×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
14. janvāris, 2014
Drukāt

Magrita maģiskais reālisms būs Liepājā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 18. janvāra līdz 20. aprīlim Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16 varēs aplūkot izcilā Beļģijas mākslinieka Renē Magrita ilustrācijas slavenajam, par sirreālisma kulta literatūru dēvētajam literārajam darbam “Maldorora dziesmas”.

Mazā beļģu pilsētiņā Lesinē dzimušais Renē Magrits (1898-1967) tiek uzskatīts par vienu no slavenākajiem un nozīmīgākajiem sirreālisma māksliniekiem. Jau studiju gados mākslinieka uzmanību piesaistīja dadaisms, futūrisms, kubisms.

1927. gadā R. Magrits pārcēlās uz Parīzi un pievienojās sirreālistu grupai, taču trīs gadus vēlāk mākslinieks Francijas galvaspilsētu un sirreālistu grupu pameta, norādot, ka viņam nav pieņemama nebeidzamā uzdzīve un apziņas aizmiglošana ar dažādām vielām. Magrits vēlējās strādāt – pēc atgriešanās dzimtajā Beļģijā mākslinieks veltīja laiku savas īpašās gleznošanas manieres, ko dēvēja par maģisko reālismu, izkopšanai.

Ilustrāciju ciklu franču rakstnieka un dzejnieka Lotreamona (īstajā vārdā – Isidors Dikoss) “Maldorora dziesmām” R. Magrits radīja 1945. gadā. Tajā manāma mākslinieka tā brīža daiļradei raksturīgā cietsirdības atblāzma un “melnais humors”.

R. Magrits piedod sirreālistiskajai iztēlei savdabīgu solīdumu, paradoksu un slimīgumu. Mākslinieka radītie tēli ir biedējoši izteiksmīgi un pārliecinoši savā nereālistiskumā.

Izstāde “Renē Magrits. Maldorora dziesmas” Liepājas muzejā tapusi sadarbībā ar Francijas kompāniju “SARL Amiencom”. Šis ir jau trešais Liepājas muzeja un minētās Francijas kompānijas sadarbības projekts pēc veiksmīgi Liepājā noritējušās ievērojamā spāņu sirreālista Salvadora Dali un franču mākslinieku Leonoras Finī, Žana Karzū, Raula Difī un Andrē Derēna darbu izstādēm.

Līdz šim izstādes pavadījusi arī kultūras programma un iespēja pieteikt ekskursiju gida pavadībā, un muzeja pārstāvji sola arī pēc Magrita izstādes atklāšanas sīkāku informāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+