×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
18. jūnijs, 2014
Drukāt

Lauku zemes iegādes ierobežojumus virza uz trešo lasījumu

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

Saeimas Tautsaimniecības vides, agrārās un reģionālās attīstības politikas komisijas deputāti sēdē trešdien nolēma virzīt likumprojektu par zemes privatizāciju lauku apvidos izskatīšanai Saeimas plenārsēdē trešajā lasījumā, aģentūra BNS uzzināja komisijas sēdē.

Grozījumu prasības attiecas uz tādiem zemes gabaliem, kuri pirkšanas brīdī pārsniedz piecu hektāru platību. Tā kā lauksaimniecības zeme tās iegādes brīdī var būt sliktā stāvoklī un vajadzēs laiku, lai to sagatavotu apstrādei, zemes īpašniekam tās apsaimniekošana būs jāsāk triju gadu laikā kopš tās iegādes un rakstiski jāapliecina zemes izmantošana ražošanā. Turpretī, ja triju gadu laikā zemes īpašnieks nenodrošinās tās izmantošanu lauksaimnieciskajā ražošanā, grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzēs soda sankcijas.

Tāpat grozījumi likumā paredz – lai fiziskā persona varētu iegādāties zemi, tai jābūt reģistrētai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējai, kā arī jābūt tiesīgai saņemt tiešos maksājumus un pēdējo triju gadu laikā jāsaņem ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas. Tāpat fiziskajai personai jābūt ar pieredzi lauksaimniecībā vai jāiegūst lauksaimnieciskā vai tai pielīdzināma izglītība.

Savukārt juridiskajai personai, kas pretendē uz zemes iegādi, būs jānodarbina cilvēkus, kas ir ieguvuši lauksaimniecisko vai tai pielīdzināmu izglītību. Tāpat juridiskajai personai būs jābūt reģistrētai Latvijā kā nodokļu maksātājam, tiesīgai saņemt tiešos maksājumus, kā arī vismaz pēdējo triju gadu laikā tai jābūt guvušai ieņēmumus no lauksaimnieciskās ražošanas vismaz trešdaļas apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Zemkopības ministrija ir informējusi, ka grozījumi ir nepieciešami, lai sekmētu ilgtspējīgu lauksaimniecības zemes izmantošanu un iedzīvotāju ieinteresētību lauksaimnieciskajā ražošanā, jo ar esošo tiesiskais regulējumu nepietiek, lai Latvijas lauksaimniecības zemes resursi tiktu aizsargāti un ilgtspējīgai izmantoti. Arī sabiedriskās organizācijas likumprojektu ir atbalstījušas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+