×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
14. jūnijs, 2017
Drukāt

“Helsinkieši”: Kam svinam 100 gadus, ja nedrīkst teikt, ka esam latviešu valsts? (50)

Foto - Uldis BriedisFoto - Uldis Briedis
Uzziņa

Latvijas Kara muzejā izstāde "Uzdrošināšanās" par 1987. gada 14. jūnija un citiem latviešu nacionālās atmodas pirmsākumiem Latvijā no šā gada 14. jūnija plkst. 14 līdz gada beigām. Ieeja bez maksas.
Muzeja darba laiks: katru dienu no plkst. 10 līdz 18.

Okupētajā Latvijā tas šķita neiedomājami – neliela grupiņa ļaužu 1987. gada 14. jūnijā aicina pie Brīvības pieminekļa nolikt ziedus. Grupas “Helsinki-86” dalībnieki un viņu domubiedri pirms 30 gadiem sarīkoja pirmo atklāto demonstrāciju, kas latviešu tautu ievadīja uz atmodas ceļa. Šodien daudzi no viņiem saka – šī nav tāda valsts, par kuru mēs cīnījāmies.

Eksāmens Gorbačovam

“Šajā notikumā mums bija samērā liela loma, jo par gaidāmo demonstrāciju ziņojām vai ik dienas,” “Radio Brīvā Eiropa” ieguldījumu pirmo brīvības asnu atbalstā vērtē Pāvils Brūvers, viens no pagrīdes grupas “Latvijas Neatkarības kustība” (LNK) dibinātājiem, kurš kā daudzi brīvības cīnītāji bija spiests ar ģimeni izceļot uz Rietumiem.

Kad 1987. gada pavasarī radio latviešu redakcija no okupētās Latvijas saņēmusi kārtējo sainīti, darbiniekiem pat nebija nojausmas, kas atsūtīts. “Mazā kastītē, papīros ietīta, bija paslēpta videolente. Kad to atķimerējām, ielikām kasetē un sākām skatīties, redzētais šķita kā no fantastikas pasaules! Pie Latvijas Republikas kartes, kas izrotāta ar sarkanbaltsarkanām krāsām, stāv helsinkieši Linards Grantiņš un Rolands Silaraups – vispirms pamatīgi izķidā padomju režīmu, bet vēstījuma nobeigumā aicina 14. jūnijā pie Brīvības pieminekļa, kur nolēmuši sarīkot pasākumu, pieminot uz Sibīriju izvestos tautiešus. Tas bija kā zibens spēriens no skaidrām debesīm, taču sekoja nākamā domā – šitos puikas tagad saņems ciet.” Nebijis šaubu – jādara viss iespējamais, lai pasākums izdotos. Lentei ar uzrunu lielā skaitā izgatavojuši kopijas, ar kurām vērsties pie pasaules medijiem preses konferencē Vīnē. PBLA uzņēmusies diplomātiskās rūpes, ar uzdevumu vadīt atbalsta akciju Eiropā no ASV ieradies organizācijas priekšnieka vietnieks Gunārs Meierovics. Sprieduši, kā labāk pasniegt 14. jūnija demonstrāciju, lai tā ieinteresētu Rietumu valstu valdības un sabiedrību. “Breinstormingā” kāds ierosinājis to nosaukt par pārbaudi Gorbačova pārbūvei – vai tiešām PSRS ir sācies demokratizācijas process un atklātība vai tās ir tikai tukšas runas. Mediji to atsaucīgi uzķēruši, helsinkiešu videomateriāla fragmenti rādīti pat Vācijas lielajos televīzijas kanālos.

Viens no pasākuma rīkotājiem Jānis Rožkalns uzskata, bez “Radio Brīvā Eiropa”, “Amerikas balss” un krievu radio “Svoboda” cītīgas popularizēšanas 14. jūnija un turpmākie pasākumi nebūtu iespējami, jo Latvijas okupācijas režīma apstākļos izplatīt šāda satura informāciju lielam skaitam iedzīvotāju bija liegts. Lai gan valsts drošības iestādes centās traucēt uztveršanu, ārzemju raidstacijas iedzīvotājus sasniedza.

