Māla apmetums – sienas un grīdas kā sendienās 0

Pasaulē vecākais ir māla apmetums. Jau senlaikos kāds gauži nosalis un tāpēc īpaši attapīgs sencis ar to aizzieda sapītu zaru spraugas un izveidoja pirmās mājokļa sienas. Pabraukājot pa Latviju, joprojām daudzviet var atrast mājas ar māla sienām un klonu. Tagad dabiskās lietas atkal modē. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Britu pulkvedis: “Viņš blefo par kodolieročiem. Jo ātrāk mēs to sapratīsim, jo ​​labāk” 140
Lasīt citas ziņas

Vecais māla apmetums laika gaitā daudz nav mainījies – tas sastāv no māla, smiltīm, bieži arī organiskajām piedevām. Māla un grants proporcijām jābūt 1:3. Apmešanai izmanto maisos pildītu pulverveida mālu vai dzīvo mālu speciālā ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā. Darbam ar dzīvo mālu ir savs arhaisks šarms, toties māla pulveris ērtāk izmantojams. Māla masai pievienojot organiskas sastāvdaļas, palielinās tās siltumizolācijas efekts. Noder linu spaļi, kaņepju atgriezumi, smalcinātas graudzāles, sizals, kapāti salmi un dilles. “Zaļie ekstrēmisti” mālam piejauc arī eksotiskākus materiālus, piemēram, govju un zirgu mēslus, tomēr Latvijas ap­stākļos tie labāk noderēs dārzā.

No māla veido sienas, grīdas un skaņas izolāciju starpstāvu pārsegumiem. Māla apmetumu klāj uz minerāla vai organiska pamata sienām un griestiem. Ar speciālu mālu blietē klonu.

 

Vietējais materiāls

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “Uninaks Latvija” izplata tradicionālo Igaunijas māla apmetumu baltā, pelēkā un sarkanā krāsā, savukārt SIA “RB&B” speciālisti māla apmetumu gatavo no Brocēnu tuvumā esošā karjerā iegūta māla vai vietējā māla pulvera. Māla uzklāšanas tehnoloģija arī saglabājusies gandrīz nemainīga – lielākoties to joprojām dara ar tradicionālajiem apmešanas instrumentiem: ķelli, rīvdēli un velkamo dēli.

 

Vispirms pārbauda sienas kvalitāti, tai jābūt tīrai un sausai. Lai māls labāk turētos, piestiprina armatūru – niedru vai skaliņu plāksnes.

 

Apmetuma masu gatavo, dzīvo mālu atšķaidot ar ūdeni līdz vajadzīgajai konsistencei. Ja izmanto pulveri, to iejauc ūdenī un miksē, tad laiku notur un sajauc vēlreiz. Vajadzīgo konsistenci regulē ar ūdeni. Iesāk ar nedaudz šķidrāku apmetumu, ko ar spēku iesit niedru pinumā, lai tas labāk aizpildītu spraugas aiz niedrēm. Pamatkārta var sasniegt vairāku centimetru biezumu. “Pēc kārtas uzklāšanas māla sienu žāvē vairākas nedēļas,” uzsver Māris Līdaka, “RB&B” dabisko apmetumu eksperts, “šajā laikā tā regulāri jāapsmidzina ar ūdeni, lai neveidotos plaisas.”

Otro kārtu velk plānāku – tikai līdz 1 cm biezumam, trešo kārtiņu velk pāris milimetru biezu. Kad gadās kļūdas, tās izlabo, mālu samitrinot un izlīdzinot. Mālu neklāj mitrās telpās vai tiešā mitruma iedarbībā.

 

Māla apmetuma 
sistēmas

“Māla apmetumu un sienu veidošanai var izmantot “Claytec” sistēmu,” piedāvā SIA “Artiva” valdes loceklis Artūrs Gredzens, “tajā ietilpst plašs māla materiālu komplekts: ķieģeļi, plāksnes, apmetums, mūrēšanas javas, līmes, gruntis, špakteles, linu/džutas un stiklšķiedras armatūras sieti un daudz krāsu un struktūru variācijas.”

Reklāma
Reklāma

Māla apmetumi ir ar organiskiem (smalcināti salmi, sizals, graudzāles un dilles) vai minerālu (granīta, perlamutra vai “fliteru”) piemaisījumiem. Pamata apmetumam piejaukti salmi. Rupjais virsējais apmetums sastāv no māla, smiltīm un sasmalcinātiem salmiem un paredzēts uzklāšanai uz rupjām virsmām līdz pat 35 mm biezumā. Smalkajam virsējam apmetumam ir piejauktas linu šķiedras, to iespējams uzklāt no 2 – 3 mm biezumā.

 

Blietēts māls

Iecienīts dizaina risinājums ir iekšējās sienas veidot no blietēta māla, ko ražo 11 dažādos toņos. Uzliek veidni, ieber mitra māla kārtu un noblietē, pagaida laiku, līdz māls kļūst sausāks, un paceļ veidni augstāk, līdz siena gatava. Blietējot veidojas kārtas – grubuļaināka apakšā un gludāka virspusē, kas piešķir moderna interjera sienai interesantu robustu kantri stila izskatu. Retāk gatavo māla klonu, kam izejmateriālu pārdod maisos, sajauktu speciālā sastāvā. Kad klons pabeigts, to piesūcina ar lineļļu.

Māla apstrādei var izmantot ļoti plašu (vairāk nekā simt nosaukumu!) instrumentu klāstu, no neskaitāmām ķellēm un špakteļlāpstiņām līdz iekšējo un ārējo stūru šabloniem, instrumentiem līniju vilkšanai un speciālajām trafaretu otām.

 

Uzziņa

* Māla sienu var krāsot, vaskot vai eļļot, apstrādāt ar iegremdētiem vai reljefiem ornamentiem. Pirms krāsošanas sienu var apstrādāt ar smalkgraudu universālo grunti bez dispersijas piejaukuma. Vienkāršs faktūras risinājums ir ar otu sašvīkāt sienu vertikāli, horizontāli vai apļveidā. Citi meistari ņem un veido ar špakteli tiešus triepienus, citi pusapļus. Ja mālā ir piejaukumi, atliek tos akcentēt un kaut ar mitru sūkli sienu viegli pamazgāt. Sienas virskārtas noformēšanai var izmantot apmetumā iejauktu sienu vai sausas lapas.

* Pateicoties īpašajam plastiskumam, māls piemērots reljefu ornamentu veidošanai. Nopērk vai izgatavo vairāku milimetru biezu trafaretu, uzliek uz sienas un aizsmērē ar citas krāsas mālu, veidojot dekoratīvu cilni. Var rīkoties otrādi – trafaretu iegremdēt apmetumā, veidojot iedobi.

* Mālu uzskata par ideālu materiālu, ja mājā vēlas ierīko silto sienu ar tajā iemūrētām apsildes caurulēm. Uzsilis māls labi notur siltumu, pēc sava starojuma ir ļoti līdzīgs krāsniņai. Tas ir īpaši patīkami, ja siltā siena atrodas aiz muguras iemīļotajam atpūtas krēslam.