Lietuvieši aicina līdzi Sibīrijas misijā 0

Lietuvas jauniešu kustība būtu ieinteresēta nākamgad kopā ar Latvijas jauniešiem rīkot kopīgu ekspedīciju uz Sibīriju nolūkā apkopt svešumā apglabāto, represijās bojāgājušo tautiešu kapus.

Reklāma
Reklāma

 

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Ekspedīcijas ”Misija Sibīrija” (”Misija Sibiras”) Lietuvā tiek organizētas kopš 2006. gada, un jauniešu vidū tās iemantojušas lielu popularitāti, jo apvieno ekskursijas, ekstremāla pārgājiena un vienlaikus patriotisma audzināšanas elementus. Ik gadu konkursa kārtībā atlasītu jauniešu grupa dodas uz izsūtījuma vietām gan kopt lietuviešu kapus, gan arī tikties ar Sibīrijā vēl dzīvojošajiem tautiešiem. Decembra sākumā, stāstot par paveikto Okupācijas muzejā Rīgā, misijas dalībnieki informēja, ka septiņos gados notikušas divpadsmit ekspedīcijas uz Krievijas Irkutskas, Krasnojarskas, Tomskas un Sverdlovskas apgabaliem, Hakasiju, Komi un Burjatiju, kā arī Kazahstānu un Tadžikistānu. Jaunieši sakopuši aptuveni 90 no kopumā 800 izsūtīto lietuviešu kapsētām.

”Vēlamies padarīt šo pasākumu starptautisku, jo latviešiem, lietuviešiem, ukraiņiem, arī poļiem un zināmā mērā somiem vēsture ir ļoti līdzīga,” sarunā stāsta misijas dalībnieks un vienlaikus laikraksta ”Lietuvos žinios” žurnālists Tads Valančus, kura uzdevums ir popularizēt un iepazīstināt ar šo kustību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākumā braucieni notikuši ar valdības atbalstu, bet tagad Lietuvas Jauniešu organizāciju padome daļu nepieciešamā finansējuma jau iegūst patstāvīgi, jo ir sabiedriskās organizācijas, kas šim mērķim ziedo, un ziedojumu vākšana tāpat notiek internetā.

Lietuvā pasākums ir ārkārtīgi populārs. Pretendentu skaits uz Sibīrijas braucienu katru gadu aug.

Pēc Valančus sacītā, uz šā gada braucienu jau bija pieteikušies ap 2000 gribētāju. “Nav obligāti, lai kāds no pretendentu radiniekiem būtu bijis represētais. Galvenais ir paskaidrot, kādēļ jums tas ir svarīgi, kādēļ jums ir svarīga vēsture un šis projekts,” kandidātu atlasi raksturo Valančus.

Kas attiecas uz Latvijas jauniešu iesaistīšanu, pagaidām viss ir idejas līmenī un tiek pieņemts, ka lietuviešiem braucienā varētu pievienoties divi Latvijas pārstāvji. Nākamgad plānotas divas ekspedīcijas – uz Krasnojarskas un Tomskas apgabaliem. ”Protams, Latvijā nebūs tūkstotis pretendentu, bet, ja sanāks 20 – 50 motivācijas anketu, varēsim izvēlēties tos, kurus sūtīsim pie lietuviešiem viņu organizētajā pārbaudes pārgājienā, un tiks atlasīti divi,” norādīja Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Eižens Upmanis. Pagaidām nav skaidrs, kurš uzņemsies organizatorisko darbu Latvijā, taču Upmanis pieļauj, ka sākotnējo pieteikšanos varētu rīkot Okupācijas muzejs un Brāļu kapu komiteja.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.