×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2012
Drukāt

Lietuvā pēc parlamenta vēlēšanām varas groži nonāks kreiso partiju rokās

Foto - AFPFoto - AFP

Lietuvā pēc svētdien aizvadītās parlamenta vēlēšanu otrās kārtas varas groži, visticamāk, nonāks kreiso un populistu partiju rokās.

Sociāldemokrāti, Darba partija un partija “Kārtība un taisnīgums”, kurām kopā parlamentā izdevies iegūt 79 vietas, jau sākuši sarunas par koalīcijas veidošanu. Šobrīd pie varas esošā Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti parlamentā ieguvusi 32 vietas. “Mēs esam vienojušies veidot trīs partiju koalīciju, premjerministra amatu paredzot sociāldemokrātiem,” pēc pirmo vēlēšanu rezultātu paziņošanas atklāja sociāldemokrātu līderis Aļģirds Butkevičs (attēlā), kurš pats arī tiek uzskatīts par ticamāko premjera amata kandidātu. “Mēs plānojam parakstīt koalīcijas vienošanos, tikko kā Centrālās vēlēšanu komisija būs apstiprinājusi rezultātus.”

Vēlēšanu rezultāti liecina, ka centriski kreisie sociāldemokrāti parlamentā ieguvuši 38 vietas, populistiskā Krievijā dzimušā biznesmeņa Viktora Uspaskiha Darba partija ieguvusi 30 vietas, bet savulaik impīčmenta ceļā no prezidenta amata atstādinātā Rolanda Paksa partija “Kārtība un taisnīgums” – 11 vietas.

Lietuvas Seimā pavisam ir 141 deputātu vieta, 70 no tām tiek sadalītas daudzmandātu apgabalos pēc partiju un koalīciju sarakstiem, bet 71 – vienmandāta apgabalos. 14. oktobrī notikušajā pirmajā kārtā tika sadalīti 73 mandāti, bet viena apgabala rezultāti anulēti nopietnu pārkāpumu dēļ, un tur atkārtotas vēlēšanas var notikt ne agrāk kā pēc pusgada – līdz tam Lietuvas parlamentā strādās tikai 140 deputāti.

Vēlēšanu otrajā kārtā bija jāievēl vēl 67 deputāti vienmandāta apgabalos. Par šiem mandātiem sacentās 134 kandidāti, kas pirmajā kārtā vienmandāta apgabalos ieguva visvairāk balsu. Vēlēšanu otrajā kārtā vēlētāju aktivitāte bijusi zemāka nekā pirmajā kārtā – tikai ap 35 procentiem. Pirmajā vēlēšanu kārtā vēlētāju aktivitāte sasniedza 53 procentus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+