×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
1. oktobris, 2015
Drukāt

Līgas Purmales Kurzeme galerijā “Daugava”

liga_purmale_1

Galerijā “Daugava” Ausekļa ielā 1 līdz 3. oktobrim skatāma mākslinieces Līgas Purmales personālizstāde “Kurzemē”, kurā apkopoti mākslinieces pēdējo trīs gadu darbi, kas tapuši mākslinieces bērnības zemē – Kurzemē.

“Līga Purmale ir viena no izcilākajām mūsu gleznotājām, māksliniece ar savu individuālu stilu un reizē ļoti mainīga. Ar L. Purmales radošajiem meklējumiem un atradumiem sākas fotoreālisms mūsu mākslā, viņas glezniecība pietuvina vairāk realitātei kā fotogrāfija. L. Purmales tēma ir daba – mūžīga un mainīga, netverama, pārejoša kā saullēkts, migla vai ēna. Un tomēr – tas viss liek domāt, sajust to lielo mūžīgo, kas bija, būs, mūsu klātbūtne ir tikai mirklis – visskaistākais, kas mums dots. Māksliniekam ir priekšrocība pietuvināt šo mirkli mūžībai,” teic galerijas vadītāja Anda Treija.

Māksliniece lieliski gleznojusi dabas tuvplānus – magones ziedu, jāņogu ķekaru, tāpat figurālas kompozīcijas, kur dominē deja, kustība, kaislība. Gleznojusi pilsētu, skatlogus ar gaismu spēli un refleksijām tajos, neona ugunis, automašīnu lukturu izgaismotās ielas. Gleznojusi portretus, sev tuvos cilvēkus dažādās situācijās. “Gleznojusi to, ko redz, to, ko nojauš, ko zina. Glezniecība ir viņas lielākā kaislība,” atklāj. A. Treija.

Tā nav nejaušība, ka māksliniece savus pēdējos trīs gados tapušos darbus izstāda ar nosaukumu “Kurzemē”. L. Purmale ir kurzemniece, tā ir viņas bērnības zeme, un tieši pirms trim gadiem māksliniece atgriezās tur. Tagad viņa kokus, mežus, pļavas, debesis vēro vairs ne kā mazā divpadsmitgadīgā meitene, bet gleznotāja, kuras dabas uztvere, varētu pat teikt, attiecības ar dabu ir pavisam citas ne kā kādreiz mazajam bērnam. “Tagad viņai bija baisi no tā varenuma, no tā mūžīgā, kas ir viņas priekšā. Kā pirmatnējam cilvēkam no Altamiras alas, viņai bija “jāuzzīmē savs bizonis”, lai izpelnītos piederību dabai un atļauju tuvoties lielajam noslēpumam. Māksliniecei sākumā bija pat citi plāni, citi gleznošanas nolūki, tam gan grūti ticēt, skatot jaunās Kurzemē tapušās gleznas – vai gan tas varēja palikts neuzgleznots: “Mežmala”, “Ezers”, “Pļava”, “Aleja”, “Lauks”, “Kalns”, “Ceļš”, “Robeža”? Ir atkal šī sajūta par klātbūtnes mirkli pie lielā, mūžīgā, par iespēju skart ko pārlaicīgu un šajā pieskaršanās mirklī gūstot iespēju saklausīt katram sevi,” nosaka A. Treija.

L. Purmales darbi atrodami Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Klāva Sīpoliņa fonda kolekcijā Kanādā, Aināra Gulbja privātkolekcijā, kā arī citās privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs, “Jane Voorhees Zimmerli Art Museum”, “Rugers University” (ASV).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+