Kultūra
Kultūrpolitika

Lietuviešu zinātnieki izveidojuši 100 000 reižu mazāku “Brīvības karavīra” kopiju0


Brīvības karavīra skulptūra Kauņā.
Brīvības karavīra skulptūra Kauņā.
Ekrānuzņēmums no Youtube.com

Viļņas Universitātes zinātniekiem izdevies iegūt pazīstamas skulptūras kopiju, kas izmēru ziņā 50 reizes mazāka par magones sēkliņu un 100 000 reizes mazāka par pašu pērnvasar Kauņā atklāto skulptūru “Brīvības karavīrs”, kurā atveidots Lietuvas ģerboņa simbols Vītis – jātnieks zirga mugurā, kas redzams arī Lietuvas vēsturiskajā karogā un uz Lietuvas eiro monētām.

Sīciņā kopija izveidota, apvienojot optiskās 3D printēšanas un keramikas termiskās apstrādes sniegtās iespējas, norādīts augstskolas paziņojumā.

“Lai gan pasaules zinātniekiem izdodas samazināt mikroobjektu izmērus karsēšanas ceļā, līdz šim nav bijis izsmeļošu pētījumu par vielas fāžu pārejām. Viļņas Universitātes pētnieki atklājuši, ka, karsējot hibrīdpolimēru temperatūrā, kas augstāka par 1000 grādiem, tā organiskā daļa iztvaiko, bet atlikusī neorganiskā daļa no amorfa stāvokļa pāriet kristāliskā,” tajā teikts.

Termiski apstrādājot fotopolimēru SZ2080, lietuvieši ieguvuši dabā atrodamu kristālu – kristabolītu – un noteikuši, ka telpiski objekti saraujoties saglabā savu sākotnējo ģeometriju.

Kā uzsvērts Viļņas Universitātes paziņojumā, šī metode paver jaunas tehnoloģiskās iespējas ražot pret vides temperatūru, radiāciju un ķīmisko iedarbību īpaši noturīgus un ilgmūžīgus funkcionālus mikromehāniskus un nanofotoniskus izstrādājumus, ko varētu izmantot atklātā kosmosā, sensoru ražošanā, biomedicīnā un inženierzinātnēs.

LA.lv