×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Maskavā būs skatāma vērienīga Rīgas porcelāna izstāde

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas Dekoratīvi lietišķās un tautas mākslas muzejā Maskavā no 16.oktobra līdz 12.decembrim būs skatāma izstāde “Rīgas mākslas porcelāns. 1925-1940”, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāve Natālija Sujunšalijeva.

Vērienīgo un reprezentablo izstādi piedāvās LNMM sadarbībā ar Rīgas Porcelāna muzeju, privātkolekcijām un Pētera Avena labdarības fondu “Paaudze”. Šī būs pirmā reize, kad tik plaša un daudzveidīga Rīgas mākslas porcelāna skate tiek organizēta un izrādīta ārpus Latvijas robežām.

Izstāde vieno vairākas nozīmīgas un interesantas kolekcijas – LNMM un Rīgas Porcelāna muzeja darbus, kā arī priekšmetus no vairākām privātām kolekcijām. Eksponātu kopums nenoliedzami sniedz izsmeļošu pārskatu par mākslas un rūpnieciskā porcelāna attīstības ainu Latvijā 20.gadsimta 20. un 30.gados.

Šajā izstādē ir apvienoti vairāk nekā 200 mākslinieciski augstvērtīgi porcelāna priekšmeti. LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājums pārstāvēts ar 100 darbiem, Rīgas Porcelāna muzeja kolekcija reprezentēta ar 31 mākslas darbu, savukārt no privātkolekcijām atlasīts 81 eksponāts. Īpaši tiek izcelts Latvijas Kultūras kanonā iekļautais darbnīcas “Baltars” mantojums, kas glabājas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijā, kā arī citu darbnīcu devums un Rīgā strādājušo “M.S.Kuzņecova” un “J.C.Jesena” porcelāna fabriku labākie darbi.

Mākslas porcelāna kolekciju papildina neliela, bet izcila gleznu un grafikas darbu izlase no LNMM krājuma, kas spilgti atklāj nozīmīgāko izstādes autoru – Aleksandras Beļcovas, Romana Sutas un Sigismunds Vidberga – citas radošo interešu šķautnes. Izstāde ne tikai demonstrē izcilākos Rīgas mākslas porcelāna priekšmetus, bet arī veido neparasti atraktīvu stāstu par Rīgu 20.gadsimta 20.-30.gados, pilsētas kultūru, sadzīvi, tradīcijām un vēsturi.

Ar Rīgas domes atbalstu izdots arī kvalitatīvs, bagātīgi ilustrēts katalogs latviešu, krievu un angļu valodā, kas dod ieskatu porcelāna vēsturē Latvijā. Tas ir pirmais tik apjomīgs šai nozīmīgajai dekoratīvās mākslas nozarei veltītais izdevums, kas apkopo informāciju gan par LNMM un Rīgas Porcelāna muzeja darbiem, gan privātkolekcijām. Katalogā iekļauta informācija par māksliniekiem un apgleznotājiem, kā arī porcelāna priekšmetu markām un autoru parakstiem, kas nākotnē atvieglos porcelāna priekšmetu identificēšanu kā profesionāļiem, tā citiem interesentiem.

Izstādei Krievijas Dekoratīvi lietišķās un tautas mākslas muzejā izstrādāts vienots, pārdomāts iekārtojums un īpaši izstrādāts grafiskais dizains. Koptēlu papildina īpaši noformēti paskaidrojošie informatīvie materiāli, kas paralēli mākslas darbiem raksturo vēsturisko situāciju un attīstību, informē par nozīmīgākajiem autoriem. Ekspozīcijas autors ir Jurģis Krāsons.

Izstāde veidota ar mērķi iepazīstināt plašu skatītāju un interesentu loku ar unikālu Latvijas kultūras mantojumu, kas izcilā profesionālā kvalitātē ataino latviešu tautai tuvās tēmas un spilgti atspoguļo Eiropas mākslas modernisma ievirzes, kā arī popularizēt Rīgas pilsētas tēlu starptautiskā mērogā un veicināt aktuālu starpkultūru dialogu.

20.gadu sākumā tikko neatkarību ieguvušajā Latvijā iezīmējās nacionālās mākslas identitātes veidošanās un spilgtu radošo personību tapšanas laiks. Latviešu mākslinieki, kas uzskatīja sevi par jaunā laikmeta pārstāvjiem, izvirzīja ambiciozu mērķi – radīt mākslu, kas, atrodoties saistībā ar aktuālajām norisēm Eiropas mākslā, vienlaicīgi nezaudētu nacionālo savdabību. Šā virziena ievērojamākos gleznotājus nodarbināja ne tikai šauri profesionāli jautājumi, bet arī doma par nacionālo ideju apgarotas, stilistiski vienotas priekšmetiskās vides veidošanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+