×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
20. jūnijs, 2017
Drukāt

Mazzināmais par saimniekošanu ulmaņlaikos (2)

Ulmanis_staiga

Klajā nākusi LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesora Aivara Strangas grāmata “Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma saimnieciskā politika 1934 – 1940”.

Par Latvijas ekonomikas stāvokli 20. gadsimta 30. gadu otrās puses Kārļa Ulmaņa autoritārās varas periodā mūsdienu sabiedrībā pastāv daudz stereotipu – gan idealizējošu, gan kritizējošu. A. Strangas grāmata vēstures interesentiem varētu palīdzēt orientēties tajā laikā, iepazīties ar plašā sabiedrībā mazāk zināmiem procesiem un varbūt pat saskatīt kādas līdzības ar mūslaiku Latvijas saimnieciskajām ķibelēm.

Ulmanapolitika-664x495

Grāmatas recenzente vēsturniece Ineta Lipša par LU Akadēmiskajā apgādā izdoto darbu teic atzinīgus vārdus: “Autors sev raksturīgajā informatīvi piesātinātajā stilā, dažviet eleganti iezibinot lasītāja prātā iepriecinošu, teju nojaušamu intelektuālo ironiju, vēstī arī par to, ko mēs vēl nezinājām par Ulmaņa autoritārās valdības iecerēm un paveikto tautsaimniecībā.”

Profesors Stranga liek uzsvaru uz tām ekonomiskajām problēmām, kas autoritārisma periodā bijušas visbūtiskākās. Proti, augošo darbaroku trūkumu laukos, rūpniecības ekstensīvo attīstību, izmisīgo un bezcerīgo cīņu pret urbanizāciju, tas ir iedzīvotāju aizplūšanu no laukiem uz pilsētām. Šī tendence 30. gadu beigās samilza tiktāl, ka rūpniecības uzņēmumiem pat sāka aizliegt palielināt strādnieku skaitu bez īpašas atļaujas. Tajā pašā laikā 1938. gadā Latvijas laukos vaiga sviedros rāvās ap 46 400 ārvalstu viesstrādnieku, pārsvarā no Polijas un Lietuvas. Lauksaimniecības subsidēšana, fiksētās iepirkuma cenas diemžēl neveicināja saimniecību modernizāciju, savukārt protekcionisma un muitu aizsargātā rūpniecība bija pārlieku atkarīga no ievestajām izejvielām un valsts radītā aizvēja. Otrajam pasaules karam sākoties, 1939. gada rudenī tas noveda pie smagas ekonomiskās krīzes un diemžēl negatīvi ietekmēja arī iedzīvotāju noskaņojumu, lai arī vara turpināja izlikties, ka grūtības tiek varonīgi pārvarētas. “Vai Latvija nevarēja būt labāk sagatavota lielajiem pārbaudījumiem,” savā grāmatā retoriski vaicā Stranga.

Lasītājam būs interesanti iepazīties arī ar 1938. gadā izstrādātā sešu gadu valsts plāna tēzēm, kas gan nekad neizauga detalizētā plānā. Interesanti, ka viens no plāna punktiem paredzēja uzlabot demogrāfisko situāciju Latvijā. Līdz 1945. gadam iedzīvotāju skaitam bija jāsasniedz 2,015 miljoni. Tiesa, mūsdienās šī pieredze nez vai derēs, jo dzimstību palielināt bija domāts pārsvarā ar propagandas kampaņu, ne pabalstu palīdzību.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Ir kas vēl atceras Ulmaņlaikus! Atbildēt

  Ulmaņlaiki bija visīstākie Latvijas saimnieciskā UZPLAUKUMA gadi!
  Ulmaņlaikos LAUKOS bija LIELA rosība – atšķirībā no 4.maija 27 gados radītās NABAGMĀJAS…
  Ulmaņlaikos laukos katrs saimnieks ZINĀJA, ka gadā ir jāizaudzē 2 bekoni EKSPORTAM – redzēju dokumentālo filmu kā tie Latvijas zemnieku audzētie bekoni baltā straumē pa trapu plūst uz kuģi, lai dotos uz Angliju …
  Ulmaņlaikos katrs zemnieks audzēja CUKURBIETES, jo bija 3 cukurfanrikas …
  Ulmaņlaikos 1 gada laikā uzcēla 100(!) skolas …Šodienas NABAGMĀJĀ slēdz skolas… LAUKI tukši- liecina iedzīvotāju skaita KATASTROFĀLAIS samazinājums par 50 % …
  Ulmaņlaikus ļoti LABI ATCERAS vecākā paaudze, kas p.gs. 40-tajos gados bēga projām no Latvijas…
  viņiem neviens NABAGMĀJAS skribents nespēs ar saviem krecelējumiem pārliecināt par pretējo …
  Ieteiktu šodienas VIDUVĒJĪBĀM tā neuztraukties par Latvijas 1. Ministru prezidentu 1918.gada 18.novembrī, kuras 100 gadus NABAGMĀJĀ svinēšot ar LIELU vērienu par 60 miljoniem eiro!
  VIDUVĒJĪBĀM nevajadzētu tā uztrauktie par Kārli Ulmani, jo viņiem neviens NECELS pieminekļus un neveidos muzejus kā tas ir Kārlim Ulmanim jau 75 gadus!

 2. Jā, grūta dzīve bija pirmskara Latvijā, esot bijis daudz jāstrādā, bet visās citās tuvākās un tālākās kaimiņvalstīs bija vēl grūtāk, jo leišu un poļu laukstrādnieki brauca uz Latviju – tāpat kā mēs tagad uz īrijām un anglijām.

Draugiem Facebook Twitter Google+