×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
17. februāris, 2017
Drukāt

Mēris izplatās kā uguns pakulās (16)

Foto - Linda DombrovskaFoto - Linda Dombrovska

Ir februāra sestdiena. Rīts sākas saulaini, bet pēcpusdienā iegriežas vēss austrumu vējš, ne tikai kaulos, bet arī sirdī ienesot vēsumu. Lai dotu medniekiem lielākas iespējas mazināt Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību, mežacūku medības šogad ir atļautas arī februārī, lai gan tas lielu sajūsmu medniekos neizraisa.

Grūsnie meža zvēri stresā

Februārī aļņu un staltbriežu govis, stirnu kazas un arī mežacūku mātītes ir jau vēlīnā grūsnības periodā. Jebkura lieka meža traucēšana rada papildu stresu dzīvniekiem laikā, kad tiem būtu jāļauj atpūsties. Tomēr mednieku kluba “Bērze” medniekiem, kuri saimnieko netālu no Pienavas, šajā sestdienā ir smags uzdevums – meklēt no mēra kritušos rukšus, kā arī nomedīt pēc iespējas vairāk mežacūku.

Klubs nekad nav sūdzējies par mežacūku trūkumu savās medību platībās. Zemgales plašie labības lauki vienmēr nodrošinājuši meža rukšus ar bagātīgu barības bāzi. Tāpat vīri līdz šim centušies saimniekot gudri, vasarās sargājot laukus no postītājiem, vienlaikus saudzējot sivēnmātes, kā to vienmēr paģērējuši nerakstītie medību ētikas nosacījumi. Ja šodien visu iznīcini, rīt nebūs ko medīt – tāds bijis līdzšinējais uzstādījums.

Tomēr viss mainās, un ne vienmēr uz labu. Pagājušā gada nogalē daļā kluba platību tika nomedītas mežacūkas, kurām analīzes uzrādīja vīrusa klātbūtni. Vēlāk tika atrastas arī no mēra kritušās. Tas bija brīdis, kad vīri saprata – nedrīkst vairs piekopt saudzējošu attieksmi pret rukšiem. Jau labu laiciņu mežacūkas tika intensīvi medītas, lai samazinātu to skaitu, tomēr šaut barā vadošo sivēnmāti roka necēlās.

Medību kluba vadītājs Mārtiņš Gabranovs rīta instruktāžā norādīja, ka dienas galvenais uzdevums ir mežā meklēt rukšus, kas miruši no nāvējošā cūku mēra, kas Latvijā plosās jau divarpus gadus, pa šo laiku jau izplatoties praktiski visā Latvijas teritorijā, lai gan vēl oficiāli ir reģioni, ko mēris nav skāris. Mārtiņš Gabranovs uzsvēra, ka netic, ka konkrētajos mastos būs arī kāda dzīva mežacūka, bet, ja tomēr ir, tad uzdevums ir medīt visas pēc kārtas, neskatoties uz dzimumu vai vecumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. cits stāsts par šo apsaimniekotāju Atbildēt

  Netālu no Īles partizānu bunkura trešdien, 27.janvārī, norisinājās spraiga cīņa – pulciņš dabas aizstāvju nostājās pret mežizstrādes tehniku, kurai vēsturiskās vietas apkaimē bija paredzēts izstrādāt kailcirti. Samilzis vides draugu strīds ar valsts akciju sabiedrību “Latvijas Valsts meži” (LVM), kas ir valsts mežu apsaimniekotājs.
  Jau 2010. gadā Īles meža masīvs 3000 hektāru platībā kļuva par rekreācijas mežu, tas nozīmē, ka saimnieciskā darbība tur nav prioritāte.
  Meža ceļu starp Māras birzi un Īles partizānu bunkuru dabas aizstāvji sauc par tūrisma taku un uzskata, ka tās apkārtnē ir jābūt mežam un melleņu cirsmām, bet LVM to sauc par 116. kvartālu, kurā līdz vakaram jāpabeidz kailcirte.
  Mežizstrādes meistars Mārtiņš Gabranovs skaidroja, ka darbojas atbilstoši apsaimniekošanas plānam, “mums te ir paredzēta kailcirte, un mēs viņu arī zāģējam”…(Avots: LSM, Dabas sargi pret mežistrādes tehniku, 27.01.2016)

