×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
28. janvāris, 2014
Drukāt

Baigā nakts Daugavpilī: māte dzērumā pazaudē piecgadīgo meitiņu (16)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

19. janvāra nakts Daugavpilī draudēja izvērsties baiga. Bija pazudusi piecus gadus veca meitenīte Oksana (vārds mainīts). Viņas meklēšanā tika iesaistīta robežsardze un policija, pārdesmit cilvēku. Gāja laiks, ārā bija mīnuss 17 grādi, tāpēc tika nolemts – ja neveiksies, rīta agrumā jāpiesaista papildspēki.

Iepriekšējā dienā, sestdien, 18. janvārī, 29 gadus vecā Daugavpils Tartu ielas iedzīvotāja, kāda lielveikala pārdevēja, sauksim viņu par Tatjanu, nolēma iedzert. Lai būtu jautrāk, uz savu dzīvoklī daudzdzīvokļu namā, kur Tatjana dzīvoja kopā ar savu meitiņu, viņa uzaicināja draugu. Viņš paņēma līdzi savu astoņus gadus veco meitiņu. Kamēr pieaugušie malkoja grādīgos dzērienus, meitenītes spēlējās. Ap pieciem vakarā Tatjana aizgāja gulēt, bet draugs ar savu bērnu devās uz mājām.

Kad Tatjana pirms pusnakts pamodās, meitas dzīvoklī nebija. Sieviete pārbijās, sāka Oksanu meklēt, zvanīja draugam. Neveiksmīgi. Kaut arī viss reibums nebija izgulēts, Tatjanai pietika prāta doties uz policijas nodaļu, kas atradās 300 metru attālumā. Bija jau pusdivi naktī. Oksanas meklēšanā iesaistījās septiņas policijas ekipāžas. Policisti staigāja pa kāpņu telpām, pārmeklēja mājas apkārtni, mēģināja no mātes uzzināt, pie kuriem paziņām vai radiniekiem, tostarp vecvecākiem, mazā meitene varētu būt devusies. Nesekmīgi. Tatjana kategoriski noliedza, ka meita varētu būt pie vecmāmiņas, Tatjanas mātes, kas tajā naktī bija darbā, bet vectētiņš bija slims, turklāt viņi dzīvoja Daugavpils centrā, kas ir septiņus kilometrus tālu.

Pirms trijiem naktī policija nolēma lūgt robežsardzes kinologu palīdzību.

Eira uzreiz saoda pēdas


Robežsardzes kinologs Nikolajs Loškarevs ar piecus gadus veco vācu aitu sugas kucīti Eiru notikuma vietā ierādās bez desmit trijos. Eira apošņāja Oksanas gultiņu, zābaciņus un uzreiz uzņēma pēdas.

“Pēdas veda uz pagalmu. Tur arī sniegā pamanījām maza bērna apavu nospiedumus. Daudz citu pēdu, viss nomīņāts, tāpēc cerības, ka Eira uzņems pēdas, saruka. Kādu stundu riņķojām ap mājas apkārtni, pēc kā varēja noprast, ka meitenīte daudz staigājusi. Kādu kilometru nostaigājām. Gāju kopā ar policistiem, kādu brīdi arī māte nāca no muguras. Tad suns mūs aizveda līdz ceļam, kuram otrā pusē bija autobusa pietura. Tur suns pēdas vairs nesaoda. Teicu policistiem, ka, iespējams, meitenīte ar satiksmes autobusu pie kāda aizbraukusi, varbūt pie tās pašas vecmāmiņas,” man stāsta kinologs ar desmit gadu pieredzi N. Loškarevs, kurš mazgadīgu bērnu meklēja pirmoreiz. Līdz šim viņam gadījušies tikai klaiņojoši pusaudži, pieaugušie, robežpārkāpēji un kontrabandisti. Meklētājiem ienākuši prātā arī citi notikuma scenāriji, piemēram, turpat aiz autobusa pieturas ir dzelzceļš, pa ielām pārvietojas automašīnas…

Bija pārtrūkusi filma


Arī policistiem bija ienākusi prātā doma, ka vajadzētu pārbaudīt vecvecākus, kaut arī māte to ļoti negribēja, varbūt baidījās. Tatjana vēl nebija izgulējusi reibumu, ceļā pie saviem vecākiem policista automašīnā uzvedusies diezgan agresīvi.

Mātei par lielu pārsteigumu meitiņa mierīgi gulēja viņas vecāku dzīvoklī. Pārsteigti par policijas vizīti un mazmeitas meklēšanu bija arī vectētiņš ar vecmāmiņu. Kas tad bija noticis?

Mazā Oksana policijai pastāstīja, ka ap septiņiem vakarā piegājusi pie guļošās mātes, paņēmusi to aiz rokas. Tā bijusi auksta. Bērns pārbijies un piezvanījis pa mobilo telefonu vectētiņam, kurš ar satiksmes autobusu atbraucis, paņēmis mazmeitu un aizbraucis. Notikušā traģikomisms slēpjas faktā, ka tad, kad vectētiņš ieradies, Tatjana esot pat pamodusies, piecēlusies un aiz abiem aizslēgusi dzīvokļa durvis. Gājusi gulēt tālāk, bet, kad pirms pusnakts pamodusies, vectētiņa atbraukšana bija pagaisusi no atmiņas.

Tatjana bija arī pārliecināta, ka meita nemāk rīkoties ar mobilo telefonu un vectētiņu un vecmāmiņu nevarētu sazvanīt.