Ziņa nonākusi arī ASV prezidenta Ronalda Reigana ausīs – dienu pirms demonstrācijas viņš atradies vizītē Rietumberlīnē un sarunā ar žurnālistiem noteicis – redzēsim, kas rīt notiks Rīgā.

Pievienot komentāru

Komentāri (50)

 1. Kāpēc “atgādājusi kāda latviešu tūriste”? Vai Brūvera kungs nezina, ka šī “tūriste” bija liepājniece Elfrīda Pujēna? Un viņa bija vienīgā, as Grantiņa iedotos mikrofilmas kadrus ne vien pieņēma, bet arī nogādāja ārzemēs. Pārējās kopijas, ko Grantiņš izdalīja “uzticamiem” cilvēkiem, uzreiz nonāca čekā vai tika izmestas miskastē.

 2. Grupā H-86 bija pilns ar VDK aģentiem.Pats Grantiņš ar TV starpniecību aicināja neiet pie Brīvības piminekļa 14,jūnijā.Grupā bija daudz falībnieku,bet tagad tiek pasniegti ntikai Pupurs/ nelaiķis/ un Rožkalns.piepin arī Turinu.Visi itkā patriekti uz Rietumiem.MUĻĶĪBAS !!Gribēja un aizbrauca!Čekai bija vajadzīgi “bezbailīgie”.Tajos laikos ne katrs spēja uz ko tādu,tai sk.pati čeka !Tas pats notika ar LTF,kur itkā “lāčplēsis”bija J.Peters,bet mēs ļooti labi zinām kurš bija viņa un Co idejiskais tēvs un māte kopā.Ne velti no dzejdara kļuva par KRIEVIJĀ !! vēstnieku.Nu kam jūs LV politikāņi mālejat acis?Tie laiki sen ir mēslainē.Arī tagad LV politspicē tup tie paši VDK audzēkņi,lai arī bez Godmaņa,bet ar Lembi,lielāko Latvijas / šodienas/ nīdēju.

 3. Tāda zinju mums atsutija Atbildēt

  musu kaiminju frimentals aicināja palikt par H-86 biedra un dot zīmogs un dot tiesībs Grantinja un H-86 vārdā pa pasaule visu visu zinot un rakstit ko sliktu uzina , tas ir jocigsi

 4. Kad palasaam LRTT un arii muusu zemee dzivojosho godiigo cilveeku komentaarus, tad visa bilde paliktu skaidra pat galiigam aunam!Piem a.balta komentaars ir izcili preciizs, bet varam dereet, ka naidnieki tadiem nepiedod un kers momentu, lai ieriebtu. Visiem patriotiem ir jaanaak kopaa, laii kangari ar okupantiem tos pa vienam nenomushiitu!

 5. Jautajiens 17. jūnijs, 2017 09:17
  Atbildēt

  LA, kāpēc nekad neintervējat pašu Linardu Grantiņu? Ko atkal cenšaties noklusēt?

  Grantiņš nebūs politkorekti muldošs, nedz ar īkliķei pa spalvai runājošs, tātad arī LA bizness cietīs utt. “demokrātijas” pazīmes

 6. LA, kāpēc nekad neintervējat pašu Linardu Grantiņu? Ko atkal cenšaties noklusēt?

 7. Neticam tādiem 17. jūnijs, 2017 00:23
  Atbildēt

  Kāpēc šie cilvēki neparādās vēlāk? Tāpēc, ka helsinkieši nāca no “ierindas cilvēkiem”, nevis no elitārās inteliģences. Viņiem nebija izglītības, kādu vajadzētu, un ar šīm akcijām viņi faktiski savu potenciālu izsmēla.
  ——————————–
  Vārdi, kas nerada uzticību! Pat liek arī visu citu apšaubīt. Jo,lai teiktu patiesību kaut reizēm, kaut pat dzeltenajos mēdijos nav jābūt no elitārās inteliģences, bet vienkārši cilvēkam ar sirdsapziņu un drosmi! Un ja visi šie ordeņotie tādi bija toreiz, kur tad viņi izčibēja,esot te un tomēr visu šos gadus nekur, nekad nebija redzami kaut kādā aktīvā, kaut vienk. pilsoniskā rīcībā vai akcijās, piketos, mītiņos! Vienīgi Rožkalns pēdejajā pusotra gadā ir šur tur paklusi parādījies,gan bez nopietnām tēmām un bez aicinājumiem.

