×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
11. novembris, 2017
Drukāt

Māris Antonevičs: kāpēc kādam būtu jābalso par “GKR”, lai beigās tiktu pie tās pašas “Saskaņas”? (11)

Ērika Oša zīmējumsĒrika Oša zīmējums

“Saskaņas” satelītpartijas “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”) lēmums nākamgad paredzētajās Saeimas vēlēšanās startēt ar atsevišķu sarakstu ir diezgan īpatnējs. Pirmkārt, jau tāpēc, ka nav pat inscenēta nekāda idejiski politiska attālināšanās, tieši pretēji – abi līderi Nils Ušakovs un Andris Ameriks joprojām turpina izrādīt, ka viens bez otra dzīvot nespēj. Un tā nav tikai izrādīšanās, bet pavisam godīga pozīcija – savulaik “Saskaņai” izdevās pārņemt Rīgu tikai tāpēc, ka vajadzīgās balsis piesvieda Ainārs Šlesers. Ameriks šo rūpalu turpināja, no bankrotējušās Latvijas Pirmās partijas/”Latvijas ceļa” izveidojot “GKR” un vēl vairāk tuvinoties, faktiski saplūstot ar “Saskaņu”. Tiesa, nesen medijos pavīdēja baumas, ka Amerikam neesot tās labākās attiecības ar citu zināmu “Saskaņas” politiķi Jāni Urbanoviču. Tas it kā parādoties slavenajās “Rīdzenes sarunās”, kur Ameriks atklāj, ka neuzticas Urbanovičam. Bet tas jau saprotams – kur diviem (Ušakovam un Amerikam) labi, tur trešais (Urbano­vičs) lieks. Katrā ziņā, idejiski šķēršļi “Saskaņas” un “GKR” kopīgajam projektam it kā nav radušies.

Otrkārt, un tas vēl būtiskāk – šis taktiskais pirmsvēlēšanu gājiens, kura ieguvums vēl ir neskaidrs, patiesībā izjauc visu “Saskaņas” politisko konceptu jeb, precīzāk, mītu, kuru tā par sevi centusies radīt. Visskaļāk tas izskanēja pēc 2013. gada pašvaldību vēlēšanām – tad Rīgā “Saskaņa” pirmo reizi gāja vienā apvienībā ar “GKR”. “Mēs esam kļuvuši par liecinieku vēsturiskam notikumam Rīgas mērogā un lielā mērā arī Latvijas mērogā. Pirmo reizi kopš 1991. gada ir noticis izteikti ne etnisks balsojums,” toreiz medijos skaļi klāstīja Ušakovs. Protams, tā bija ilūzija, kurai ar realitāti īsti nebija sakara, tomēr “GKR” kandidāti ar latviskiem uzvārdiem un aptaujas, kas rādīja, ka daļa balsu sarakstam nākusi no latviešu vēlētājiem, ļāva to attīstīt. Matemātiski etniskais balsojums galvaspilsētā “Saskaņas” un “GKR” saplūšanas dēļ vairs nebija tik izteikts kā iepriekš, kamēr ideoloģiski nekas daudz nemainījās. “GKR” atšķirībā no tās lielās māsas “Saskaņas” nekādas puslīdz konkrētas ideoloģijas nekad nav bijis jeb, kā dibināšanas kongresā savulaik raksturoja Ameriks: ideoloģija nav ne labēja, ne kreisa, tā ir “rīdzinieku ideoloģija”. Vēlāk partija nedaudz koķetējusi ar kristīgajām vērtībām, ko var uzskatīt par mantojumu no Šlesera laikiem, bet ne īpaši aktīvi. Nedaudz mēģina spiest uz “saimnieciskumu”, un, kā jau pieminētajās “Rīdzenes sarunās” atzinis Ameriks, viņam piemērs šajā ziņā esot Ventspils mērs Aivars Lembergs. Tomēr galvenā “GKR” misija līdz šim bijusi “atšķaidīt” “Saskaņas” prokrieviskumu. Lēmums, ka “GKR” tagad iet atsevišķi, faktiski nozīmē atzīšanos: labi, mēs toreiz, 2013. gadā un vēlāk, blefojām par vēsturisko pagriezienu, etniskais balsojums joprojām ir dzīvāks par dzīvu, un mēs paši to tūlīt mēģināsim izmantot savās interesēs. Tā vietā, lai visas olas liktu vienā groziņā, piedāvāsim vēlētājiem divus – vienā olas varēs likt krievi, otrā (varbūt) latvieši.

