Kultūra
Mūzika

Liepājā būs divas unikālas ērģeles. Saruna ar akadēmiskās mūzikas “slikto zēnu” Kārpenteru 16

Publicitātes foto

Trešdien, 26. aprīlī, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pirmoreiz koncertēs virtuozais ērģelnieks un komponists Kamerons Kārpenters.

Kamerons Kārpenters ir nenoliedzami pievilcīgs jauns mūziķis ar ekstravaganti pancisku matu sasuku, viņa attēls lāgiem rotājas spožos žurnālos. Viņš apceļo pasauli un publikā raisa sajūsmas saucienus, bet reizē liek raukt pieres tradicionālu klasiskās mūzikas vērtību cienītājiem. Viņš iznāk publikas priekšā un apsēžas… pie ērģelēm. 37 gadus vecais amerikāņu mūziķis un ērģeļu virtuozs Kamerons Kārpenters savas spožās karjeras laikā ir apvērsis priekšstatu par ērģeļmūziku, ērģelnieku un ērģelēm kā baznīcas mūzikas instrumentu. Liepājā ekstraordinārais mūziķis spēlēs savas unikālās, turpat pusotru miljonus dolāru vērtās digitālās ērģeles, ko viņa tehniskais personāls, līdzīgi kā popzvaigznēm, koncertturnejās pārvadā īpašā furgonā.

Jautāts, vai ir liela atšķirība starp to, kā ērģeļmūziku klausās publika Eiropā un viņa dzimtajās ASV, viņš atbild: “Atšķirība ir liela. Amerikā savos koncertos vienkārši vairāk runāju, jo varu to darīt angliski. Bet, nopietni runājot, Amerikā ir daudz vājāka klasiskās mūzikas uztveres tradīcija, un varu būt vēl pļāpīgāks nekā esmu parasti, jo katrai lietai nepieciešams plašāks izskaidrojums. Savas koncertprogrammas sliecos veidot plašākas, jo tas iedarbojas labāk. Eiropā, iespējams, vairāk spēlēju klasisko mūziku, tomēr arī šeit esmu un palieku spontāns mākslinieks. Manā uztverē vienīgā mūzikas jēga ir dzīvā performance, viss pārējais ir otršķirīgs. Patiešām svarīgs ir tikai tas, kas notiek uz skatuves. Ja tas nav dzīvi vai jēgpilni, patiesi un godīgi, tad labāk to nedarīt vispār. Cenšos vienmēr paturēt šo prātā.”

Liepājā, kur notiks Kamerona Kārpentera koncerts, Svētās Trīsvienības katedrālē ir pasaulē lielākās nepārbūvētās mehāniskās ērģeles. Taču klausītājus gaida pārsteigums – viņš muzicēs uz unikāla mobilā digitālā instrumenta, ko pats nodēvējis par starptautiskajām turnejas ērģelēm (International Touring Organ, ITO).

“Nezināju, ka Liepājā ir tādas ērģeles! Tad 26. aprīlis būs diena, kad Liepājā būs divas pasaulē unikālas ērģeles!” saka Kamerons Kārpenters.

Sarunas turpinājumu lasiet 25. aprīlī “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā.

LA.lv