×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. maijs, 2016
Drukāt

Maciņš jāatver plašāk (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dažas augstskolas, tuvojoties nākamajam studiju gadam, dažādu apsvērumu dēļ nolēmušas celt studiju maksu.

Visās pamatstudiju programmās studiju maksu no 1707 līdz 1900 eiro paaugstinājusi Latvijas Kultūras akadēmija (LKA). Tās pārstāve Aija Lūse teic, ka maksas pieaugums saistīts ar studiju izmaksu pieaugumu, ko nosaka arvien augstākas studiju kvalitātes prasības. “Mūsu provizoriskie aprēķini jau šobrīd liecina, ka līdzšinējā studiju maksa ir nesamērīgi zema salīdzinājumā ar faktiskajām studiju vietas izmaksām. Šobrīd LKA senāta apstiprinātā studiju maksa vienas studiju vietas izmaksas sedz tikai daļēji,” saka A. Lūse. Viņa piebilst – akadēmijā ir iespēja studēt arī valsts apmaksātajās studiju vietās. Turklāt, ja iestāšanās konkursā nepaveicas iegūt tā saukto budžeta vietu, turpmāk, čakli mācoties, pie tās iespējams tikt, jo darbojas rotācijas princips, kas labākajiem studentiem nodrošina iespējas studēt par budžeta līdzekļiem. Studiju maksa augstskolā nebija celta četrus gadus.

Studiju maksu teju visās studiju programmās nolēmusi celt arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija. Piemēram, vadības zinātnes studijas līdzšinējo 1030 eiro vietā izmaksās 1350 eiro gadā. Arī Rēzeknē potenciālajiem studentiem ir iespēja pretendēt uz valsts apmaksātām studiju vietām.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātē nākamajā studiju gadā vēl dārgākas nekā līdz šim būs studijas 1. līmeņa profesionālajā augstākajā studiju programmā “Zobu higiēnists”. Iepriekš par studiju gadu bija jāmaksā 3557 eiro, bet nu – 3800. Turklāt šajā studiju programmā nav budžeta vietu. RSU pārstāvis Edijs Šauers skaidro, ka studiju maksu nācies celt tāpēc, ka kļuvuši dārgāki materiāli, ko izmanto topošo zobu higiēnistu apmācībā.

Studiju maksa vienā studiju programmā pieaugusi arī Banku augstskolā, kur studentiem, kas studē dubultdiploma bakalaura studiju programmā “Finanses”, kas tiek īstenota sadarbībā ar Šveices Biznesa skolu “Finanses”, nāksies maksāt 3600 eiro līdzšinējo 3273 eiro vietā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Viss paliek dārgāks. Drīz jau nevarēs atrast labu darbinieku pat par 700 eiro (brutto) mēnesī. Tādu atalgojumu var pielīdzināt 370 eiro. Vēl kas: augstskolas cels samaksu, jo mācību klasēs skolojamos var saskaitīt uz roku pirkstiem. Drīz var rasties problēmas ar izglītotiem ļaudīm. Tādu vairs nebūs.

  2. studiju maksu nācies celt tāpēc, ka kļuvusi lētāka nafta 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+