Jā, bet kādas tad intereses pilsētas partijai bez ideoloģijas iekļūt Saeimā? Pats interesantākais, ka tās pat netiek maskētas – izveidojusi apvienību ar kādām pagaidām vārdā nenosauktām reģionālajām partijām un iekļuvusi parlamentā, “GKR” atbalstīšot koalīciju ar “Saskaņu”! Tad kāpēc kādam būtu jābalso par “GKR”, lai beigās tiktu pie tās pašas “Saskaņas”? Varbūt tad labāk uzreiz par “Saskaņu”? Ja nu tiešām te sākusies jauna Trojas zirga selekcija, tad ne pārāk meistarīga.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Amerika barotava jau pēdējās pašvaldības vēlēšanās reģionā mēģināja iefiltrēt Rīgas ierēdņus piepilsētas pašvaldībās – pirka uz nebēdu reklāmu uz busu aizmugurēm, piedrazoja internetu utt. un vēl nosaukumu paņem no savām naudas sarunām – Gods kalpot MŪSU Latvijai! Visi taču zin, kāda ir Amerika MŪSU Latvija! Augļotājam tās naudiņas tik daudz no ātro kredītu neveiksminiekiem, ka stiepj savas 20% rociņas ārpus Rīgas.

 2. M-m-m, autoram haoss galvā. Etniskais balsojums esot slikts, un Saskaņa esot slikta tāpēc vien, ka nav etnisko balsojumu pārvarējusi; fonā autoram pavīd neizrunātais: latviskas partijas esot labas, tāpēc ka tās ir latviskas. Kaut tās arī nav etnisko balsojumu pārvarējušas, bet tas nekas, mēs jau zinām, ko vajag mūsu lasītājam, piekasīties pie Latvijas krievu elites un pie krieviem kā tādiem, pārējais nieks vien ir. Nav Judins nekāda Latvijas krievu elite, tāpat kā Alfrēds Rubiks nav latviešu elite; ja esi latviešu partijā, tad esi latviešu elite, ja esi krievu partijā, tad esi krievu elite, vienkāršs tas kritērijs.

 3. mušu un kotlešu koalīcija Atbildēt

  Jēziņ, kas par miskasti!

 4. Es balsošu par GKR!

 5. Baldonē jau izmēģināja,kā ir ja pie varas GKL,pilnīgs haoss.

 6. Gan jau piesolīs bidlām un vecenēm kaut kādu haļavu,nobalsos ka nemetas.

 7. Drīzāk balsotu par GKL, nekā par NA, JKP, Vienotību vai Par…

 8. Neredzu iemeslu, kapēc lai nebalsotu! Sevišķi konkrētajā brīdī, kad pragmātiskas izvēles praktiski nav.

  • Šitādi truli pragmātiķi par santīmu māti pārdos un Dzimteni nodos- ka tik ledusskapis pilns un krievniekam ..irsā bez ziepēm ielīst!

 9. Tas ,ka Amerika klike atseviski balsos tas nav slikti. Vini varetu atnemt kremla gubernatora partijai kadus 4% balsu . Bistami butu ,ja vini ar cimdariesu palidzibu dabutu 5% un vairak. Antonijas ielas kantoris var ari kludities.

Draugiem Facebook Twitter Google+