Mobilā versija
+1.5°C
Aldonis, Agija
Trešdiena, 29. marts, 2017
31. oktobris, 2016
Drukāt

Lietuvā dala amatus: zaļzemnieki vēlas gan premjerministra, gan Seima spīkera amatu

Foto BNS Foto/ Scanpix/LETAFoto BNS Foto/ Scanpix/LETA

Lietuvas parlamenta vēlēšanās uzvarējusī Zemnieku un zaļo savienība, kas sāk sarunas par valdošās koalīcijas veidošanu ar trešo vietu ieguvušo Sociāldemokrātu partiju, cer iegūt sev gan premjerministra, gan Seima spīkera amatu, pirmdien norādījis zaļzemnieku līderis Ramūns Karbauskis.

Kā potenciālo premjeru zaļzemnieki jau minējuši bijušo iekšlietu ministru Sauļu Skverneli, kurš vadīja partijas vēlēšanu sarakstu, bet parlamenta priekšsēdētāja amata kandidātu viņi pagaidām nav nosaukuši, savukārt pats Karbauskis noskaņots vadīt savas partijas Seima frakciju.

Skvernelis pirmdien izteicies, ka dažu ministru portfeļiem viņam jau izraudzītas pat vairākas kandidatūras, bet konkrētus vārdus nav izpaudis.

Karbauskis noraidījis dažu ekspertu paustās bažas, ka Zemnieku un zaļo koalīcija ar sociāldemokrātiem varētu būt nestabila, jo Seimā tai būs tikai neliels vairākums, proti, 73 mandāti no 141. Zaļzemnieki cer, ka viņu frakcijai varētu pievienoties atsevišķi deputāti, kuri no savām partijām Seimā ievēlēti katrs pa vienam. Tiek arī lēsts, ka valdošā koalīcija varētu cerēt uz mazo frakciju atbalstu.

Kā atzinis partijas līderis, zaļzemniekiem un sociāldemokrātiem koalīcijas sarunās būs jāmeklē kompromiss nodokļu un sociālās politikas jautājumos. Paredzēts spriest arī par svarīgākajiem uzdevumiem izglītības, veselības aprūpes un vides aizsardzības jomā.

Tikmēr Skvernelis norādījis, ka viņa partijai ir svarīgs arī jautājums par valsts sektora un valsts uzņēmumu pārkārtošanu, lai padarītu to darbību efektīvāku.

Kā piebildis Karbauskis, atsevišķos jautājumos, kur partijām ir krasas viedokļu atšķirības, piemēram, partnerattiecību jautājumā, zaļzemnieki necentīsies meklēt kompromisu, bet atstās lemšanu Seima ziņā.

Pēc partijas līdera teiktā, ja par koalīciju izdotos vienoties ar sociāldemokrātiem, zaļzemnieki cer uz “aktīvu, spēcīgu un konstruktīvu opozīciju” no otrās un ceturtās vietas ieguvēju – “Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu” un Liberāļu kustības – puses.

Karbauskis, kurš zaļzemnieku vēlēšanu sarakstam bija piesaistījis daudzus bezpartijiskos kandidātus, sarunā ar žurnālistiem uzsvēris, ka valdības locekļiem “nebūs nekādas aizmugures, daudzi no viņiem vispār nebūs saistīti ne ar vienu partiju”.

Uz sarunām par koalīcijas veidošanu Zemnieku un zaļo savienība aicināja arī tēvzemiešus, tomēr viņi paziņoja, ka sarunās neiesaistīsies, kamēr zaļzemnieki runās ar sociāldemokrātiem, bet būs atvērti piedāvājumiem gadījumā, ja šīs sarunas nevainagotos panākumiem.

Jau ziņots, ka Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība Seima vēlēšanās ieguvusi 56 deputātu mandātus, “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” – 31 mandātu, Sociāldemokrātu partija – 17 mandātu, bet Liberāļu kustība – 14 mandātus. Kopumā Seimā, kurā ir pavisam 141 deputāts, iekļuvuši desmit politiskie spēki un viens neatkarīgais kandidāts.

Pievienot komentāru

Lielbritānija oficiāli sāks izstāšanos no ESLielbritānija trešdien spers bezprecedenta soli nezināmajā, sākot divus gadus ilgu izstāšanās procesu no Eiropas Savienības (ES). Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas oficiāla vēstule
Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+