 8. Kļūdas labojums, jābūt – “helsinkieša” Linardu Grantiņa visādu

 9. Vai stādīta kā ābelīte, tā var pārtapt gadu gaitā par alksni? Vai patriots, kas pirms un Atmodas laikā bijis aktīvs un drosmīgs cīnītājs, esot okupācijas varas ķetnās, var jau no militārajiem okupantiem atbrīvotā valstī , tātad jau drošībā esot, palikt par tukšu, bailīgu muldoņu? Un ar skaļu muldoņu pie tam tikai un vienīgi par pagātnes notikumiem, šodienas Latvijas iznīcināšanu un varas noziegumus 26 gadu garumā ne tikai neredzot, bet pat neiepīkstoties par tiem un neko nekad pret šodienas varturiem?!! Nē, nē, reti kurš tā mainās, bet te tādi izrādās visi lielie “disidenti”, kurus lieku pēdiņās, jo neticu šādai pārvērtībai. Bet ticu komunistu, kangaru un to mantinieku – varas ideologu saceptām pasaciņām tautai, par šiem “drosminiekiem”, kuri ne pīkstiena visu “brīvās” Latvijas gadu garumā neizdveš pret latviešu tautas morālo un ekonomisko iznīcināšanu, pret okupantu masas saglabāšanu un prettiesiki tos naturalizējot, dodot iespēju psrs svešiniekiem vēlēt – valdīt no tiem okupētajā valstī! Neko arī pret genocīdu – latviešu masveidīgu izspiešanu no savas Tēvzemes! Ne skaņas par varturu intensīvo latviskuma nīdēšanu, par pilsoņu totālo aplaupīšanu nodokļu jomā, par varas pieļauto absurdo darbā neņemšanu bez okupantu mēles zināšanām, neko par nekaunīgo 9.maija publisko svinēšanu, tā pazemojot latviešu tautu un apkaunojot izsūtīto un nogalināto nevainīgo upuru piemiņu un citām pretlaviskām riebeklībām mūsu Latvijā!
  Un par vienīgā pret to visa protestētāja -toreiz un tagad palikušā “helsinkieša” Linardu Grantiņu visādu 4.maija varnešu apkarošanu, līdz pat nozēļojamai krimināllietas safabricēšanai un veicot necilvēcīgā, prettiesiskā veidā viņa arestu. Tas tikai lieliski parāda gan patiesos cīnītājus, gan čekas radītos imitatorus. Un kuru arī šodienas uzdevums ir censties ar saviem “varonīgajiem” atmiņu stāstiem nokļūt tautai cienījamu autoritāšu lomā, kā kliķei nemieru gadījumā zibensnovedēja, tāda kā popa Gapona lomā! Vai tad kāds LV nezina, ka tikai par varai uzticamiem ļautiņiem var uzņemt filmas un demonstrēt LV TV kanālos? Un ka tikai tādus intervē un tikai tādi drīķst parādīties masu mēdījos, neviens pats godīgs un taisnību runājošs tur netiek. Viltus disidenti, viltus “brīvā” Latvijā ir ar varu kopā kā cimds ar roku, kā okupants ar kangaru, kā nodevējs ar noziedzinieku!

 10. Ja 27 gadu laikā nevaram pat atjaunot ne VEF,ne pirmskara slimokases!

 11. Un tadel :
  vagoni….vagoni…..vagoni…..vagonu ir daudz…..daudz vagonu….. lopu vagoni…..uz austrumiem brauc…..uz austrumiem……atpakal nebrauks…….nebrauks……nekad……nekad……
  Okupacijas seku likvidesana ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem.
  Noziegumiem pret cilveci nav noilguma.

  • Докторище херов! Устал повторять – нет у вас таких вагонов больше, нету! Так что, не мечтайте даже!

   • jau sadrošinājuši latv(ij)iešu varturi, ka vari nesodīts brūķēt muti par latviešiem ?

