Pasaulē
Eiropa

Meja: Lielbritānija neatteiksies no Gibraltāra bez tā piekrišanas 16

Terēze Meja. Foto-LETA/AFP

Lielbritānija neatteiksies no Gibraltāra bez šīs britu aizjūras teritorijas iedzīvotāju piekrišanas, svētdien solīja Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja.

“Mēs nekad nepiekritīsim izkārtojumam, kas paredz Gibraltāra iedzīvotāju nonākšanu zem citas valsts suverenitātes pretēji viņu brīvi un demokrātiski paustai gribai,” Gibraltāra galvenajam ministram Fabianam Pikardo sacīja premjere.

Tam, lai Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās tiktu attiecināta arī uz Gibraltāru, būs jāpanāk arī Madrides piekrišana, brīdinājusi ES.

Gibraltāra politiķi bažījas, ka Madride var izmantot savu veto, lai panāktu suverenitāti pār pussalu.

Gibraltārs, kurā ir 32 000 iedzīvotāju, bijis pastāvīgs spriedzes avots Lielbritānijas un Spānijas attiecībās kopš 1704.gada, kad stratēģiski svarīgo teritoriju pie ieejas Vidusjūrā sagrāba britu spēki. Pēdējo gadu laikā, kopš pie varas Spānijā ir konservatīvā Marjano Rahoja valdība, saspīlējums ir saasinājies.

1713.gadā saskaņā ar Utrehtas līgumu Spānija oficiāli nodeva Gibraltāru Lielbritānijas valdījumā, taču pastāvīgi uzstājusi, ka šai teritorijai jāatgriežas Spānijas suverenitātē.

Saistītie raksti
LA.lv