×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
13. novembris, 2015
Drukāt

“Melnā” piektdiena, 13. datums un dažu citu izplatītu ticējumu izcelsme (6)

1. Piektdiena, 13. - divu ticējumu saplūsme

1no5
Leonardo da Vinči "Svētais vakarēdiens"Leonardo da Vinči "Svētais vakarēdiens"

Piektdiena, 13. datums, tik stabili iegājis māņticību klasikā, ka neaizdomājamies, no kurienes īsti radusies pārliecība par šīs dienas negatīvo ievirzi. Folkloras vēsturnieki – piemēram, Donalds Dosijs, grāmatas “Brīvdienu folklora, fobijas un joki” (1992) autors, izvirza teoriju, ka faktiski šajā jēdzienā saplūduši divi seni ticējumi. Pirmais – par pašas piektdienas “nelaimīgumu”, otrais – par skaitli 13.

Piektdienas “nelaimīgums” nāk vēl no Vecās Derības: Ieva iedevusi Ādamam laba un ļauna atzīšanas augli tieši piektdienā; Kains savu brāli Ābelu nogalinājis piektdienā; protams, arī Jēzus tika sists krustā Lielajā piektdienā.

Arī skaitlis 13 ir nelaimīgs kopš seniem laikiem. Skandināvu mitoloģijā ir stāsts par 12 dieviem, kuri bija sapulcējušies pie vakariņu galda, un, kad viņiem pievienojās neaicinātais 13. – Loki – viņš ar loku nošāva visu mīluli, skaistuma un prieka dievu Baldru. Baldra nāve visai pasaulei atnesa tumsu un sēras. Ļoti līdzīgs ir stāsts par svēto vakarēdienu, kur pie galda bija Jēzus un 12 mācekļi.

Bet numeroloģijā skaitlis 13 tiek uzskatīts par nelaimīgu gluži vienkārši tādēļ, ka seko skaitlim 12. Ducis asociējas ar pilnību, harmoniju, perfekciju. Ir 12 Olimpa dievi, 12 apustuļi, 12 dzīvnieki austrumu horoskopā, 12 mēneši. Turpretī 13 ir gluži vienkārši neveikls un dīvains – tādēļ, protams, nelaimīgs.

Starp citu, 2014. gada piektdiena, 13. jūnijs, ir savā ziņā neparasta – tā iekrīt pilnā mēnesī, un šāda sagadīšanās nākamreiz gaidāma tikai 2049. gada augustā…

 1. Piektdiena, 13. - divu ticējumu saplūsme
 2. Saplēsts spogulis – septiņi neveiksmju gadi
 3. Augšupvērsts pakavs – uz veiksmi
 4. Melns kaķis – uz nelaimi
 5. Sāls izbārstīšana – uz kašķi mājās

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. esmu piedzimusi 13 piektdien un pilnmēnesī,,,,,tā kā izbaudu šo dzīvi pilniem malkiem, pārmaiņas pārmaiņas un vēlreiz pārmaiņas…

 2. ….Vecajā derībā nekas nav teikta par piektdienu…. Kaut reizi būtu paņēmuši un palasījuši.

 3. Visi masu mediji, kā sarunājuši, cenšas mūs padarīt par māņticības upuriem. Padomājiet tik ! Šodien taču ir 13. datums un vēļ piektdiena un vēl pilnmēness ! Tas viss labi nebeigsies ! Laikam ar to prātiņu nav draugos neviena redakcija. Žēl, ka esam tik tumsonīga un garīgi atpalikusi tauta.

 4. man gan shodien veicaas! nopirku loterijas bileti par 25 kronaam – vinneeju 50 ! arii nav slikti !

 5. tas varbūt viss taisnība…bet kā lai izskaidro ,ka šādu sakritību laikā ,man veicas ļoti labi….
  vienkārši es domāju pretēji ,ja citi saka slikti es saku būs labi..:)))

 6. Nu nebusim tak naivi,tas aizskar tos laudis,kas tic visadiem moskiem un zilniekiem it seviski astrologiem un visadiem zintniekiem un dziedniekiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+