    • Вот ты безнаказанно воруешь чужие ники! Не надоело?! Просто факт, вагонов таких у вас нет, и всё, и взять их вам не у кого. А Россия не даст, конечно же. Прекрати воровать чужие ники, сука!

 12. Latvieši ir visvairāk nicinātā un nievātā tauta Latvijā. Visi cieta psrs, vēlāk parādījās cerība, kura tikpat ātri pazuda, jo viss pa vecam vien palika un vēl tagad sēž un zāģē, cik var.

 13. Gribas citēt kādus viedus vārdus:
  “Grantiņš visai apšaubāmos apstākļos aizlaidās. Tagad viņš atg;adina aiz apmetuma nosprāgušu un aizmirstu žurku – laiku pa laikam drausmīgi smird”.

  Precizāk vairs nevar pateikt par personāžu, kurš izdomājis, ka vēlas privatizēt Atmodu un un visus laurus pievākt sev. Izteikts nacists, kurš labprāt pārvērstu Latviju par milzīgu kapu lauku tikai tāpēc, ka pietrūkst vajadzīgas uzmanības

 14. Latviešu vairums pēc dabas ir kašķīgi ,skaudīgi,savstarpēji naidīgi noskaņoti individuālisti,kas nespēj vienoties un realizēt kopīgus mērķus .Daži sabiedŗības t.s. krējuma pārstāvi savāca naudu Konstantīna Čakstes piemineklim lai nedaudz vēlāk saplēstos savā starpā un samesto naudu paņemtu atpakaļ.
  Latvietis ir pašlabuma meklētājs ,egoists un nodevējs.
  Ja sabiedrībā valda egoisms,mantkārība,cinisms,tad kā indivīda,tā tautas bojā eja ir garantēta.

 15. Par virsrakstu: nu kāda latviešu valsts te vispār var būt, ja 1/2 iedzīvotāju ir cittautieši?
  Tad mums vajadzēja vispirms izraidīt ap 1 mio cilvēku, vai tas būtu bijis reāli un vai tā būtu bijis labāk, par to var strīdēties, taču pat Rietumi saka, ka nē?! Es arī saku, ka nē, ja kas…
  Tomēr citu ceļu mēs varbūt varējam iet gan, tipa, Baltkrievijas. Bet tagad arī par to domāt ir pa vēlu.

 16. 4.Maija OKUPĀCIJAS vara Linardu Grantiņu ar DP rokām gribēja nogalināt pirms 2 gadiem Latvijā. Neizdevās, maitām!

 17. tas laiks tuvojas, brāļi! Atbildēt

  nevaru vien sagaidīt to brīdi, kad visi 4.Maija noziedzīgās bandītu kliķes nelieši karāsies Doma laukumā, jautri šūpojoties vējā izturīgās kaņepāju virvēs!

 18. P.S. Kamēr Pārdaugavā sliesies Staļina monstrs- apkaunojums neatkarīgai Latvijas valstij,kur okupanti svin mūsu Tēvzemes atkārtotu okupāciju un vēl “bērziņi”tos sveic,Latvija NEBŪS brīva !!Pēc 27 gadiem latvietis apmaksā okupantu skolu krievu val.!!Valsts vīri/sievas ar žurnālistiem mauj okupantu val.,Ušaks sagrābis varu Rīgā,nebūs miera latviešu tēva sētā !!
  Šausmas gaida nākošās Saeimas vēlēšanās.Tur piepalīdzēs SC ZZS u.c. “latniskās”partijiņas.
  Tautieši,NEĻAUJIET PAZUST LATVISKAI LATVIJAI savu bērnu un mazbērnu dēļ !!

  • Здохни жаба ядовитая, и умри! Только так твои жуткие мучения закончатся. Как же ты жила то до сих пор с такой ненавистью в душе, уму непостижимо, так же не может быть. У тебя же кругом одни враги да оккупанты. Несчастная ты женщина…

   • Сам умри, бабуин несчастный !

    • Хавалу закрой свою, ариец недобитый! Нос откушу и зубы выбью, придурок! Прекрати воровать чужие ники, сука!

   • Bet tu taču joprojām dzīvo ar vēl lielāku naidu pret Latviju,latviešiem un latviešu valodu,pie tam nevis savā,bet latviešu valstī un neizskatās,ka taisītos atpakaļ uz savējo,kaut gan nevienam te neesi vajadzīgs.

