Foto – LETA

Māris Antonevičs: Dogma, ar kuru attaisnot neģēlības 0

Krievijas Ārlietu ministrija nosodoši reaģējusi uz Saeimas viņnedēļ pieņemto likumu, kas publisku pasākumu laikā aizliedz izmantot PSRS un nacistiskās Vācijas simbolus. Politisks kuriozs – valsts, kas vienmēr tik ļoti satraucas par “nacisma atdzimšanu”, pēkšņi protestē pret likumu, kas paredz ierobežot šīs ideoloģijas ārējās izpausmes.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Šķiet, ka Maskavā atbildīgajiem ierēdņiem šoreiz nācies palauzīt galvu par paziņojuma formulējumu – tas sanācis strups, saraustīts, bet vienlaikus patosa pilns.

“Acīmredzams zaimojošs mēģinājums pārrakstīt Otrā pasaules kara vēsturi, apgānot to piemiņu, kas, nesot neatlīdzināmus upurus, glāba pasauli no “brūnā mēra”. Mēs ceram, Latvijas vara saprot, ka šādi prettiesiski “vēsturiskie eksperimenti” var kļūt par nopietnu satricinājumu Krievijas un Latvijas attiecībās,” draud Krievijas ĀM pārstāvis Aleksandrs Lukaševičs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav nekādu ilūziju, ka Krievija tuvākajā laikā atteiksies no padomju laikā sacerētās vēstures, kas, aizsedzoties ar uzvaru Otrajā pasaules karā, mēģina attaisnot visus komunisma noziegumus. Varētu minēt pāris bijušā prezidenta Dmitrija Medvedeva kritiskas piezīmes par Staļina režīmu un atsevišķu Krievijas Pareizticīgās baznīcas runasvīru mudinājumus pielīdzināt komunismu nacismam, bet tie nav atstājuši nekādu ietekmi uz valsts politiku. Tieši pretēji, Krievijā nerimstas diskusijas par to, ka vajadzētu sodīt visus, kas kritizē sarkanās armijas darbību Otrā pasaules kara laikā. Likumprojekts, kas nupat iesniegts izskatīšanai Valsts domē, paredz, ka par šādiem izteikumiem draudēs pat līdz piecu gadu cietumsods (bargāks sods draud tad, ja melu izplatīšana notikusi plašsaziņas līdzekļos; ja par to būsi vienkārši pļāpājis ar kaimiņiem, tad varbūt izdosies izsprukt ar trim gadiņiem). Līdzīgs likums Krievijas parlamentā apspriests jau 2009. gadā, taču pašreizējā versija esot stingrāka. Likumprojekta līdzautore Irina Jarovaja no Putina partijas “Vienotā Krievija” ieceri komentējusi šādi: “Mēs neļausim pārrakstīt vēsturi. Padomju karavīrs paliks kā atbrīvotājs un pasaules aizstāvis no fašistiskā mēra.” Ņemot vērā, ka šis teksts izskatās gandrīz vai pārkopēts no minētā Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojuma, to varētu dēvēt arī par mūsdienu Krievijas dogmu. Nevienai citai valstij tā gan nav saistoša. Diemžēl arī Latvijā netrūkst šīs dogmas piekritēju. Diemžēl arī Saeimā, kur padomju un nacistiskās simbolikas aizliegšanu neatbalstīja “Saskaņas centra” deputāti.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.