Mobilā versija
+2.9°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
25. novembris, 2015
Drukāt

Lauksaimnieki: graudaugu sējumiem laika apstākļi nekaitē; sals ir normas robežās

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Graudaugu ziemāju sējumiem pašreizējie laika apstākļi nekaitē un sals ir normas robežās, aģentūrai BNS atzina aptaujātie lauksaimnieki.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža aģentūrai BNS sacīja, ka sals līdz šim sējumiem nekaitē. “Mūsu platuma grādos [sals] ir tikai normāli. (..) Ziema varbūt ir vēlāk atnākusi – es teiktu, ļoti pakāpeniski un mierīgi. Pagaidām vēl nekādas dramatiskas prognozes nav, pagājušā nedēļa bija ļoti laba veģetācijai, beidzot iepriekšējās divās nedēļās uzlija sen gaidītais lietus un bija silts. Tā kā vēl daži lauki, kas bija nepietiekoši attīstījušies, turpināja attīstību. Šobrīd, es teiktu, ka tie mīnuss septiņi, astoņi grādi novembra otrajā pusē, ir ļoti normāli un nav nekas dramatisks,” sacīja Ruža.

Tostarp viņš norādīja, ka arī sinoptiķu solītie laika apstākļi turpmākajās nedēļās nav drauds sējumu izsalšanai. “Mums jau vienmēr biedēja, ja uzsnieg liela sniega kārta uz nesasalušas zemes, tad izsutina vai, ja uz plikas zemes ir 25 vai vairāk grādi,” sacīja Ruža, piebilstot, ka sējumiem, kuri līdz šim paspējuši attīstīties, viss ir kārtībā. Vienlaikus viņš atgādināja, ka rapsim kaitējumu nodarīja sausums rudenī, bet, piemēram, kvieši šobrīd kopumā ir attīstījušies samērā labi.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrība “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai BNS atzina, ka šobrīd sējumiem īpašu apdraudējumi nav. “Sausuma dēļ septembrī un oktobrī, daļa tīrumu nav pietiekami sazēluši, bet, katrā ziņā, šis nav liels sals ziemājiem,” teica Jansons.

Pēc viņa teiktā, arī izsalšanas risks sējumiem pagaidām nepastāv. “Protams, ja tīrumi ir pārauguši, tur varētu pārādīties problēmas, bet kopumā noteikti ir pāragri runāt par kaut kādām nelaimēm,” sacīja Ruža, piebilstot, ka vēlie kviešu sējumi nav pietiekami sazēluši.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka graudu kopraža šogad Latvijā pēc pašreizējām prognozēm būs 2,599 miljoni tonnu, kas ir par 17% vairāk nekā gadu iepriekš. Turpretī graudaugu ražība pēc pašreizējām prognozēm būs 3,9 tonnas uz hektāru zemes, kas ir par 14% vairāk nekā 2014.gadā, bet sējumu platības pēc pašreizējām prognozēm būs 668 tūkstoši hektāru, kas ir par 2% vairāk nekā pagājušajā gadā.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+