Tagad liels kauns


Tagad Tatjanai un viņas vecākiem par notikušo ir milzīgs kauns un viņi lūguši sabiedrībai neizpaust vārdus un meitas darba vietai nestāstīt par notikušo. Kā man stāsta Valsts policijas kārtības policijas vecākā inspektore Inese Novicka, Tatjanas ģimene līdz šim nav bijusi policijas redzeslokā, ja neskaita vienu sadzīves konfliktu ar Oksanas tēvu.

“Labi, ka šāda mātes bezatbildība labi beidzās. Rēķinu par iztērētajiem resursiem nepiesūtīsim, taču viņai būs jāatbild pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 172. panta, kas nosaka, ka bērnus līdz septiņu gadu vecumam nevar atstāt bez uzraudzības. Konkrētajā gadījumā uzraudzības nebija. Sastādīts protokols, un tas nosūtīts pašvaldības administratīvajai komisijai, kas arī lems par sodu. Par pirmo reizi, kad netiek pieskatīts bērns, var uzlikt sodu no brīdinājuma līdz 70 eiro. Ja gadījumi atkārtojas, var jau sākt vērtēt vecāku tiesības,” skaidro I. Novicka. Viņa piebilst, ka šis gadījums kārtējo reizi pierāda, cik maz vecāki zina par savu bērnu spējām. “Nesen kāds sešgadīgs bērns piezvanīja uz policiju un paziņoja, ka māmiņa pazudusi. Pie bērna policija ieradās vienlaikus ar “pazudušo” māmiņu, kura, izrādās, bija uz minūtēm piecpa-dsmit izskrējusi uz aptieku pēc zālēm. Formāli likums bija pārkāpts, bet seku nebija, bijām saprotoši un protokolu nesastādījām.”

Izcilniece Eira


Pa to laiku kucīte ar zīmīgo nosaukumu Eira, pašai to neapzinoties, kļuvusi populāra vietējā presē un Latvijas interneta portālos. Eira ir viena no robežsardzes Daugavpils pārvaldes 31 suņa pulka, kas pilda dienestu. Trenēta speciāli pēdu dzīšanai pēc ožas. Galvenais darbības lauks viņai ar saimnieku Nikolaju ir Latvijas–Baltkrievijas robeža. Ja nepieciešams, viņi nāk palīgos arī policijai un cietumsargiem. Pagājušā gada 17. decembrī Eira palīdzēja Piedrujas pagastā uz robežas aizturēt divus kontrabandistus. 18. decembrī saoda pēdas pazudušam cilvēkam, kura mantas (jaka, brilles, pildspalva, zābaks) tika atrastas Turku pagastā Neretas upes krastā (cilvēku tā arī neatrada, visticamāk, noslīcis). 7. janvārī Eira Indras ciema nomalē atrada un aizturēja Ukrainas pilsoni ar nederīgu pasi un bez vīzas.

Eira ir labsirdīga un cilvēkiem draudzīga. Starp citu, pagājušajā gadā viņa testos sasniedza tikai trešo novērtējuma klasi – pamatklasi, neaizsniedzoties līdz meistarklasei (no Daugavpils pārvaldes tajā ir 12 suņi) vai izmantošanas klasei, kas bija iepriekš. Taču, kā redzams, piešķirtā formālā klase ne vienmēr ir meistarības rādītājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Kur tad bija Ina Druviete,kad bez pētījumiem,steidzamības kārtā,pašā krīzes laikā tika palielinātas valdības padomnieku algas?

 2. Nu ko,dumjai mātei saprātīga un gudra meita!

 3. uj uj,te visi paraugcilveki.forši,es dzivoju goda zemē.
  kam negadās.kā ir tā ir,veirs tā nebūs.
  ko žvankstat.

  • Tā tatjana manis pēc rāpus varētu līst pa Daugavpils ielām, bet runa ir par piecgadīgu bērniņu-kā var tik bezatbildīgi rīkoties!

 4. Hu,ka labi viss beidzās..

 5. O forši, ciema suņiem (lasi: latviešiem) vēl vienu gabaliņu pameta ko papluinīt. Cik mēs visi pareizi un nekļūdīgi, ka pilnīgi palasot komentārus šķiet ka paradīzē dzīvoju.

  • Neviens nav nekļūdīgs, bet mātīte,kura piecgadīga bērna klātbūtnē atļaujas piedzerties, ir dabas kļūda. To nevar saukt par sievieti, kur nu vēl par māti.
   Par tautībām, jā, protams, ir arī latvietes tādas mātītes, bet paldies Dievam, tās ir mazākumā. Krievietes šajā jautajumā ir stabili parākas par latvietēm.

 6. Vispār nesaprotu tās sievietes kuras dzer. Saprotu vīna glāzi izdzer bet ne jau sadzeras tā kad vairs neko neatceras. Tās manā skatijumā nav sievietes bet gan padauzas.

  • Tur jau tā lieta, ka tās, kas dzer sauc par dzērājām, nevis padauzām.

  • sievietes dzer un ir padauzas!
   ka ar tēviņiem?kuri dzer lidz bezsamaņai bērnu priekšā un sit visus ko vien satiek pa ceļam?nu ka tad tadus sauc?….
   nesaprotu gan ka dzērusu sievieti var saukt par padauzu,hmmm,logika?!

 7. Daugavpilī Ieviņa vai Anniņa? Nesmīdini! Un vēl ar meitu Oksanu?

 8. paldies EIRAI…..tadi sunishi jasaudze……

 9. kapec Tatjana,varbut ievinja vai Anninja?

 10. Nožēlojami!!!

 11. Matei snabis pirmaja vieta ,pec tam tikai berns .Tadas bezatbildigas mates nezin ka vajadzetu sodit . Stulbenes.

Draugiem Facebook Twitter Google+