 2. Pēc sarunām ar kādu gudrāku cilvēku – tas ir liels bizness veterinārajam dienestam (PVD) pietuvinātajām firmām – dezlīdzekļī, fermu dezinfekcija, cūku likvidācija ut.t.t. klāt valsts finansējums – smel un smel… Firmas gatavojas vistu gripai un tad lielfermās … Nākotnē gaidāma arī briežu novājēšanas slimība un laikam arī mājas govis varētu tur – tā būs ļoti lielā valsts nauda likvidācijai.
  Tagad man saprotams – kāpēc ZZS ziņā esošā Zemkopības ministrija tā pretojās mežcūku žoga būvei, meža cūku skaita pazemināšanai un pat tad esošo piebarošanai, lai piesaistītu tās mežu masīviem – nu nebūtu tā biznesa papalašinājuma .
  Nevainojies slimos rukšus, slimos krauķus un tad arī briedīšus ( visiem pārlieli skaitļi Latvijā un nevēlēšanas to skaitu samazināt, lai ierobežotu saslimšanai), bet skatieties uz ZZS Zemkopības ministriju – tur tas sākums…
  Būtu Latvijai Prezidents – daudzi ”prātnieki” tiktu no ši biznesa patriekti un valsts meža dzīvnieki , mājas dzīvnieki pasagāti no šim sērgām ( sērga var uzkrist, bet ja tu esi visu visu darījis, lai tā nebūtu – sirdsapziņa ir tīra – kā šodien ? Eu čaukstoņa aptumšo valstisko amatpersonu gribēšanu darīt – TV jau skaisti, mēs līķus novācam – bet pirms tam? ) .

  • pirms tam, “rukšus” Rīgā labināja, ķēra un vizināja uz nebēdu, tērējot milzīgas summas par “rukšu taxi”…

 3. Kads ir loti ieinteresets iznicinat Latvijas lopkopibu un laukus vispar . Tapat ari izkvepinat latviesus no tevzemes .

 4. Tas ir karš ar bioloģiskajiem ieročiem.
  labāk par to Gruzijas laboratoriju uzrakstiet.

 5. SAKIET LŪDZU KĀ VIENAS CŪKAS GAĻA VIENA LABARATORIJA UZRĀDA KA IR MĒRIS,OTRĀ NAV……..
  BET CŪKAS JĀLIKVIDĒ?
  CIK MAKSĀ VETERINĀRAJĀM LABARATORIJĀM,PAR TO,KA APZINĀTI IZNĪCINA LAUKSAIMNIECĪBU LATVIJĀ???

 6. “Zemgales plašie labības lauki vienmēr nodrošinājuši meža rukšus ar bagātīgu barības bāzi” – forši, kas vēl savu ganāmpulku var atļauties barot cita saimnieka laukos?!

 7. “Zemgales plašie labības lauki vienmēr nodrošinājuši meža rukšus ar bagātīgu barības bāzi.” – forši, kas vēl savu ganāmpulku var atļauties barot cita saimnieka laukos?!

  • tie jau ir tie īstie savvaļas cūkkopji, kuri savu ganāmpulku audzē uz līdzcilvēku rēķina, kuriem nav likumu! Tie ir Latvijas valsts mežu sūkaudzētāji!

 8. Bija te mūsu mežā medības, pēc tam viss mežs pielaistīts ar dzīvnieku asinīm, gan sašaušanas vietās, gan arī nošauto dzīvnieku transportēšanas ceļos.
  Kāda jēga no nogalināšanas, ja tik plašas teritorijas pielaista ar (varbūt inficētām) asinīm ???
  Vai tad medniekiem nav ētikas kodeksu ?

 9. pareizāk būtu teikt mēri izplata, ko nakamo nīcinas ara

 10. “…nekad nav sūdzējies par mežacūku trūkumu
  savās medību platībās …”
  Pelnīti, pelnīti dabūja ko gribēja !!!

 11. Ko varneši darīja, kad tas cūku mēris bija vel 200 km no robežas – būvēja rukšu žogi, sūtīja medniekus, zemessargus uz robežvakti? Neko – 100 ”gudrās” galvas un valdība – galvās un darbos klusums tad bija…
  Rīt būs putnu gripa un atkal nekas …. – lai tie lauku pāķi paši risina savas problēmas… Bet valdību vada ZZS vai maldos?

  • Daži (pār-) gudrie zoologi rosināja aizliegt piebarošanu barotavās. Piebarošana samazina cūku pārvietošanās amplitūdu, labi paēdis dzīvnieks ir arī izturīgāks pret slimībām. Paldies tiem zoologiem, kuriem galvenais ir zīmēties publiskajā telpā, nedomājot par sekām. Arī par žogu tika publiski smīkņāts. Varbūt vajadzētu publiski atvainoties par savu tumsonību un to, kas tagad notiek…

   • Es ar pa to piebarośanu aizdomājos….tad jau tieši nevazāsies,bet gudrie domā savādāk….viņiem taču gudrāki papīri…a prātiņš nav…

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21
Alūksne +17.8
Daugavpils +17
Saldus +21.5
Liepāja +21.6
Jelgava +18.9
Ventspils +16.4
Limbaži +19
Madona +17.0
Rēzekne +18.2
+20
+11
+9
Draugiem Facebook Twitter Google+