 19. Biju līdzdalībniece H-86 notikumos.Cerējām,vai kā cerējām,ka nu tik būs NEATKARĪGA,LATVISKA Latvija.Bet kas notika?LTF savaņģoja komunisti,viņi pasūtīja muziku.No Austrijas/ PSRS laikos !!!/ atbraukušais čekas maišalnieks ,Godmanis pēkšņi palika nacionāls LTF atbalstītājs,Tāpat Peters u.c ,ļooti daudzi vecās varas stiprie balsti.Arī Pabriks,Teikmanis ,I.Bērziņš utt.Viņi juta,ka sovjietim ir gals klāt,vajadzēja kažociņu mainīt.Pateicoties tādam kangaram / ģen.Johansons!/kā Godmanis,Birkavs utt.tika atstāti simti tūkstoši okupantu un zaldafonu ar ģimenēm “neatkarīgā”Latvijā.Un te nu mēs esam,ka 30 g. pēc Atmodas okupants Ušaks okupējis Rīgu un izrīkojas LV galvaspils. kā okupētajā Krimā.Pieprasa otro valsts val.kiriļicā un darbā jāzin pat sētniekam okupantu val.Latvieši kā pēc kara SPIESTI ! atstāt Dzimteni.Lielās valsts pilsētas sagrābj okupanti.Latviskie lauki tukši.KAS gaida Latviju?
  Pareizi 1945.gada variants.Ar pašu letiņu atbalstu !!!!Par tramvaja biļeti pārdodas nācija.
  Ceru L.A.,ka mans viedoklis nav ārpus 100.p.?!

  • Мадам, вы бы лучше сиськами трясли да стриптиз показали, что ли. А то от ваших заунывных страданий – тоска смертная….

   • сиськами и еще чем нибудь можешь любоваться в россйских порталах до упада, пиздострадатель убогий !

    • Хавалу закрой свою, ариец недобитый! Нос откушу и зубы выбью, придурок! Прекрати воровать чужие ники, сука!Хотя, скорее даже не сука, а бесполый мудак какой то, который живёт в убеждении, что секса нет. Здохни, тварь!

   • redAKCIJA,izbeidziet uzbāzties ar reklāmam! Piegriezies jau!

 20. Citāda Latvija? Ko tad gaidīja? Rietumu dzīves līmeni dziedot un sienot pirtsslotas. Tā tas nestrādā nekur pasaulē.

 21. no malas skatoties Atbildēt

  Vēl pilna Latvija , it īpaši Rīga, ar okupantiem, jo to var redzēt 9. maijā pie okupantu staba.

  • Tiešām pilna Rīga okupantu samazgām, to var redzēt autobusos , trolejbusos, tramvajos, un tie nemaksā par braukšanu.

 22. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

 23. Šodien nevajag cīnīties pret. Ir jācīnās par. Ja ir kāda ideja, pastāsti par to, pierādi, ka tā ir labāka un cīnies par tās izdošanos.

 24. Kurus tad Grantiņš apmelo?Tikai stāsta patiesību par padomju okupantu aktīvākajiem atbalstītajiem,tagad miljonāriem un latviešu nīcinātajiem,bezprincipu liekuļiem un meļiem,kuri par naudu miesīgu māti pārdos.

  • Žēl ka plusiņus nespējam atbalstam zīmēt. Cerams ka pienāks laiks, ka tas nebūs liegts. Kādreiz padomju savienība likās nesagraujama, tagad šī korupcijas zaņķis nemaz neliekas nesagraujams. Pienāks brītiņš un arī mūsu sētā saulīte spīdēs, ne tikai sodīšanas likumus 100 ražos.

   • Nabaga Bitenieks !!! Nepietika, ka “Melu laboratorijā” iztēlojās H-86 dibinātāju, kamēr es ar salauztiem kauliem atrados CC. Vēl tagad gvelž DP pasūtījumu, tāpat kā šis aptaurētais vēsturnieks…. .Kādi nožēlojami pabiras, jūdasa dvēseles… . Viss sagriezts kājām gaisā !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+