×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
24. jūnijs, 2016
Drukāt

Liepnā un Pededzē – triju kultūru krustpunktā (3)

1. Kaimiņos, bet ļoti atšķirīgi

1no3
Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Andris un Marina Spirki Liepnā ir dzimuši, auguši, kopā skolā gājuši un tagad arī strādā vienā darbavietā.

Veidojot Latvijas simtgadei veltītās reportāžu sērijas “Robežtelpa” sesto rak­stu, “Kultūrzīmes” atgriezās Krievijas pierobežā – šoreiz viesojāmies Alūksnes novada Pededzes un Liepnas pagastā.

Divi līdzās esošie pagasti ir ļoti cieši saistīti, īpaši kultūras un izglītības jomā, jo amatiermākslas kolektīvi regulāri viesojas viens pie otra, vairāki skolotāji un pulciņu vadītāji strādā abos pagastos. Tie ir ļoti līdzīgi – gan tādēļ, ka mazais darbavietu skaits un zaļā robeža ar Krieviju rada līdzīgus sarežģījumus, gan arī tādēļ, ka abi ir starp Alūksnes novada lielākajiem pagastiem iedzīvotāju skaita ziņā. Turklāt abi vēsturiski mētāti starp dažādām lielākām administratīvajām teritorijām – Liepna savulaik iekļauta pat Abrenes apriņķī, vēlāk pabijusi kopā ar Balviem un Viļaku, tādēļ šeit latgaliskais savdabīgi sajaucies ar vidzemniecisko un igaunisko. Savukārt Pededze vēsturiski piederējusi gan Igaunijai, gan Krievijai, un abu kaimiņvalstu tradicionālo kultūru iezīmes joprojām tajā jūtamas.

Taču Pededze un Liepna ir arī atšķirīgas, un šobrīd lielāko atšķirību rada no Alūksnes līdz Pededzei svaigi uzklātais asfalts, kas šī pagasta iedzīvotājiem ievērojami atvieglo gan ikdienas dzīvi, gan arī uzlabo kultūras pieejamību.

 1. Kaimiņos, bet ļoti atšķirīgi
 2. LIEPNA: dzīve turas uz skolām un bibliotēkas
 3. PEDEDZE: vēsture raiba, temperaments latvisks

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. ko par naudu neizdarīsi,tāpēc jau dejo

 2. Sakari starp Pededzi un Pitalovu: tiešām lietderīga iniciatīva!
  Iegūsim Abreni atpakaļ! – pakāpeniski, mierīgi un droši!
  Un paši iedzīvotāji būs par to laimīgi!

 3. ķekatnieku izdarības NAV māksla ! Atbildēt

  Ar “amatier-mākslu” nebūtu ko lielīties – PROFANĀCIJA nav māksla; tikai sabojā tautas gaumi un izpratni kas ir māksla !!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+