Foto – LETA

Monika Zīle: Slēptie noklusējumi 0

Valdības namā beidzot izkustējies projekts par obligāto veselības apdrošināšanu. Lai pārtaptu likumā, tam gan vēl jāiegūst parlamentāriešu atbalsts.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Bet Ministru kabineta locekļu vairākuma (atturējās labklājības ministre Ilze Viņķele un finanšu atslēgas turētājs An­dris Vilks) akcepts veselības ministres Ingrīdas Circenes sen koptajai iecerei nozīmē, ka jau nākamā gada otrajā pusē Latvijā sāksies jauna ēra medicīnas pakalpojumu sniegšanas jomā. Proti, veselības aprūpe iegūs tiešu kopsaisti ar iedzīvotāja ienākuma nodokļa (IIN) maksājumiem. Patlaban finanšu speciālisti vēl rēķina no IIN atskaitāmo procentu, kā arī lēš summu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tehniskajam pilnveidojumam, attiecīgas datubāzes sajūdzot, bet Veselības ministrija (VM) jau prognozē budžeta plusu. Kā vienmēr līdzīgos gadījumos, arī šajā ir skaļi līksmojoši optimisti, kas viņu apstāvētā likuma pieņemšanā saskata nopietnu soli medicīniskās palīdzības sniegšanas sakārtojuma virzienā, un pesimistiski noskaņoti ārstniecības praktiķi, kam acīs pārsvarā krīt ēnas puses.

Diletantam jeb vienkāršam likumpaklausīgam nodokļu maksātājam tagad atliek vien grozīt galvu šurpu turpu, mēģinot no personīgās pieredzes graudiem un profesionāļu viedokļu pērlēm uztapināt kādu nebūt savu viedoklīti – lai saprastu, cik liela obligātā veselības apdrošināšana viņam kalpos sasirgstot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Acīmredzot pati esmu ierindojama grūtgalvjos, jo publiski pieejamā koncepcijā neizdodas rast atbildi, ka IIN maksātājs kaut ko iegūst. Redzu vien tajā slēptos noklusējumus. Jo, pēc likuma virzītāju izteikumiem spriežot, atskaitījums no IIN man personīgi nekādas priekšrocības medicīnas iestādē negarantē. Iespējams, demokrātiskā valstī vispār grēks pat domās pieminēt privilēģijas. Tāpēc esmu gatava šo jēdzienu no savas smadzeņu krātuves nekavējoties izmest, ja kāds mani pārliecinās, ka obligātās veselības apdrošināšana nebūs tikai speciālā likumā paslēpta garantēta piešprice medicīnas budžetam. Pagaidām šis variants spiežas acīs ne vien tāpēc, ka divdesmit kategorijās sadalītiem IIN nemaksātājiem veselības aprūpes izdevumus joprojām segs valsts. Pats par sevi saprotami un normāli, ka atsevišķas mazāk aizsargātas sociālas grupas atrodas valsts aizgādnībā ar plānotām budžeta iemaksām. Bet nav noslēpums, cik bieži no šā paša dzidrā avota nekautrējoties padzeras cilvēki, kas par darbu un nodokļiem apzināti neko nevēlas dzirdēt un šo ieradumu nemainīs. Piemēram?… Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta darbinieku krājumā ir daudz krāšņu stāstu par žūpojošiem dienderiem, kurus humānisma vārdā pēc smagā dzērumā gūtām traumām pat vairākas reizes mēnesī pakļauj dārgiem izmeklējumiem, ar šīm procedūrām neglābjami pagarinot godīgo IIN maksātāju rindu. To zinot, arvien stiprāka kļūst ķecerīgā doma: vai neiznāks tā, ka veselības apdrošināšanas obligātie maksājumi aizies deklasēto personu medicīniskās aprūpes radīto tēriņa caurumu aizlāpīšanai, bet likumpaklausīgais pacients izrādīsies vien devis artavu VM budžeta līdzsvarošanā?

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.