×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. maijs, 2016
Drukāt

Mīlu tevi, bērnišķīgā iela! Interesantākie ielu nosaukumi Rīgā un novados (1)

Foto - Guntis ŠčerbinskisFoto - Guntis Ščerbinskis

Nabagu iela Ventspilī savieno Kuģinieku ielu ar Jāņa ielu (pretī Livonijas ordeņa pilij). Tur kopš 1783. gada atradies nespējnieku nams, ko līdz 1935. gadam uzturēja vācu luterāņu draudze.

Es mīlu tevi, bērnišķīgā iela, Ar visu tavu izdomāto mieru, Ar kilogramos sasvārstīto prieku Un to, kas visām strīpām pāri rauj. Es mīlu tevi tumsas antracītā Un laimes lietus noraudātos logos… O. Vācietis

Latvijā ielas visbiežāk nosauc upju, dzīvnieku vai slavenu cilvēku vārdos. Lai rudenīgajām vēsmām piešķirtu kādu gaišāku noti, ielūkosimies tajās ielās, kam neierastāki nosaukumi.

Carnikavas novada ciematā “Gauja” ielām nosaukumus, šķiet, devuši ķīmiķi. Tur ir Hlora iela, Metāna iela, Kālija iela, Nātrija iela… Arī Ņūtona iela un Ozona iela!

Savukārt Rīgā, Iļģuciemā, ir Motoru iela un Stūres iela. Abas pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos minētas jau 1935. gadā.

Nabagu iela Ventspilī savieno Kuģinieku ielu ar Jāņa ielu (pretī Livonijas ordeņa pilij). Tur kopš 1783. gada atradies nespējnieku nams, ko līdz 1935. gadam uzturēja vācu luterāņu draudze.

Aklā iela izveidojusies Vecrīgā 1454. gadā, kad uzcēla aizsargmūrus. Aklā iela ir daļa no Trauksmes ielas, kas viduslaikos gājusi gar aizsargmūri visapkārt pilsētai. 19. gadsimtā šis strupceļš ieguva Maisa ielas vārdu, bet, tā kā Rīgā jau bija viena Maisa iela, šo 1920. gadā pārdēvēja par Aklo ielu. Ielas garums ir 40 metri.

Kūts un Cūku iela ir Umurgā Limbažu novadā, bet Pupu iela – Liepājā… Nez vai tas no pupiem vai pupām?

Speķa iela Rīgā, Maskavas forštatē, savu vārdu dabūjusi 1885. gadā. Šāds nosaukums tai dots par godu Speķupei, kas turpat līdzās tek. Ielas garums ir 55 metri. Foto - Anda KrauzeSpeķa iela Rīgā, Maskavas forštatē, savu vārdu dabūjusi 1885. gadā. Šāds nosaukums tai dots par godu Speķupei, kas turpat līdzās tek. Ielas garums ir 55 metri. Foto - Anda Krauze

Speķa iela Rīgā, Maskavas forštatē, savu vārdu dabūjusi 1885. gadā. Šāds nosaukums tai dots par godu Speķupei, kas turpat līdzās tek. Ielas garums ir 55 metri.

Pētersalas apkaimē ir arī Piena iela. Tiesa, Piena upes tur netekot vis.

Rīgas adrešu grāmatās Tējas iela Maskavas forštatē pirmo reizi minēta 1877. gadā. Ielas garums ir 126 metri.

Lai gan Ādažu novada Kadagā ir Burvju iela, māņus pie malas!

Bet tiem, kas vēlas piesaistīt veiksmi, jādodas pastaigā pa Veiksmes ielu Vecāķos.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Valmierā ir Ziloņu iela

Draugiem Facebook Twitter Google+