×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. augusts, 2012
Drukāt

Mēreno ražotāju cenu kāpumu nosaka vājais pieprasījums ES valstīs

Foto- LETAFoto- LETA

Mēreno Latvijas ražotāju cenu pieaugumu pamatā nosaka vājais pieprasījums Eiropas Savienības valstīs, komentējot ražotāju cenu pārmaiņas jūlijā, norāda Ekonomikas ministrija (EM).

EM informē, ka gada laikā apstrādes rūpniecībā eksportētajai produkcijai diezgan straujš ražotāju cenu pieaugums bija vērojams datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 27,3%. Ietekmīgākie cenu pieaugumi bija arī pārtikas produktu ražošanā – par 5,2%, poligrāfijā – par 4,4% un koksnes izstrādājumu ražošanā – par 2,9%. Šajā pašā laikā ražotāju cenas saruka dzērienu ražošanā, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā.

Arī vietējā tirgū, lai arī pieprasījums pakāpeniski palielinās, tas joprojām ir diezgan zemā līmenī un kopumā būtisku spiedienu uz ražotāju cenām nerada, norāda EM.

Gada laikā apstrādes rūpniecībā vietējā tirgū realizētajai produkcijai ražotāju cenas bija pieaugušas par 0,8%. EM uzsver, ka tāpat kā iepriekšējos šī gada mēnešos arī jūlijā turpināja palielināties ražotāju cenas nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 5,5% – saistībā ar pieprasījuma kāpumu būvniecības nozarē. Ražotāju cenu pieaugums bija vērojams arī poligrāfijā – par 3,6% un pārtikas produktu ražošanā – par 1%. Savukārt, cenas saruka ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā, kā arī metālu ražošanā.

Arī turpmākā apstrādes rūpniecības ražotāju cenu dinamika būs cieši saistīta ar kopējā pieprasījuma izmaiņām gan vietējā, gan ārējos tirgos, norāda EM.

Jau ziņots, ka šā gada jūlijā salīdzinājumā ar jūniju kopējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,5%, bet, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju, kopējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 2,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas jūlijā pieauga par 0,7%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,2%.

Lielākā paaugstinošā ietekme uz kopējo ražotāju cenu indeksu bija cenu pārmaiņām elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā – par 2,4%, koksnes un koka izstrādājumu, izņemot mēbeles, ražošanā – par 1,2%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 13,8%.

Savukārt lielākā pazeminošā ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni bija cenu samazinājumam metālu ražošanā – par 4,7% un gatavo metālizstrādājumu, izņemot mašīnas un iekārtas, ražošanā – par 1,8%.

Šā gada jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju, kopējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 2,1%. Ražotāju cenas vietējā tirgū realizētajai produkcijai palielinājās par 3,3%, bet eksportētajai – par 0,5%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+