×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
20. janvāris, 2012
Drukāt

Lembergs: Latvija “de facto” nav NATO dalībvalsts

Foto - LETAFoto - LETA

Latvija ir un arī turpmāk būs NATO dalībvalsts “de iure”, bet ne “de facto”, jo mūsu valsts tautsaimniecība nav integrēta NATO militāri rūpnieciskajā kompleksā. Šādu viedokli šodien preses konferencē pauda Ventspils mērs Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”), komentējot NATO ģenerālsekretāra Andresa Foga Rasmusena vizīti Rīgā.

“Rīgā ir ieradies NATO ģenerālsekretārs Rasmusens, viņš tiksies ar augstākajām mūsu valsts amatpersonām. No tā, kas ir publiski redzams, ar ko viņš tiksies un par ko runās, izriet, ka arī turpmāk Latvija atradīsies NATO sastāvā “de iure”, bet neatradīsies NATO sastāvā “de facto”,” sacīja Lembergs.

“Protams, nav šaubu, – NATO lidmašīnas lido virs Latvijas gaisa telpas un nodrošina Rietumeiropas priekšējo aizsardzības sistēmu, Latvija maksā par to šīm bagātajām NATO dalībvalstīm. Protams, Latvija ir nenogremdējams NATO aviobāzes kuģis, par ko maksā Latvijas nodokļu maksātāji. Protams, Latvija piedalās dažādu valstu okupācijas karaspēka sastāvā. Latvija piedalās dažādos NATO samitos kā dalībvalsts, no kā Latvijai jēgas nav nekādas. Tas viss tā ir. Bet kur ir tā problēma? Pēc manām domām, Latvija varētu uzskatīt, ka ir uzņemta NATO “de facto”, tikai tad, kad Latvijas tautsaimniecība tiks integrēta NATO militāri rūpnieciskajā kompleksā,” savu viedokli pauda Lembergs.

Pēc Ventspils mēra domām, tas, ka NATO neuztic Latvijai piedalīties NATO militāri rūpnieciskajā kompleksā, kas ir jebkuras attīstītas valsts viens no ekonomikas un zinātnes attīstības pamatiem, norāda, ka ASV, Vācija, Francija, Lielbritānija un daudzas citas NATO dalībvalstis neuzskata Latviju par pilntiesīgu dalībvalsti.

“Es šaubos, vai mūsu augstākie valsts vadītāji tādā griezumā runās ar NATO ģenerālsekretāru, jo viņi baidās runāt un aizstāvēt Latvijas nacionālās intereses. [..] Es aicinātu NATO ģenerālsekretāru Rasmusena kungu pateikt Latvijas tautai, kad Latvijā mērķtiecīgi attīstīsies, attiecīgi izdalot finanšu resursus, militāri rūpnieciskais komplekss un kad tas sasniegs tādu pašu īpatsvaru no iekšzemes kopprodukta kā tajā laikā, kad Latvija bija Varšavas pakta dalībvalsts, protams, PSRS sastāvā. Es domāju, ka viņš baidīsies par šo tēmu runāt, jo, protams, vecās dalībvalstis negrib dalīties ar Latviju militārās industrijas attīstībā. Tas nav viņu interesēs. Nu, bet tad vajag pateikt, ka Latvija ir tikai lielgabalu gaļa un nenogremdējams aviobāzes kuģis,” norādīja Lembergs.

Jau ziņots, ka šodien vizītē Rīgā ieradies NATO ģenerālsekretārs Rasmusens, aģentūru LETA informēja Prezidenta preses dienestā.

Vizītes laikā ar valsts augstākajām amatpersonām tiks spriests par NATO Čikāgas samita dienas kārtības jautājumiem, tostarp misiju Afganistānā, tā dēvēto gudrās aizsardzības principu, sadarbību ar partneriem ārpus alianses u.c. jautājumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+