Foto LETA

Zemnieks jautā: Kā pareizi izmantot melasi liellopu ēdināšanā 0

Lasītājs jautā: Vēlētos uzzināt par melases izmantošanu lopbarībā tieši liellopiem. Esmu dzirdējis, ka tad, ja tiek izbarota skābbarība, obligāti jāiekļauj arī melase, jo tā samazinot skābumu kuņģī, kas ar laiku izraisot aknu bojājumu. Bet, vai tā ir taisnība, ne LLKC konsultanti, ne pazīstamie zemnieki nav mācējuši man ko vairāk teikt.

Reklāma
Reklāma

Atbild Aiga Trūpa, Dr.agr.

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Melase ir cukura rūpniecības blakusprodukts – tumšbrūns, biezs sīrupveida šķidrums, kas paliek pāri pēc cukura kristalizācijas un ūdens izdalīšanas no cukurbiešu ekstrakta.

Melase ir vērtīgs barības līdzeklis

Melasi dzīvniekiem izēdina kā cukura avotu proteīna pārpalikuma izlīdzināšanai barības devās. Melases kilograma enerģētiskā vērtība ir 6,2 MJ NEL. Melase satur 75–79% sausnas, no tās 80–85% ir cukuri, 8–10% sārmaini koppelni, 8,2–9% proteīns, 0,1% kokšķiedra, 0,1% koptauki. Melasē samērā daudz ir kālija – 6,07%, mazāk kalcija – 0,17%, fosfora – 0,03%, bet nātrijs – 1,48%. Īpaši svarīgs mikroelements, kas atrodas melasē, ir kobalts – 0,6 mg/kg, kura deficīts barības devā atgremotājiem var izraisīt veselības problēmas. Melasē nav karotīna, ļoti maz E vitamīna – 3 mg/kg, nedaudz B grupas vitamīnu – 0,8 mg/kg B1 (tiamīns), 2,2 mg/kg B2 (riboflavīns), 30 mg/kg B3 (pantotēnskābe), 700 mg/kg B4 (holīns) un 40 mg/kg B5 (niacīns). Ļoti augsta organisko vielu sagremojamība – atgremotājiem līdz 90%.

Ieteikumi melases izmantošanai lopbarībā

CITI ŠOBRĪD LASA

Slaucamām govīm melases izēdināšana jāierobežo – ieteicams ne vairāk kā 15% no barības sausnas. Piemēram, govij ar dzīvmasu 650 kg maksimāli drīkst izēdināt 2,5 kg melases diennaktī. Melases daudzumu vēlams samazināt līdz 1,5 kg diennaktī, ja barības devā govīm tiek iekļauti citi ar cukuriem bagāti barības līdzekļi. Nobarojamiem liellopiem melasi izēdina līdz 2 kg diennaktī. Cukuru un minerālsāļu augstāka koncentrācija kairinoši iedarbojas uz zarnu gļotādu, tāpēc, izēdinot melasi lielākās devās, tā izraisa caureju. Savukārt, ja barības devā vērojams kokšķiedras deficīts, tas jau ir priekšnoteikums spurekļa acidozes un citu ar to saistītu problēmu izcelsmei.

Меlase ir ieteicama arī kā ēstgribu veicinošs barības līdzeklis. Pirms izēdināšanas melasi ieteicams atšķaidīt ar siltu ūdeni attiecībā 1:4, pārlejot ar to mazākgaršīgu barību, piemēram, sienu, skābsienu, skābbarību, salmus u. c.
Melasi var izmantot kā komponentu spēkbarības sastāvā, kur tā kalpo kā saistviela granulēšanai. Spēkbarības maisījumos tās īpatsvars ir 7–10%, teļiem – 5% no masas.

Pirms melases izēdināšanas dzīvnieks nedēļas laikā pie tās pakāpeniski jāpieradina, lai jaunajam barības līdzeklim pielāgotos arī priekškuņģos esošās mikroorganismu populācijas un dzīvnieks barību spētu pilnvērtīgi izmantot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.