×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.0°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
4. jūnijs, 2018
Drukāt

LELB skaidro savu redzējumu par strīdīgajiem baznīcas likuma grozījumiem (5)

1. Biežāk uzdotie jautājumi

1no13
Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) likuma grozījumu priekšlikums, kas iesniegts Saeimā 2018.gada 19.aprīlī, raisījis dažādus emocionālus un pretrunīgus apgalvojumus publiskajā telpā ne tikai par LELB un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas (LELBĀL) attiecībām, bet arī par attiecībām starp baznīcu un valsti. Izskanējušie komentāri cilvēkos radījuši virkni jautājumu. Lai sniegtu atbildes uz tiem, LELB apkopojusi un LA.lv redakcijai iesūtījusi šādu skaidrojumu:

 1. Biežāk uzdotie jautājumi
 2. Vai baznīca ir tas pats, kas tās vadītājs, pārvaldes orgāni un iekšējie noteikumi?
 3. Kas ir Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca (LELB)?
 4. Kas regulē Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas kā reliģiskas organizācijas darbību?
 5. Vai baznīca un valsts ir šķirtas?
 6. Kas ir LELB likums un kāds ir tā mērķis?
 7. Kāpēc nepieciešami LELB likuma grozījumi?
 8. Vai LELB likuma grozījumi nepieciešami, lai atzītu LELB statusu kā vienīgai tiesiskai mantiniecei līdz 1940.gadam pastāvējušai LELB?
 9. Vai 2018.gada 19.aprīlī Saeimā iesniegtie LELB likuma grozījumu priekšlikumi ierobežo LELBĀL tiesības?
 10. Ko simbolizē arhibīskapa zizlis?
 11. Vai arhibīskapam T. Grīnbergam 1944.gadā, pametot Latviju ar visu savu zizli, juridiski tās teritoriju pametusi arī baznīca?
 12. Vai LELB un Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas ir viena reliģiska organizācija?
 13. Vai LELBĀL ir tādas pašas tiesības uz LELB īpašumiem kā LELB?

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. cik ilgi šī divkosība slēpsies? Atbildēt

  cik ilgi divkosība slēpsies? Cik ilgi abas puses izliksies par beigtām un neatvērs sarunu par ideoloģiju (kultūru) ietekmi uz šiem diviem luteriskās baznīcas veidojumiem? Kad tas tiks darīts? Vai baznīckungiem ir bailes atzīt , ka teoloģija (spekulācija) ir nesaraujami vienmēr bijusi saistīta ar noteiktu ģeogrāfisku kultūrvidi? Ja tā, tad jūs esat meļi – abas puses. Šeit ir acīmredzama divu filosofiju / ideoloģiju sadursme. Proti, LELB (kontinentālā filosofija / konservatīvisms) un LELBĀL (anglo-amerikāniskā jeb analītiskā filosofija / neoliberālisms). Cik ilgi slēpsiet savas ideoloģiskās pārliecības aiz Dieva vārda? Cik ilgi?

 2. cik ilgi šī divkosība slēpsies? Atbildēt

  cik ilgi divkosība slēpsies? Cik ilgi abas puses izliksies par beigtām un neatvērs sarunu par ideoloģiju (kultūru) ietekmi uz šiem diviem luteriskās baznīcas veidojumiem? Kad tas tiks darīts? Vai baznīckungiem ir bailes atzīt , ka teoloģija (spekulācija) ir nesaraujami vienmēr bijusi saistīta ar noteiktu ģeogrāfisku kultūrvidi? Ja tā tad jūs esat meļi – abas puses. Šeit ir acīmredzama divu filosofiju / ideoloģiju sadursme. Proti, LELB (kontinentālā filosofija / konservatīvisms) un LELBĀL (anglo-amerikāniskā jeb analītiskā filosofija / neoliberālisms). Cik ilgi slēpsiet savas ideoloģiskās pārliecības aiz Dieva vārda? Cik ilgi?

 3. Es tā arī īsti nesapratu, ko LELB skaidro. Iespaids ir, ka likuma grozījumi nepieciešami tikai, lai atšūtu LELBĀL.

 4. ES kā luterānis vēlētos, lai ik pēc noteikta laika sinodē varētu pārvēlēt arhibīskapu- tas būtu tikai demokrātiski un varbūt vestu luterisko baznīcu uz kaut kādu atjaunotni, taisnīgumu un tuvinātu to parasatajam cilvēkam.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+