×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. oktobris, 2012
Drukāt

Ļoti strauji pieaudzis ar mūža ieslodzījumu notiesāto skaits

Foto-LETAFoto-LETA

Pēdējo 11 gadu laikā Latvijā ļoti strauji pieaudzis ar mūža ieslodzījumu notiesāto cilvēku skaits, liecina Ieslodzījuma vietu pārvaldes dati (IeVP). Pašlaik mūža ieslodzījumu Daugavgrīvas un Jelgavas cietumos izcieš 53 vīrieši, vēl sešiem šāds sods piespriests pirmajā instancē, taču viņi spriedumus pārsūdzējuši.

Piedevām cietumos apcietinājumā atrodas arī pietiekami daudz personu, kurām par saviem noziegumiem vismaz formāli draud augstākais sods. Viņiem gan sods pirmajā tiesu instancē vēl nav piespriests.

Dati liecina, ka no 2001.gada līdz pat šim brīdim ļoti strauji pieaudzis šīs kategorijas notiesāto skaits. Ja 2001.gadā mūža ieslodzījumu izcieta 12 cilvēku, tad ar katru nākamo gadu notiesāto skaits pieaudzis. 2005.gadā bija 28 notiesātie, 2006. – 37, bet 2010.gadā – 47 notiesātie.

Šajos gados mūža ieslodzījumu izcieta tikai viena sieviete, kura, ņemot vērā psihiskas veselības problēmas, ir ievietota Tiesu psihiatrisko ekspertīžu un piespiedu ārstēšanas centrā.

Visvairāk mūža ieslodzījumu izcieš vīrieši vecumā no 30 līdz 44 gadiem. Jaunākais ieslodzītais ir 25 gadus vecs, bet vecākais – 66 gadus vecs.

Tuvākajos gados gan nevienam no šiem ieslodzītajiem cerību uz pirmstermiņa atbrīvošanu nav. Aģentūra BNS jau ziņoja, ka trīs kopš 1993.gada cietumā sēdoši ar mūža ieslodzījumu notiesāti vīrieši pirmstermiņa atbrīvošanu varēs lūgt 2018.gadā.

Latvijas cietumos joprojām atrodas vairāki sabiedrības ievērību izpelnījušies ar mūža ieslodzījumu notiesātie, piemēram, sirmgalvju sērijveida slepkava Kaspars Petrovs, kuram inkriminēja 2000.gada sākumā izdarītas 38 slepkavības, bet pierādīja tikai 13.

Tāpat cietumā atrodas gulbenietis Aleksandrs Korjakovs, kurš 1999.gadā 21 gada vecumā, bruņojies ar nažiem un gaļas cirvi, diendusas laikā ieradās Gulbenes 1.bērnudārzā un nogalināja audzinātāju un trīs meitenītes.

No nesenākajiem notiesātajiem izceļams Ceraukstes maniaks Ivars Grantiņš, kuru notiesāja par savas mazgadīgās meitas, kādas jaunietes un bijušās civilsievas slepkavībām.

Jau ziņots, ka šonedēļ Saeimā aktulizējās jautājums par mūža ieslodzījumu.

Pretēji atbildīgajā komisijā lemtajam Saeimas vairākums ceturtdien atbalstīja bijušā IeVP darbinieka un pašreizējā deputāta Kārļa Seržanta priekšlikumu piespriest mūža ieslodzījumu par smagiem noziegumiem, ja tas veikts trešo reizi pēc kārtas.

Grozījumus Kriminālprocesa likumā un Krimināllikumā parlaments izskatījis otrajā lasījumā, un vēl būs galīgais lasījums. Priekšlikumus trešajam lasījumam var iesniegt līdz 16.oktobrim.

Mūža ieslodzījumu varētu attiecināt uz slepkavību vainu sevišķi pastiprinošos apstākļos, tīšiem smagiem miesas bojājumiem, izvarošanu, vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu.

“Ja tiesājamā persona jau iepriekš vismaz divas reizes notiesāta par analoģiskiem noziegumiem ar brīvības atņemšanu, tad trešajā reizē piemērojams mūža ieslodzījums,” bija rosinājis Seržants.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+