodien apstiprināja Latvijas karavīru nosūtīšanu uz militāro operāciju Irākā pret teroristisko organizāciju “Daesh” (“Islāma valsts”) un uz ANO misiju Mali.

Lai gan operācijas termiņš starptautiskajos dokumentos patlaban nav nostiprināts, tomēr, ņemot vērā uzticēto uzdevumu raksturu un apjomu, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) dalība pret “Daesh” vērstajā starptautiskās koalīcijas militārajā operācijā Irākā noteikta uz laiku līdz 2018.gada 1.februārim.

Savukārt ANO vadītajā visaptverošajā stabilizācijas misijā Mali Nīderlandes vadītā informācijas apstrādes štāba vienības sastāvā NBS plāno sākt piedalīties no 2016.gada februāra. Tā būtu pirmā reize, kad NBS karavīri piedalītos ANO misijā. Patlaban ANO rezolūcijā operācijas darbības laiks noteikts līdz 2016.gada 30.jūnijam, tomēr turpmākā NBS dalība operācijā tiks nodrošināta atbilstoši ANO pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz misijas mandātu, uzdevumiem un darbības termiņu. Apdraudējuma līmenis Latvijas karavīriem, atrodoties Mali, būtu vērtējams kā vidējs, norāda Aizsardzības ministrija (AM).

Lai arī Saeimas lēmuma anotācijā minēts, ka operācijā pret “Daesh” plāno piedalīties līdz desmit karavīriem, februārī uz Irāku dosies seši karavīri. Kā iepriekš skaidroja AM valsts sekretāra vietnieks Jānis Karslsbergs, desmit karavīri minēti, lai nepieciešamības gadījumā pastāvētu “zināmas opcijas” un AM atkal nebūtu jāprasa Saeimas akcepts nosūtīt lielāku karavīru skaitu.

Operācijā Irākā Latvijas kontingents iekļausies Dānijas kontingenta sastāvā ar nelielu apmācību grupu Irākas drošības spēku apmācīšanā. Plānots, ka NBS karavīri nepārvietosies pa sauszemi ārpus bāzēšanās vietām.

NBS kontingents atradīsies vienā no četriem Irākas drošības spēku apmācību centriem – Irākas un ASV Gaisa spēku bāzē – aptuveni 180 kilometrus uz rietumiem no Bagdādes.

“Daesh” kopš šī gada sākuma nav izrādījis nopietnu interesi par šo bāzi. Ir ziņots par netiešās uguns gadījumiem bez jebkādiem upuriem un bojājumiem bāzei. Bāzei ir divi perimetri – ārējais perimetrs, ko apsargā Irākas armija, un iekšējais perimetrs, kuru apsargā ASV karavīri.

NBS ANO misijā Nīderlandes vadītā informācijas apstrādes štāba vienības sastāvā plāno iekļauties vienu līdz trīs karavīru līmenī. Februārī uz misiju tiks nosūtīts viens karavīrs, kurš dienesta pienākumus veiks pie “rakstāmgalda”, savukārt otrajā pusgadā divi karavīri veiks dienesta pienākumus “uz lauka” kopā ar Vācijas bezpilota lidaparātiem un karavīriem.

Latvijas karavīriem Irākā un Mali nav paredzēts piedalīties kaujas darbībās. Viņiem gan tiks izsniegti individuālie aizsardzības ieroči, lai nepieciešamības gadījumā viņi spētu sevi aizstāvēt. Plānots, ka Latvijas karavīri operācijā pret “Daesh” un misijā Mali uzturēsies rotācijas kārtībā – aptuveni pusgadu.

Latvijas karavīru nosūtīšana uz ANO misiju Mali būtu atbilde Francijai uz tās lūgumu aizvietot tās karavīrus citās operācijās, lai savukārt Francija varētu vēl ciešāk iesaistīties operācijā pret “Daesh”.

2012.gada sākumā valdības apvērsuma rezultātā Mali aizsākās iekšpolitiskā krīze, papildus tam – tuaregu Azavadas nacionālā kustība pārņēma kontroli pār Mali ziemeļu teritoriju. 2012.gada beigās situācija eskalējās, aktivizējoties noziedzīgo un teroristisko grupējumu aktivitātei ziemeļu reģionā, draudot destabilizēt situāciju visā reģionā. Situācija ziemeļu daļā vēl joprojām saglabājas vardarbīga un atrodas ārpus jebkādas valdības kontroles. Mali dienvidu daļā situāciju ir izdevies stabilizēt, un šobrīd situācija šajā daļā ir vērtējama kā stabila, taču trausla. Pašlaik aktīvi noris samierināšanas process starp vairākām konfliktā iesaistītajām pusēm, taču teroristisko un noziedzīgo grupējumu aktivitāte saglabājas augsta.

ANO misijai ir centrālā loma situācijas stabilizēšanā Mali visaptverošas stratēģijas ietvaros. Līdz ar to ir būtiski atbalstīt šo misiju, tādējādi stiprinot ANO pozīcijas Mali un reģionā kopumā, lai nodrošinātu mieru, īstenotu samierināšanas procesu, aizsargātu civiliedzīvotājus un veicinātu cilvēktiesību ievērošanu, kā arī novērstu krīzes eskalāciju kaimiņu valstīs.

Savukārt, lai koordinētu starptautiskās sabiedrības rīcību cīņai pret grupējumu “Daesh”, ASV sadarbībā ar sabiedrotajiem jau iepriekš bija izveidojušas starptautisku koalīciju, formējot arī Apvienotos spēkus, kuri Irākā un Sīrijā īsteno ASV vadīto operāciju “Inherent Resolve”. Tās mērķis ir “iznīcināt teroristisko grupējumu “Daesh” un novērst draudus, ko tas rada Irākai un Sīrijai, kā arī plašākai starptautiskajai kopienai”.

Patlaban ASV vadīto koalīciju veido aptuveni 60 valstis, tostarp arī Latvija, bet tikai daļa nodrošina militāru atbalstu un veic gaisa triecienus.
Arī 2015.gada novembrī ANO Drošības padome pieņēma rezolūciju, kurā ANO dalībvalstis tiek aicinātas spert visus nepieciešamos soļus, lai pastiprinātu un koordinētu centienus teritorijās, kas atrodas “Daesh” kontrolē Sīrijā un Irākā.

Izmaksas dalībai ANO misijā Mali un operācijā Irākā nebūs lielas, turklāt sabiedrotie solījuši sniegt daļēju atbalstu.

Mali jau atrodas septiņi Latvijas karavīri, taču viņi iesaistīti Eiropas Savienības (ES) apmācības misijā. Arī dalība šajā misijā neparedz Latvijas karavīru iesaistīšanos kaujas darbībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+