Pasaulē
Baltija

Lietuvā varētu pieprasīt no žurnālistiem īpašuma deklarācijas0

Foto-Shutterstock

Lietuvas valdība apsvērs iespējas noteikt, ka žurnālistiem jādeklarē savi īpašumi, ieņēmumi un intereses, kā arī aizliegt politiķiem būt plašsaziņas līdzekļu akcionāriem.

Šādi priekšlikumi trešdien tiks iesniegti apspriešanai ministru kabineta sēdē, kurā paredzēts runāt par to, kā ieviest dzīvē parlamentārās izmeklēšanas atzinumus jautājumā par nepieļaujamu biznesa ietekmi uz politiku.

Kā ziņu aģentūrai BNS pastāstījis premjerministra Sauļus Skverneļa padomnieks Skirmants Maļinausks, tiks izskatīta iespēja, ka žurnālistiem būs jāiesniedz Valsts nodokļu inspekcijai ieņēmumu un īpašuma deklarācijas. Interešu deklarēšanas kārtības noteikšana tiktu atstāta pašu mediju ziņā, taču likumā domāts ietvert principu, ka žurnālistiem būtu jāiesniedz šādas deklarācijas galvenajam redaktoram vai direktoram.

Valdībai tiks rosināts grozīt arī Reklāmas likumu, lai neļautu sociālajos tīklos parādīties nemarķētai reklāmai .

“Visos gadījumos, kad ir runa par maksas reklāmu, gan fiziskajai, gan juridiskajai personai būtu pienākums to norādīt. Atbildību varētu attiecināt tiklab uz personu, kas informāciju izplatījusi, kā uz pasūtītāju, ja viņš būtu lūdzis šo reklāmu nemarķēt,” skaidrojis premjera padomnieks.

Valdība apspriedīs arī ierosinājumu aizliegt Seima deputātiem, valdības un pašvaldību padomju locekļiem un politiski ieceltām valsts amatpersonām būt plašsaziņas līdzekļu akcionāriem.

Kā norādījis Maļinausks, darba grupa, kas izstrādājusi šos priekšlikumus, cer, ka tie ļaus nodrošināt lielāku mediju caurskatāmību.

Domāts arī sīki noteikt, kādā veidā plašsaziņas līdzekļiem jāatklāj savi īpašnieki un citas savas darbības jomas, kā arī paredzēt sankcijas medijiem, kuri nav to pienācīgā veidā izdarījuši.

Konkrēti tiesību aktu projekti vēl nav izstrādāti. Tas tiks uzdots attiecīgajām ministrijām.

LA.lv